מדריך |

חד-פעמית? רב-שימושית? בד? מה צריך לדעת לפני שמצטיידים במסכות

גילוי נגיף הקורונה בישראל הוביל להתנפלות על מלאי המסכות — גם כאלה שכלל לא נועדו להגנה מפני הדבקה ■ במשרד הבריאות המליצו לחבוש מסכה בכל יציאה מהבית אך מומחים לבריאות הציבור סבורים כי שימוש לא נכון עלול לגרום נזק ■ כך תבחרו מיגון מתאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים עוטים מסכות בתל אביב
אנשים עוטים מסכות בתל אביבצילום: עופר וקנין

התפשטות נגיף הקורונה עוררה בהלה וגרמה למחסור מיידי וחמור במסכות מגן רפואיות ובג'ל לחיטוי ידיים. מחירי המוצרים הללו זינקו בהתאם, ובשלב מסוים נדרשו רשתות השיווק והפארם לקבוע מחירים אחידים ונגישים יותר לסחורה שברשותם. המחסור, שניכר גם בבתי המרקחת הפרטיים, יצר שוק מקביל ברשתות החברתיות, שבו אזרחים מן השורה מציעים למכירה מסכות במגוון רחב של מחירים, החל בשקלים בודדים למסכה פשוטה ועד מאות שקלים למסכה רב־פעמית שעומדת לכאורה בתקנים מחמירים.

ואולם ללא כל פיקוח על איכות המסכות השונות ועל מחיריהן, נוכלים וזייפנים מנצלים את המצוקה והבהלה בציבור כדי לגבות מחיר מופקע עבור סחורה באיכות ירודה, שאינה עומדת בתקנים הבריאותיים ואף עלולה לגרום לנזק.

ההמלצה שפירסם משרד הבריאות בשבוע שעבר, שלפיה יש לצאת מהבית עם מסכה, עוררה שאלות דחופות. ראשית, ההנחיה התקבלה לאחר דיונים אינטנסיביים, והיא מהווה שינוי מדיניות: בתחילת המשבר הודיעו במשרד כי השימוש במסכות על ידי הציבור הרחב הוא מיותר. בנוסף, ההמלצה מנוגדת גם להמלצה הרשמית של ארגון הבריאות העולמי, שקובעת כי אין ראיות מדעיות לתועלת שבחבישת מסכות בציבור הרחב וכי "הדבר אף עלול להזיק במקרה שהחבישה נעשית בצורה שגויה".

גם גופי מקצוע בישראל, ובהם עמותת מדעת ואיגוד רופאי בריאות הציבור, מזהירים כי ללא הסברה נכונה והקפדה על מלאי מסכות מהסוג הנכון, ההנחיה עלולה לגרום יותר נזק מתועלת.

שינוי המדיניות נבע ככל הנראה מהצהרת ארגון הבריאות העולמי עך כך שההעברה של נגיף הקורונה מתרחשת באופן טיפתי בלבד (רסיסי רוק, נזלת וכדומה), ולא דרך האוויר. לפיכך הסיקו במשרד הבריאות כי הדרך למנוע הדבקה של אחרים היא כיסוי הפה והאף (גם אם באמצעים מאולתרים ולא במסכות תקניות).

זאת, גם לנוכח הידע המצטבר על תקופת הדגירה הארוכה יחסית של הנגיף, ועל כך שמחצית מחולי הקורונה, שכלל לא מפתחים סימפטומים, עלולים להדביק אחרים משום שאינם יודעים שהם חולים. מסיבה זו הוחלט לאפשר גם חבישת מסכות מאולתרות מבד, עד שיושלם המלאי החסר לחלוקה ומכירה לציבור.

במשרד הבריאות גם ערכו בדיקה מקצועית לגבי האפקטיביות של מסכות בד במניעת הפצת נתזים וטיפות - ומצאו כי גם מסכות בד רב פעמיות אפקטיביות. גילוי זה הפחית את החשש שהנחיה לחבוש מסכות תפגע במלאי המסכות של הצוותים הרפואיים - אחד החששות המרכזיים של ארגון הבריאות העולמי נגד המלצה על שימוש.

אשה עוטה מסכה בירושלים. במשרד הבריאות הסיקו כי הדרך למנוע הדבקה היא כיסוי הפה והאף, גם אם באמצעים מאולתרים ולא במסכות תקניותצילום: אוהד צויגנברג

בנוסף, בחינה של הנעשה בעולם העלתה כי במדינות שבהן יש שימוש רחב של הציבור במסכות - השליטה בהתפרצות הקורונה גדולה יותר. כך במדינות מזרח אסיה, אך גם בצ'כיה וסלובקיה שהיו הראשונות באירופה לאמץ את ההנחיה - וקצב ההתפשטות בהן נמוך. בסוף השבוע האחרון החליט גם המרכז לבקרת מחלות (ה-CDC) האמריקאי להמליץ על שימוש במסכות, כולל מסכות בד מאולתרות, לאוכלוסיה כולה. בנוסף, פורסם מאמר חדש בכתב העת NATURE שקובע כי השימוש במסכות מנתחים פשוטות מונע הדבקה.

>> כך תבחרו את המסכה המתאימה לכם ותשתמשו בה נכון:

N95 או FFP2 — תקן אמריקאי ואירופי

מסכות אלה ניתנות לזיהוי לפי פקק הנשימה שנמצא בחלקן התחתון או בצדן (פקק זה אינו פילטר אלא אמצעי שנועד להקל על הנשימה דרך המסכה). N95 הוא התקן של משרד הבריאות האמריקאי, ו–FFP2 הוא התקן המקביל באירופה. מסכות אלה אמורות לסנן 95% מהחלקיקים הנמצאים באוויר. מסכות N95 יכולות להגיע גם ללא הפילטר הקטן, ואז הן נראות כמו מקור של ברווז.

מסכות אלו מיועדות בעיקר לצוותים רפואיים או מי שנמצאים במגע עם אנשים רבים במשך היום. הן עמידות למשך 24 שעות (או משמרת של צוות רפואי), והן יקרות יותר. כיום אין פיקוח על מחיריהן וניתן למצוא מי שמוכר אותן גם בכ-90 שקל למסכה בודדת. עם זאת, המחיר המומלץ הוא לכל היותר 30 שקל למסכה.

מסכה בתקן N95צילום: Ted S. Warren/אי־פי

KN95 — תקן סיני

מסכות מסוג KN95 מאושרות על ידי משרד הבריאות הסיני. הן אמורות לעמוד בדרישות דומות לאלה של מסכות מהתקן האירופי והאמריקאי ונחשבות בטוחות לשימוש (כאשר מדובר במסכות מקוריות) — אך בשלב הן לא אושרו לשימוש הצוותים הרפואיים.

בכיר בענף הרכש הרפואי בישראל אמר ל–TheMarker: "נכנסו לשוק מסכות עם התקן הסיני. הבעיה היא שאנחנו לא מכירים אותן, ובדיקות ראשוניות הראו שהן לא תמיד מגיעות עם המסמכים המתאימים, ולא בהכרח עומדות בסטנדרט המחמיר של מיגון של צוותים רפואיים שנחשפים לחולי קורונה".

אדם עוטה מסכה בתקן KN95 בסיןצילום: ALY SONG/רויטרס

עם זאת, למי שאינו משתייך לצוותי רפואה ואינו מקיים מגע הדוק עם אנשים רבים מדי יום, אין סיבה להימנע משימוש במסכה בתקן הסיני. ניתן למצוא מסכות כאלה ברשתות הפארם ובבתי המרקחת, והמחיר המקסימלי המומלץ הוא עד 30 שקל למסכה.

מסכה חד־פעמית (תלת־שכבתית)

נקראת גם מסכה רפואית או מסכה פשוטה. זמן השימוש בה הוא 2–4 שעות לכל היותר, או עד שהיא נעשית לחה מזיעה או מנשימה. השימוש המומלץ בה הוא למי שיוצאים לגיחות קצרות מהבית, למשל להצטיידות במזון ותרופות.

לפני שנגיף הקורונה התגלה גם בישראל, חבילה של 10 מסכות חד־פעמיות עלתה עשרה שקלים, ואולם הביקוש הרב העלים אותן מהמדפים ולמשך זמן מה, סכום זה הספיק לרכישת שלוש מסכות, ובמקרים רבים — מסכה אחת בלבד. בעקבות כך, סיכם משרד הכלכלה עם רשתות הפארם כי המחיר המקסימלי יהיה עשרה שקלים לחבילה של שלוש מסכות, ולכל היותר 3.3 שקלים למסכה חד־פעמית בודדת.

אשה עוטה מסכה חד פעמית בירושליםצילום: אמיל סלמן

"אנחנו מוכרים מארז של 50 מסכות ב–150 שקל, או מסכה בודדת בשלושה שקלים", אומר אוהד סנדלר, מבעלי רשת הפארם המוזלת גוד־פארם. "הן נחטפות, אנשים מזמינים מאיתנו כמויות. זה נהיה שוק של מתווכים, אבל הצלחנו לייבא מחו"ל 5 מיליון מסכות".

בסופר־פארם ממתינים למשלוח של 2.5 מיליון מסכות, ובחברה אומרים כי הן יימכרו "במחיר עלות של 3.3 שקלים ליחידה, בהתאם לסיכום עם משרד הכלכלה".

זהירות, מסכות אבק ומסכות מזויפות

הרצון להיות מוגנים מפני הנגיף הוביל רבים לרכישת מסכות שכלל אינן מיועדות לשימוש רפואי, כמו למשל מסכה בתקן FFP1 המסננת עד 80% מהחלקיקים באוויר ומיועדת בעיקר להגנה מפני אבק בעת שיפוצים, נגרות וכדומה.

בנוסף, קיימים סוגים רבים של מסכות ומסננים בדרגות שונות, אך אלה אינם מיועדים למיגון מפני הדבקה. באחרונה התפרסמו ידיעות על כך שיצרנים סיניים מנצלים פרצות ברגולציה ומציפים את השוק העולמי במסכות לא תקניות. לכן, עדיף להימנע מרכישת מסכות באתרי אינטרנט לא מוכרים מסין ובכלל, ברשתות החברתיות או בחנויות שבימים כתיקונם אינן מוכרות ציוד רפואי.

לדברי בכיר בענף הציוד הרפואי, "מסכה נשמית (מהתקן האמריקאי, האירופי או הסיני; ה"ק ור"ל) עולה לספק 2.5–3 דולרים ליחידה (כ–11 שקל); מסכה תלת־שכבתית עולה 60 סנט (2.1 שקלים). השאלה היא כמה שילמו הרשתות וכמה ידיים המסכות עברו בדרך. גם עלויות היבוא גדלו כי יש פחות טיסות".

אלכס קורז', מנהל סחר בית מרקחת בסופר־פארם, מוסיף: "אנחנו מתקשים לקבל עדיפות אצל היצרנים, כי ישראל היא שוק קטן. הם גם טוענים שחומר הגלם התייקר ומעלים מחירים".

לטענת אבי בוסקילה, מנכ"ל שראל, חברת רכש הציוד הרפואי לבתי החולים הממשלתיים, "כל חנות נעליים מייבאת עכשיו מסכות. מי אמור לאשר את זה? משרד הבריאות, מכון התקנים? הציוד לצוותים הרפואיים עובר בקרת איכות מקצועית, וצריך גורם מוסמך שיבקר ויפקח על מסכות שנמכרות במקומות אחרים — מבחינת איכות ומבחינת מחיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות