הסיפור ההזוי של ד"ר איתמר זילברמן: "הבדיקה חזרה שלילית - אבל השב"כ שלח את כולם לבידוד"

עוד עדויות על הקלות שבה נשלחים אנשים לבידוד בגלל טעויות באיכון של השב"כ. ד"ר איתמר זילברמן, רופא נשים מת"א: "התקשרתי למשרד הבריאות, הם טענו שאין להם גישה למידע ושהשב"כ לא טועה" ■ משרד הבריאות הגיב הערב: "טעינו, זה בגלל טעות הקלדה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר איתמר זילברמן
ד"ר איתמר זילברמן
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

עדויות נוספות על הקלות הבלתי נסבלת שבה איכוני השב"כ שולחים אנשים רבים לבידוד בטעות. הסיפור הקפקאי הבא הוא של ד"ר איתמר זילברמן, רופא נשים מתל אביב. בשבוע שעבר הוא חש ברע, ומכיוון שהוא מטפל בנשים רבות בהריון בסיכון גבוה - ביקש להיבדק לקורונה במטרה למנוע הדבקה נרחבת. הוא נענה בחיוב, נבדק ונשלח לבידוד של 48 שעות עד לקבלת התוצאות.

נופפה לחולה קורונה מהרחוב - ונשלחה לבידוד: האם השב"כ שולח אלפי ישראלים להסגר ביתי ללא צורך?

התשובה חזרה, למרבה השמחה, שלילית. אבל משהו השתבש בדרך: משרד הבריאות קיבל כנראה בטעות מידע שהתשובה חיובית, והעביר את המידע לשב"כ, שהחל מייד באיכון ואיתור האנשים שבאו עם זילברמן במגע.

"איתמר שלום", נכתב בהודעה שנשלחה אליו ביום שישי על ידי משרד הבריאות, "בהתאם לתוצאות הבדיקה לפיה חלית בקורונה, מבוצעת חקירה אפידמיולוגית כדי לאתר אנשים שנחשפו אליך. לצורך השלמת הבדיקה משתמשים באמצעים טכנולוגים, לפי תקנות שעת חירום".

זילברמן ובן זוגו ניסו לפנות לכל מי שהם יכולים כדי להתריע, אך ללא הצלחה: אתמול (שבת) בערב התחילו קולגות רופאים, שכנים ומכרים של זילברמן לקבל הודעות כי עליהם להיכנס מייד לבידוד: "כולם קיבלו הודעות", מספר בן זוגו של זילברמן, אור לוונשטיין. "אני קיבלתי, כל החברים שנפגשו איתנו באחד הערבים בשבוע שעבר קיבלו, המנקה, השכנות שהביאו קניות לדלת, והכי גרוע - הרופאים מהקליניקה

תוצאות הבדיקה של ד"ר איתמר זילברמן

לדברי זילברמן, "שלחתי סמסים וניסיתי להפעיל את הקשרים שלי במשרד הבריאות, במד"א, בכללית, כדי שיפסיקו לכולם את הבידודים - ללא הצלחה. אפילו השכנה ששמה לי עוגת גבינה מול הדלת כשהייתי בבידוד נשלחה לבידוד. היא דפקה בדלת והניחה עוגה, אבל הטלפון היה עליה". לדבריו, "כרגע המצב האבסורדי הוא שכולם בבידוד ואני עובד כרגיל, כי הבדיקה שלי שלילית. אז אני מנסה לבטל את הבידודים לכולם".

בן הזוג, אור לוונשטיין, מספר כי "כשפנינו למשרד הבריאות - זה היה כמו לדבר עם תקליט שבור. מבחינתם היינו במגע, אין להם עוד פרטים, ומסבירים לנו שאין מה לעשות - תיכנסו לבידוד. הצלחתי לפנות אפילו לשב"כ - ושם אמרו לי שזה עניין של משרד הבריאות ואם הייתה להם טעות, הם היחידים שיכולים לתקן אותה". בינתיים, גם הוא מושבת ולא יכול להגיע לעבודה: "מקום העבודה ביקש ממני שלא להגיע עד שהעניין לא מוסדר".

(עדכון, 19:30) ממשרד הבריאות נמסר הערב: "מברור המקרה לעומק נמצא כי ארעה תקלה אשר נבעה מטעות הקלדה של המעבדה באתר המעבדה שבה בוצעה הבדיקה. לאחר קבלת חיווי חיובי (שגוי) הופץ סמס לכלל הבאים במגע הדוק עם האדם האמור, אלא שאז התבררה הטעות, האדם עודכן כי הוא שלילי והמקרה טופל.

אנו בימים הראשונים להפעלת המערכת אשר פותחה בזמן קצר ומכיוון שהנתונים לא נקלטו באופן אוטומטי למערכת בימים הראשונים להפעלתה, קיים קושי בעת הזו לתת חיווי חוזר על הטעות, בין המידע הגדול בו צריך לטפל אודות חולים ואנשים שבאו איתם במגע. צוותי המחשוב עובדים ימים כלילות על מנת להסדיר תהליך אוטומטי שיאפשר פניות שלהם גם לפיתוח של חיווי חוזר במקרה כמתואר.

ההודעה שקיבל ד"ר איתמר זילברמן

אנו מצרים על כניסתם של אנשים לבידוד שלא לצורך, אך טעות זו מתגמדת מול התרחיש ההפוך. משרד הבריאות עושה כל שביכולתו על מנת להשתפר בתהליכים הללו, במטרה לספק את המענה הטוב ביותר למצב בו אנו נמצאים".

עם זאת, זילברמן אומר הערב כי הוא או קרוביו לא קיבלו כל הודעה ממשרד הבריאות.

"אין הפרדה בין קירות של חדרים ובין בתים"

הבוקר (א) פירסמנו כי מתגלים מקרים שונים של איכון לא מדויק של אנשים שהיו בקרבה פיסית לחולים אך לא באו איתם בשום מגע ומקבלים הודעות עמומות עם תאריך בלבד של מגע עם החולה ובלי כל פרטים נוספים שמאפשרים להבין מתי התרחש המפגש. נכון לעכשיו, אין כל דרך רשמית לקבל תשובות לשאלות בסיסיות כמו כיצד מתבצע האיכון, ואיך מוודאים שאין בו טעויות. משיחה עם בכירים במשרד הבריאות עולה כי מדויקים ככל שיהיו האמצעים, הם לא מסוגלים להבחין למשל בהפרדה בין קירות של חדרים ובתים וכי טווח הטעות שלהם לא קטן.

"גם אני קיבלתי הודעה על כך "שלפי חקירה אפידימולוגית נמצאתי בסביבה של חולה" למרות שבתאריך הנקוב זה פשוט לא הגיוני", מספר לנו ג'. "אני גם שותף לתחושת חוסר האונים: כאשר התקשרתי למשרד הבריאות להבין איפה/מתי/מספר חולה הם טענו שאין להם גישה למידע ושהשב"כ לא טועה. לא מצאתי טעם לעשות מזה סיפור לאור הסיטואציה הכללית וגם מחשש שימשיכו לאכן, אז אני פשוט בבידוד עכשיו".

גיסתו של זילברמן, עדי לוונשטיין, קיבלה גם היא אמש את ההודעה כי עליה להיכנס לבידוד. לדבריה, "ההודעה מתייחסת ל- 13.3. בדקתי ביומן ואני יודעת בדיוק איפה הייתי באותו יום - רק בארוחה משפחתית שגם איתמר היה בה". היא מספרת כי "התקשרתי למשרד הבריאות, תפסתי אותם בטלפון, הסברתי להם שמדובר ברופא שהבדיקה שלו שלילית ושהנשים שהוא טיפל בהן ויקבלו את ההודעה בטח יהיו בפאניקה. לא אכפת לי ממני אלא מאנשים אחרים".

לדבריה, "זו הייתה שיחה הזויה - ביקשו ת.ז של כולנו, אמרה לי שאכן לא מעודכן שאיתמר נשא אבל אני ואחי צריכים להיכנס לבידוד כי זה מה שקיבלנו. הסברתי לה שהוא האדם היחיד שחשוד כחולה שהייתי לידו באותו יום כי הייתי רק בארוחה המשפחתית. אז היא אמרה שכנראה שמישהו אחר מהמשפחה נשא קורונה. זה היה כמו לדבר עם רובוטים - שיחה שלמה שבה ניסו להסביר לי שהייתי ליד נשא קורונה. אמרו לי שאני חייבת להשאר בבידוד ואין להם איך לעזור לי. לא למי לפנות, לא עם מי לדבר, מבחינתם אני רשומה במערכת כמי שהייתה ליד נשא קורונה - למרות שהסברתי להם את כל העניין".

ענבר בזק מהיישוב יובלים חוותה גם היא את חוסר האונים שבקבלת ההודעה נטולת הפרטים מהשב"כ: "קיבלתי את ההודעה אתמול, לגבי תאריך מהשבוע שעבר", היא מספרת. "גם אני התקשרתי למשרד הבריאות לברר כי באותו יום לא יצאתי מהבית כל היום בגלל שהייתי אמורה לעבור ניתוח ביום רביעי ולא רציתי לקחת סיכון. התקשרתי למשרד הבריאות - ולא נותנים שם שום מידע ואין דרך לברר". לדבריה, "עכשיו אני תקועה בבידוד, למרות שאין לי שום ספק שלא נחשפתי לאף גורם מחוץ לבני המשפחה, נאלצתי לדחות הניתוח בגלל הבידוד ואין עם מי לדבר במשרד הבריאות . זה ממש חוסר אונים!".

ניסית לברר בדרכים אחרות מי החולה שנחשפת אליו?

המקום היחיד שהייתי בו באותו יום הוא קופת חולים לצורך בדיקות דם לפני הניתוח. קודם כל התקשרתי אליהם לברר, זו קופה קטנה שכולם בה מכירים את כולם. לדבריהם הם לא קיבלו שום מידע על חולה קורונה, מה גם שאם היה חולה בקופה העובדים היו אמורים לקבל הודעה כמוני. אין לי מושג מי החולה - ובמשרד הבריאות מסרבים לתת פרטים על מספר חולה או על מקום החשיפה".

לדבריה, "זה ממש מדכא. הכנסתי עצמי לבידוד עצמי מרצון מיום שני שעבר בגלל הניתוח המתוכנן. לא הייתי במגע עם אף אחד למעט בני המשפחה שלי כל השבוע. אין לי מושג מאיפה זה הגיע. מעבר לחוסר אונים, זו פגיעה בבריאות שלי, כי זה ניתוח שאני מחכה לו כבר כמה שבועות ועכשיו אי אפשר לדעת מתי יתקיים. עם כל המצב בבתי החולים זה יכול גם לקחת חודשים".

אגב, מי שכבר הבינו היטב שהמערכת לא מדייקת בצורה מלאה הם בתי החולים. זאת, לאחר שאנשי צוות רבים קיבלו הודעות כי שהו לצד חולה, ככל הנראה בגלל שהיו בבית חולים בסמיכות לחולים. לאור זאת, הנחה משרד הבריאות את בתי החולים לפטור את הצוותים מחובת הבידוד גם אם קיבלו הודעה מהשב"כ, "ככל שהצוותים מקפידים על הנחיות המיגון".

משב"כ נמסר בתגובה: "הסיוע הטכנולוגי שהתבקש השב"כ לספק למשרד הבריאות נועד לתכלית אחת בלבד - הצלת חיי אדם. לטובת העניין הוקם צוות מצומצם של אנשי שירות שמתמחים בתחום טכנולוגי זה. הצוות פועל במסירות ובתחושת שליחות סביב השעון על מנת לסייע במאמץ הלאומי לצמצום התפשטות הנגיף. במסגרת תהליך העבודה בין השב"כ למשרד הבריאות, מתקיימים הליכי פיקוח ובקרה על מנת לדייק ככל שניתן את התוצרים וזאת תוך הקפדה חסרת פשרות על צנעת הפרט.

"מאז תחילת הפעילות המשותפת של שב"כ ומשרד הבריאות, הועברו נתונים בקנה מידה רחב היקף של אזרחים אשר שהו ללא ידיעתם בקרבת חולים מאובחנים. שב״כ פועל אך ורק על בסיס הנתונים של החולים המאובחנים כפי שמועברים ממשרד הבריאות. על פי גורמי המקצוע במשרד הבריאות, יש בפעילות המשותפת תרומה משמעותית למאבק בצמצום התפשטות הנגיף ולשמירה על בריאות הציבור."

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש