מספר חולי הקורונה בבני ברק זינק וחצה את ה-1,000; פיקוד העורף מתארגן לכניסה לעיר

למרות שהתושבים הונחו להשאר בבתים ומספר הסופרים שעומדים לרשותם נמוך - אין חלוקת מזון בעיר ■ מפקד פיקוד העורף: "זה אירוע עם פוטנציאל להגיע למקומות שלא נרצה לראות"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
בני ברק, היום
בני ברק, היוםצילום: מוטי מילרוד
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מספר חולי הקורונה הידועים בבני ברק עומד כעת על 1,061, כמעט הכפלה לעומת לפני שלושה ימים. המספר האמיתי ככל הנראה גבוה בהרבה, כיוון שקצב הבדיקות שנעשות לתושבי העיר נמוך יחסית להיקף הבדיקות הרצוי לדעת משרד הבריאות. מבדיקה שביצע TheMarker מול קופות החולים עולה כי גם אתמול הגיעו עשרות בודדות של תושבי העיר לבצע בדיקות קורונה במתחמים היעודיים שפתחו הקופות במקום. בקופות סבורים כי הסיבות לכך הן חשש של חלק מהתושבים כי יחויבו לצאת מהעיר לפני פסח, ובחלק מהמקרים אפילו בושה.

200 אלף תושבי בני ברק שנמצאים תחת מצב של כמעט סגר שבו הכניסות והיציאות לעיר חסומות, עומדים בימים אלה ברירה אכזרית: לצאת לקנות מזון במספר מצומצם ביותר של סופרמרקטים שנותרו פתוחים בעיר, תוך כדי סיכון להתגודדות ולפגיעה בבריאותם, או להישאר עם מחסור במזון.

הסיבה: המדינה הטילת סגר על העיר, סופרים מרכזיים כמו אושר עד שנמצא על גבול בני ברק שבו התושבים היו רוכשים מזון הם מחוץ לתחום עבור התושבים. כרגע אין אספקת מזון לבתים, למעט במקרים חריגים של אנשים בסיכון גבוה. כך, במקום להישאר בבתים כדי למנוע את המשך התפשטות המגיפה בעיר, התושבים נאלצים לצאת לחפש מזון במספר מצומצם של נקודות ממכר.

לשכת ראש הממשלה הודיעה כי מהיום הוטלה על פיקוד העורף המשימה להגיש את הסיוע האזרחי הנדרש לעיריית בני ברק כדי לממש את אחריותה, וכי האחריות לאכיפת ההגבלות של הכניסה והיציאה לעיר מוטלת על המשרד לביטחון פנים ומשטרת ישראל. האחריות בתחומי הבריאות תמשיך להיות מופקדת בידי משרד הבריאות". ההודעה לא מתייחסת ספציפית לנושא חלוקת המזון.

בשיחה עם כתבים אמר מפקד פיקוד העורף, האלוף תמיר ידעי, כי "בבני ברק יש אירוע מורכב שאם לא נטפל בו עם כל היכולות שלנו, יש לו פוטנציאל להגיע למקום שלא היינו רוצים לראות במדינת ישראל בכלל". הוא הוסיף כי שני גדודים מאוגדה 98 ייכנסו לעיר בקרוב. "החיילים יהיו כמובן ממוגנים, נעשה הכל כדי להגן עליהם, ובסוף זו משימה חשובה מאין כמותה".

ידעי הגדיר את המשימות של פיקוד העורף בבני ברק בימים הקרובים: סיוע במזון ובתרופות לאוכלוסיות בסיכון גבוה, להכפיל ולשלש באמצעות מד"א את מספר הבדיקות בעיר לפי מדיניות משרד הבריאות לצורך "מיפוי טוב יותר", בנוסף לסייע לקופות החולים להעביר חולים מאומתים למלוניות וגם להעביר למלונות אזרחים קשישים. ידעי הבהיר כי "אף אחד לא יפונה בכוח אז נערכים עם הסברה ונראה בימים הקרובים האם אנחנו נפנה מאות או אלפים".

בני ברק, היוםצילום: מוטי מילרוד

בנוסף, יחוזק מאמץ הדוברות וההסברה בעיר שינוהל על ידי העירייה עצמה, וישודרג מוקד הפניות לתושבי העיר.

איציק אלרוב, יועץ תקשורת ואסטרטגיה ותושב העיר, כתב בטוויטר כי "איש לא דואג להביא מזון לתושבים, אלא העיר בתוכה פתוחה, ורבים נוהרים למספר סופרים מצומצם להצטייד במזון והסופרים הופכים למלכודות הידבקות. הסגר הוא מלכודת מוות לזקני העיר. או שתספקו מזון לבתים או שתפתחו את שסתום הלחץ".

תושב העיר סיפר ל-TheMarker כי "הבוקר נסעתי לאורך כל הצירים בעיר כי הייתי בטוח שזה יהיה סגר נושם, אבל גיליתי שהכל סגור באופן הרמטי ממש ולא נותנים להכנס או לצאת". לדבריו, "רבים מתושבי בני ברק בעלי הרכבים נוהגים לעשות את הקניות שלהם באזור קניון איילון שם נמצאות הרשתות המוזלות - ועכשיו הן מחוץ לתחום. עכשיו כולם נאלצים להסתער על מספר קטן של חנויות מזון, ויש תורים ארוכים מאד וסכנה".

ח"כ עופר שלח (יש עתיד), יו"ר ועדת הכנסת לטיפול במשבר הקורונה, סייר היום בעיר ואמר כי התרשם ש"בני ברק עלולה להיות על פתחו של אסון הומניטארי ועדיין אין הבנה והפנמה ברמה הלאומית של המאמצים המיוחדים שצריך להשקיע בעיר - למשל בנוגע לבדיקות ופינוי תושבים, והשקעת משאבים במקום".

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן