קורונה: כמה אנשים ימותו? כמה זמן יימשך המשבר? בואו נקשיב למומחים

ד"ר דניאל גולדשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוסע בתחנת רכבת בג'אמו, הודו
נוסע בתחנת רכבת בג'אמו, הודוצילום: Channi Anand/אי־פי
ד"ר דניאל גולדשטיין

קורונה: כמה אנשים ימותו? כמה זמן יימשך המשבר? האם אנו באמת זקוקים לריחוק חברתי (social distancing)? כולנו רוצים תשובות לשאלות הרבות שעולות. עם זאת, השאלה הגדולה ביותר היא – את מי אנו צריכים לשאול את השאלות הללו? ומי האנשים המתאימים ביותר לספק את התשובות?

האנשים הנכונים ביותר לתת את התשובות הללו הם מומחים באפידמיולוגיה, המתמקצעים בתחום של מחלות זיהומיות. בימים האחרונים ניכרת מגמה מדאיגה, כאשר אנשי מקצוע שאינם מתחום זה, ואף מחוץ לתחום הרפואה, עם הבנה מינימלית בלבד באפידמיולוגיה של מחלות זיהומיות, מביעים דעות נחרצות ונותנים תחזיות שונות בחומרתן. המאמרים מתחילים לרוב במשפט כגון "אני לא רופא או אפידמיולוג אך...".

מומחה אחד (שאינו אפידמיולוג) אמר שהוא יהיה "מופתע מאוד" אם יותר מעשרה אנשים ימותו מהנגיף בישראל. מומחה שני (שאינו אפידמיולוג) אמר "לא נראה מיליונים של מתים מקורונה". מומחה שלישי (שאינו אפידמיולוג) טען שביכולתו לחזות את התפשטות המגיפה לאור הרקע שלו באינטליגנציה מלאכותית. אין סוף לדעות הזמינות בתקשורת וברשתות החברתיות – קנאביס מונע קורונה; ויטמין סי מרפא אותה; איבופרופן מחמיר את מצבם של החולים. לכל הטענות האלה יש בסיס מדעי רעוע, והן מתבססות על מידע זעום. אין סיבה ללכת באופן עיוור אחר רעיונות כאלה. עלינו להתייחס למקורות המידע שלנו באופן ביקורתי, כפי שנהגנו לעשות לפני עידן הקורונה.

לו סבלת מגידול מוחי, למי היית פונה לעצה וטיפול? ככל הנראה למנתח מוח. האם היית פונה לאדם שטוען בביטחון שהוא יודע להסיר את הגידול לאור הרקע שלו במדיניות בריאות, וצפה במספר סרטונים על הסרת גידולים?

בעיני, הסיפור של הקורונה דומה. אפידמיולוגיה של מחלות זיהומיות היא התמחות שדורשת שנים של לימוד וניסיון. אלה המומחים להם אנו חייבים להקשיב.

אני מאמין בחשיבה ביקורתית, גישה רב תחומית, "חשיבה מחוץ לקופסה". ואכן, פעמים רבות פתרונות יצירתיים עשויים להגיע ממומחים במקצועות משיקים, ומחוץ לגישה הסטנדרטית. אנו זקוקים למהנדסים ולכל סוגי המדענים בכדי לפתור את הבעיות הגדולות העומדות בפנינו – ייצור מאסיבי של מנשמים, מסיכות יעילות יותר, שדרוג וזירוז בדיקות. עם זאת, ההובלה והתווית הדרך צריכה להיות בידיהם של אפידמיולוגים של מחלות זיהומיות.

כאשר יורגן קלופ, המאמן של קבוצת הכדורגל ליברפול, נשאל לגבי השלכות הקורונה, הוא נתן את התשובה הבאה: "תראו, אחד הדברים שאני לא אוהב בחיים, הוא שדעתו של מאמן כדורגל היא חשובה... אני לא מבין בזה... זה לא חשוב מה אנשים מפורסמים אומרים... עלינו לדבר על דברים באופן הנכון, ולא עם אנשים חסרי ידע כמוני... דעתי באמת לא חשובה".

לאור המשבר העולמי חסר התקדים שנגרם ע"י וירוס הקורונה, אי הוודאות ניכרת, וישנן החלטות רבות וקשות שיש לעשות. בכדי לעבור את הפנדמיה באופן הטוב ביותר, עלינו להקשיב למומחים, האפידמיולוגים של מחלות זיהומיות.

ד"ר דניאל גולדשטיין בוא רופא בכיר ומרצה בכיר ברפואה פנימית ובאונקולוגיה רפואית, הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל אביב, פרופסור חבר adjunct במדיניות בריאות, אוניברסיטת צפון קרוליינה, ארה"ב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"