תרופה לקורונה? הטיפול שהביא לתפנית במצבו של הנהג החולה

משתפר מצבו של הנהג שחלה בקורונה והיה בטיפול נמרץ ■ המרכז הרפואי פוריה: "זהו החולה הראשון בארץ שמקבל את התרופה רמדסיביר (Remdesivir). הוא נושם כעת בכוחות עצמו" ■ באיכילוב מנסים תרופה נגד מלריה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
עובד בבית החולים בווהאן, סין
עובד בבית החולים בווהאן, סיןצילום: AFP
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

שיפור במצבו של חולה הקורונה הראשון שהיה מאושפז במצב קשה. מהמרכז הרפואי פודה-פוריה נמסר היום כי "זהו החולה הראשון בארץ, שמקבל את התרופה רמדסיביר (Remdesivir)".

מפוריה נמסר: "מצבו של חולה מס׳ 16, נהג אוטובוס התיירים חולה הקורונה הראשון שהיה מאושפז במצב קשה (מאז 4.3), השתפר במהלך הלילה, הוא כעת נושם בכוחות עצמו".

>> התחזית המדאיגה: בקרוב - מאות חולי קורונה מדי יום בישראל | האזינו

ד"ר הגר מזרחי, מנהלת המרכז הרפואי פוריה, מספרת כי "החולה הגיע אלינו בשבוע שעבר ביום רביעי, וסיפר שכבר כמה ימים הוא סובל מתסמינים שיכולים להתאים למחלה. הוא נבדק לקורונה ואושפז במצב בינוני, ומצבו הלך והידרדר בצורה הדרגתית".

איך התבטאה ההידרדרות?

"עוד לפני שקיבלנו את התשובה לגבי הקורונה הוא כבר התנשם, התקשה בנשימה ודיבור, רמות חימצון בדם שלו נפגעו, ואחרי 48 שעות הוא כבר נזקק להנשמה מלאה".

איזה טיפול נתתם לו בהתחלה?

"מיד כשקיבלנו את התשובה שמדובר בנגיף הקורונה התחלנו בטיפול של כלורוקוין (Chloroquine), תרופה ישנה וותיקה נגד מלריה, ובתרופה נוספת בשם קלטרה שמוכרת בטיפול כנגד HIV. במקביל, רופאת המחלות הזיהומיות שלנו עבדה במרץ לקבל אישור לטיפול חמלה (בחינם) בתרופה אנטי ויראלית של חברת גילאד שנוסתה בעולם לקורונה בשם רמדסיביר (Remdesivir) - אנטי ויראלי. התרופה הוטסה באופן ייעודי לטובת הטיפול בו, וברגע שהגיעה התחלנו בטיפול, כשבמקביל החולה מקבל תמיכה נשימתית. אתמול בשעות הלילה הוא נגמל מהנשמה ומצבו השתפר, הוא ער והיום הוא אפילו שוחח עם בני משפחתו בטלפון".

האם לדעתכם השיפור קרה בזכות התרופה?

"קשה מאוד לדעת ממקרה אחד. בסך הכל הוא קיבל טיפול אינטנסיבי מאוד ואנחנו עדיין לומדים על המחלה".

הוא ממשיך לקבל את התרופה?

"כן, מדובר בפרוטוקול טיפולי של עשרה ימים ואנחנו נמצאים ביום הרביעי לטיפול".

במקביל, פרופ׳ רונן בן עמי, מנהל היחידה למחלות זיהומיות באיכילוב אמר היום כי "החולה בטיפול נמרץ המאושפז בבית החולים מקבל טיפול ניסיוני נגד קורונה של תרופת כלורוקוין שמשמשת למלריה. יש עבודות ראשוניות שמראות יעילות גם לקורונה".

בינתיים, גם החולה במצב קשה שמאושפז באיכילוב החל לקבל את התרופה רמדסיביר, ומחר (מוצ"ש) בלילה אמורה לנחות בישראל כמות נוספת של התרופה לטובת הטיפול בו.

לפני כחודש הגישו חוקרים סינים הגישו בקשה לרישום מקומי של פטנט על התרופה הניסיונית של גילאד סיינסס, שעשויה להילחם בווירוס הקורונה. התרופה הועברה לניסויים על בני אדם בסין, לאחר שהראתה סימנים מוקדמים לכך שהיא יעילה ביותר נגד וירוס הקורונה. מדענים סינים מצאו כי רמדסיביר וכלורוקין, יעילות בניסויי מעבדה על וירוס קורונה, כך דווח לפני כחודש במחקר בכתב עת לחקר התא. על מנת לקבוע אם התרופות יעילות על בני אדם יש צורך בניסויים נוספים, נכתב במחקר.

טיפול בית - 5,916, טיפול במלון - 2,397, בביתם מחכים לשיבוץ -65

תרופה בחינם

רמדסיביר מיוצרת על ידי חברת התרופות האמריקיאית גילאד, אחת מחברות התרופות הגדולות בעולם שאחראית בין היתר על תרופות פורצות דרך לטיפול בהפטיטיס סי, HIV ולהמטואונקולוגיה. החברה התחייבה לנסות ולספק כרגע ׁׁ(עד לגמר הניסויים והאישור הרגולטורי הסופי) את התרופה כטיפול חמלה, כלומר בחינם, לכל חולה קורונה במצב קשה בעולם - וכך הגיעה התרופה גם לשני החולים הקשים בישראל.

במקור, היא פותחה כטיפול בווירוסים בעלי מבנה דומה לקורונה כמו SARA ו-MERS, ובאבולה. ד"ר איילת צמרי, המנהלת הרפואית של גילאד בישראל, אומרת כי "רמדסיביר היא תרופה נסיונית מסוג אנלוג נוקלאוטידי עם פעילות אנטי ויראלית רחבת טווח. התרופה הוכחה במחקרים מעבדתיים ובמחקרים במודלים מהחי נגד וירוסים פתוגניים שונים כולל Ebola ,Marburg ,MERS, ו-SARS. רמדסיביר נבדקה במחקרים קלינים במתנדבים בריאים, ובאנשים שנדבקו ב-Ebola. במחקרים מעבדתיים הודגם כי רנדסיויר פעילה כנגד וירוס הקורונה COVID-19".

לדברי צמרי, בימים אלה מתנהלים בסין שני מחקרים קלינים בתרופה. בנוסף, מתנהל מחקר קליני בינלאומי המובל ע"י הרשות האמריקאית הלאומית לאלרגיה ומחלות זיהומיות (US-National Institute of Allergy and Infectious Diseases) – NIAID. תוצאות המחקרים בסין צפויות באפריל. "בנוסף, חברת גילאד יזמה שני מחקרים קלינים פאזה 3 של רמדסיביר באסיה ובמדינות אחרות שבהן יש מספרים גבוהים של מקרי הדבקה מוכחים ב- COVID-19", מוסיפה זימרי.

מהו מנגנון ההפעלה של התרופה? בחברה מסבירים: "וירוס הקורונה כמו וירוסים אחרים, אינו יכול להתרבות בעצמו ועליו להיכנס לתא מאחסן ולהשתמש בו לצורך התרבות. וירוס הקורונה מנצל את מנגנוני התא על מנת לשכפל את המטען הגנטי שלו וכך מתרבה ויוצר וירוסים חדשים. בתהליך זה של ההתרבות יש שכפול של המטען הגנטי של הוירוס. רמדסיביר היא תרופה שהוכיחה את פעילותה בדרכים שונות על וירוסים ממשפחת הקורונה כמו SARS-CoV וגם MERS-CoV. המנגנון של התרופה נעוץ בכך שהוא יודע 'לבלבל' ולחבל במנגנון השכפול של הווירוס ובכך למנוע יצירת וירוסים חדשים".

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"