ניתוח חדש מגלה: אלה המקומות שבהם התבצעה ההדבקה המשמעותית ביותר בקורונה

מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה, שמייעץ למשרד הבריאות פירסם דו"ח הכולל ניתוח אפידימיולוגי מקיף של יותר מ-50% מהחולים המאומתים עד כה. בימים האחרונים, לאור המחסור, עברו בישראל לביצוע בדיקות קורונה באמצעות מטוש אחד

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פינוי חולה לבית חולים בצרפת
פינוי חולה לבית חולים בצרפתצילום: Jean-Francois Badias/אי־פי
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

בתי כנסת וישיבות הם המקומות שבהם התבצעה ההדבקה המשמעותית ביותר בקורונה: יותר מרבע (29%) מההידבקויות המוכרות בישראל התרחשו בבתי כנסת. במקום השני מרכזי קניות ומסעדות (26%) ובמקום השלישי בתי מלון (15%) - כך עולה מניתוח אפידימיולוגי מקיף של יותר מ- 50% מהחולים המאומתים עד כה. הניתוח מתבסס על אנשים שנדבקו בישראל כתוצאה ממפגש עם חולה מוכר - כ-35% מהחולים עד כה. שאר החולים נדבקו בחו"ל (47%), בבית (5%) ו- 13% ממקור לא ידוע.

הניתוח נכלל בדו"ח שמוציא מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה, שמורכב מקבוצת חוקרים שסורקים את הנעשה בעולם ובישראל ומקום מושבה בתל השומר. בקבוצה נכללים חוקרים מחיל המודיעין, מערכת הביטחון, אנשי אקדמיה ורופאים. המרכז מייעץ למשרד הבריאות ולפיקוד העורף.

נכון להיום, למרות כל מגבלות התנועה החלות במרחב הציבורי, יש אישור להתפלל בהרכב של עד עשרה אנשים בבית כנסת ובטקסים דתיים כמו הלוויות וחתונות - עד 20 אנשים. זאת, בכפוף לשמירה על מרחק של 2 מטרים בין מתפלל אחד לשני.

החוקרים קובעים כי "יש להמשיך ולהרחיב את החקירות האפידמיולוגיות לבניית תמונה מדויקת שתאפשר קבלת החלטות מושכלת לצמצום התפשטות הנגיף". עוד קובעים החוקרים, בניגוד לעמדה הרשמית של משרד הבריאות, כי שילוב של "ריבוי בדיקות ובידוד מחמיר מאפשרים הקלה במדיניות סגר".

לדבריהם, "דרום קוריאה מצליחה לבלום את התפשטות המגיפה ומפעילה מדיניות בידוד מחמירה ומכלילה, בסיוע מאמצי איכון אקטיביים, ובכך נמנעת מהכרזה על סגר כללי. המדינה מבצעת בדיקות מסיביות על ידי ייצור מהיר של ערכות, דגימה אקטיבית וזמינות ערכות לציבור (דרייב-אינים).

בימים האחרונים, לאור המחסור במטושים, עברו בישראל לביצוע בדיקות קורונה באמצעות מטוש אחד במקום שניים עד היום. מחברי הדו"ח מאשרים כי ההחלטה הגיונית: "בחלק ממדינות העולם דגימה לאבחון קורונה נעשית על ידי מטוש אחד, בדגימה משולבת של גרון ואף או דגימת גרון בלבד, זאת בניגוד לדגימה בשני מטושים בישראל. תובנה זו סייעה להחלטת משרד הבריאות לעבור לדגימה על בסיס מטוש אחד בלבד".

צילום: מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה

באשר לציוד, כותבים החוקרים כי המחסור העיקרי בציוד נוגע למסכות התקניות N95 (או FFP3 בתקן האירופי). "מספר מדינות האיצו את קצבי הייצור של מסיכות אלה והגבילו את ייצואן. בדרום קוריאה מוערך שקצב הצריכה הוא 3.5 מסיכות לאיש צוות רפואה ליום. נדרשת הערכה של קצבי הצריכה בישראל לצורך הצטיידות מקדימה".

באשר לטיפולים יעילים, עולה מהדו"ח כי "טיפול בתרופה היפנית Fivapiravir מראה תוצאות חיוביות - בוצע ניסוי קליני ראשון שמחזק טענה זו. לפי המידע הקיים, התרופה מיועדת לחולים בעלי תסמינים קלים וללא מחלות רקע משמעותיות. במקביל, ישנן עדויות שנויות במחלוקת שטיפול משולב בהידרוקסיכלורוקווין ובאזיתרומיצין מניב אף הוא תוצאות חיוביות".

עוד מצביעים החוקרים על כיוון נוסף של טיפול: עירוי פלזמה של חולים מבריאים. לדבריהם, עירוי כזה "יכול להיות יעיל במיוחד לטיפול בחולי קורונה – בעולם מבוצעים מספר ניסויים קליניים בפרקטיקה זו לצורך טיפול בנגיף. יצרנו קשר ישיר עם פרופ' באוניברסיטת ג'ון הופקינס ואנו צפויים לקבל בעוד כשבוע תוצאות ראשוניות מהניסוי שנערך באוניברסיטה. ממליצים להיערך לטיפול בדרך זו בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו