מי ישמור על הילדים של האנשים שנלחמים בקורונה בבתי החולים?

השבתת בתי הספר וגני הילדים מציבה קושי בפני הרופאים ואנשי הצוות הרפואיים שנמצאים בחזית המאבק בקורונה ונותרו כעת ללא מסגרת הולמת לילדיהם ■ מעונות יום מאולתרים נפתחו בכמה בתי חולים, אך בשל החשש מהידבקות בקורונה רבים נמנעים מלהשתמש בהם

אוהל בידוד לחולי קורונה בשיבא
אוהל בידוד לחולי קורונה בשיבא. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אייל טואג

להשבתת הלימודים בבתי הספר ובגני הילדים השפעה גם על מערכת הבריאות: איך יגיעו הצוותים הרפואיים שהם קו החזית של המאבק בקורונה לעבודה? לרבים מהרופאים ואנשי הצוותים הרפואיים ילדים קטנים שישארו כעת בבית, כולל ילדי גן. המצב מאתגר במיוחד במצבים בהם שני בני הזוג הם אנשי צוות רפואי.

בימים האחרונים פועלים בקדחתנות בכל ארגוני הבריאות כדי למצוא פתרונות לילדי הצוותים הרפואיים. פתרונות מקומיים החלו לפעול בכמה בתי חולים. במרכז הרפואי שיבא, למשל, הופעלה הבוקר מסגרת יום ל-280 ילדי עובדים בכיתות א'-ו', ומחר יפתחו מסגרות ל-500 נרשמים נוספים, כולל ילדי גן. המסגרות מופעלות על ידי מורות חיילות ובנות שירות לאומי בקבוצות של 10 עד 15 ילדים. הפעילות מתקיימת מחוץ לבית החולים במבנים שהקצתה עיריית רמת גן ברמת אפעל ובקריית קריניצי.

גם במרכזים הרפואיים סורוקה, אסף הרופא ובחלק ממרפאות קופות החולים הופעלו הבוקר מעונות יום לילדי העובדים.

אולם אין פתרון פשוט למצב: גם ההפעלה של מעונות יום בתוך מוסד רפואי עלולה להביא להדבקה בקורונה בין הילדים ומהם לצוותים הרפואיים. עובדים רבים הביעו בפני TheMarker את חששם בשל כך.

מחלקת הבידוד בבית החולים רמב"םצילום: רמי שלוש

גבי (שם בדוי), רופא מתמחה בבית חולים גדול במרכז הארץ הנשוי לשירן (שם בדוי), אף היא רופאה מתמחה. לבני הזוג ילדים קטנים שלא הולכים לגן החל מהבוקר. "היום הייתי אמור להיות בעבודה אבל פשוט לא הגעתי - זה יום מחקר כך שזה לא פוגע באף אחד, אבל ממחר תתחיל בעיה", אמר.

מה תעשו עם הילדים?

"אין לי מושג. אנחנו מנסים למצוא פתרון כל יום ביומו. רק אתמול בערב הבנו שאין גני ילדים. אמנם בתי חולים מארגנים מעונות, אבל אני לא משוכנע שלקבץ את כולם זה פתרון - וגם מבחינת הילדים, זה צוות שהם לא מכירים".

מה היה יכול להיות פתרון טוב בעיניך?

"אני לא יודע. אין לי הצעה לפתרון. בדרך כלל המשפחה היא קו ההגנה הראשון, אבל עכשיו ההורים שלי הם אוכלוסייה בסיכון. לבן הקטן שלי היה קצת חום אתמול והוא היה אצל סבא וסבתא - כמובן שמייד לקחנו אותו חזרה הביתה".

>> התחזית המדאיגה: בקרוב - מאות חולי קורונה מדי יום בישראל | האזינו

כבר ביום חמישי פנתה אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות, במכתב למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ולמנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, והתריעה בנושא השלכות השבתת מערכת החינוך על צוותים רפואיים והצורך לתת מענה. "אנו דורשים לתת מענה הולם וחלופות לילדי הצוותים הרפואיים העומדים בחזית המאבק בקורונה. השבתת מערכת החינוך בימים אלה כשהאחים והאחיות נדרשים לעמוד ללא תנאי לרשות מערכת הבריאות, תעמיד אותם במצב בלתי אפשרי, בין המאבק בקורונה לבין הטיפול בילדיהם שיוותרו ללא השגחה", כתבה.

גם ד"ר ריי ביטון, יו"ר מרשם - ארגון המתמחים, פנתה במכתב למשרד הבריאות: "ההנחייה לסגור את מוסדות החינוך, כולל גני הילדים, לא כללה מענה הולם עבור הילדים. כדי שנוכל להמשיך להגיע לבתי החולים אנחנו זקוקים לפתרון מיידי לילדים שלנו. בנוסף, עם קבלת ההחלטה, פנינו לכל הגורמים בבקשה לספק מענה מיידי, ראוי ומניח את הדעת לילדי הרופאים. החל מאתמול רופאים ורופאות רבים מתקשים להגיע לעבודתם במיון ובמחלקות משום שאין פתרון מוסדר והולם לילדיהם". לדבריה, "כולנו נכונים למלחמה ולמאמץ הלאומי הנדרש, אבל זקוקים לכלים הבסיסיים לשם כך".

בשל הקשיים שמציב המעונות המאולתרים בבתי החולים, עלתה ההצעה לממן תשלום בייביסיטר לילדי הצוותים הרפואיים. לדברי גבי, "זה בטח היה עוזר. הם גם בוודאי יחסית פנויים". רופאה אחרת אמרה שלפעמים, גם בייביסיטרים חוששים לשמור על ילדים של רופאים, מחשש להדבקה בקורונה.

בנוסף, עיריית תל אביב מתארגנת לספק פתרון לילדי הצוותים הרפואיים של איכילוב, בקרבת בית החולים, שיופעלו על ידי סטודנטים בקבוצות של עד 10 ילדים - עד שעות הצהריים המאוחרות.

נתניהו הודיע על הפעלת מסגרות לילדי צוותים רפואיים, אבל ההודעה הזאת הפתיעה את משרד החינוך, שלא ממש נערך בנושא. אתמול (שבת) הודיע משרד החינוך למנהלים כי עליהם לסגור את כל מוסדות החינוך וכי הכניסה אליהם אסורה. בשלב זה, במשרד החינוך בוחנים כיצד ניתן להפעיל את המסגרות האלה והיכן. בנוסף, במשרד בודקים מי נכלל תחת ההגדרה של עובדים המחויבים לעבוד במצב חירום, ומה גודלה וגילם של אוכלוסיית הילדים המדוברת. משרד החינוך מתמודד עם אתגר נוסף הקשור לאיתור צוותי הוראה שיסכימו לעבוד במסגרות האלה.

טיפול בית - 5,916, טיפול במלון - 2,397, בביתם מחכים לשיבוץ -65

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"