הסיפור שמחייב לשנות את שיטת המלחמה בקורונה - וההודעות שכדאי להיזהר מהן

ההתעלמות מתלונותיו של חולה קורונה שאבחונו התאחר מאוד, מחרידה ומעידה על קיבעון ■ נחוץ שינוי רדיקלי בקבלת חולים בחדרי מיון ובמרפאות, וכן הכשרת עוד ועוד מעבדות שיוכלו לקבל אלפי בדיקות ביום. את ההודעות הרשמיות של משרד הבריאות קל לזהות - אל תתפתו לפייק ניוז

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מחלקת בידוד בבית החולים רמב"ם
מחלקת בידוד בבית החולים רמב"םצילום: רמי שלוש
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

אירועי הימים האחרונים באיכילוב ובבילינסון, שבהם חולי קורונה לא מזוהים הסתובבו בתוך בתי חולים, במיון ובמחלקות שעות ארוכות לפני שזוהו כחולים - חייבים להביא לשינוי דרמטי בצורת העבודה של מערכת הבריאות. שיטת העבודה שבה אנשי מגן דוד אדום מגיעים לביתו של ה"חשוד" בקורונה ולוקחים בבית את הבדיקה כדי למנוע את הגעתו לבית חולים או קופת חולים - הייתה אחד הצעדים החשובים והטובים ביותר שמשרד הבריאות נקט בהם בתחילת המשבר. אבל נראה שעכשיו, עם הגידול המהיר במספר החולים ועם גילויים של חולים שנדבקו ממקור לא ידוע ולכן לא זכו בזמן להתייחסות - השיטה חייבת להשתנות.

התחזית המדאיגה: בקרוב - מאות חולי קורונה חדשים מדי יום בישראל

יותר בדיקות, פחות מגבלות: השינוי הראשון הוא הרחבה דרמטית של כמות הבדיקות ושל האינדיקציות לאישור בדיקות קורונה. נכון להיום, מד"א עדיין פועל לפי אינדיקציות קשיחות למדי - שילוב של מי שחזר מחו"ל (עד לפני כמה ימים רק למי שחזר ממדינות מסוימות) עם סימנים קליניים של קורונה, וכן אנשים עם דלקת ריאות דו צדדית. הסיבה למגבלה הייתה מגבלת כמות הבדיקות שניתן לערוך בישראל, שהובילה לתיעדוף בבדיקות. ואולם, המציאות השתנתה: עוד ועוד עדויות על חולים שאינם עונים לאינדיקציות אך יש להם קורונה זורמות למערכת, וברור שחייבים לשנות את הכללים כדי לא לפספס המון חולים שימשיכו להדביק אחרים.

"כבר עשרה ימים שלבעלי יש חום ולי חמישה ימים", כתבה אשתו של החולה שהגיע לאיכילוב והסתובב שם ימים עד שזוהה כחולה קורונה. "התחננו בפני מד"א שיבואו לקחת דגימה. אמרנו להם שהוא עובד רשות שדות התעופה, שהתחושות שלו בעיקר לא נורמטיביות, שיש לו דלקת ריאות. הם לא הסכימו".

גבר עם מסכה נגד קורונה בירושליםצילום: אמיל סלמן

טיפול בית - 5,916, טיפול במלון - 2,397, בביתם מחכים לשיבוץ -65

התיאור הזה, שממשיך בהתעלמות מצד גורמי רפואה נוספים (קופת החולים ובית החולים) מחריד למדי ומעיד על קיבעון מסוכן. בימים האחרונים עלה מספר הבדיקות שמבוצעות בישראל ליותר מ-500 ביום, יש מאמץ גדול להכשיר עוד ועוד מעבדות ולהגיע לאלפי בדיקות ביום. זה אחד הצעדים החשובים ביותר שניתן לעשות כרגע במאבק בקורונה - במקביל להרחבה משמעותית מאוד של האינדיקציות לבדיקה.

צעד נוסף ומשלים חייב להיות שינוי רדיקלי בצורת הקבלה של חולים בחדרי המיון ובמרפאות קופת חולים. למרות שאנשי מד"א מגיעים לבתי החולים, עדיין יש הרבה חולים שמגיעים עצמאית למיון ולמרפאות, לפעמים בלי לדעת שהם חולי קורונה.

מה שקרה באיכילוב, בבילינסון ובעוד מרפאות בדרום, חייב להדליק את כל הנורות האדומות: הצוותים הרפואיים חשופים ומרגישים בצדק חסרי אונים מול חולים שעלולים להדביק אותם. הצוותים הרפואיים הם בני אדם ככולם וחייבים לדאוג לשלומם. מעבר לכך, הם המשאב החשוב ביותר שיש לישראל במלחמה בקורונה וניטרול של רבים מהם בגלל חשיפה לחולים הוא לא פחות מקטסטרופה - גם לחולי הקורונה, וגם לשאר החולים שהמחלה שלהם לא ממתינה לסיום המשבר.

חייבים להגן על הצוותים, ולכן חייבים לשנות את שיטת המיון: זה יכול להיעשות באמצעות מיון מקדים לחדר המיון ששם בבידוד כל חולה עם תסמינים סמזכירים קורונה (חום, שיעול, קשיי נשימה) ובדיקתם באופן מבוקר, וזה יכול להיעשות באמצעות פתיחת חדרי מיון קדמיים והודעה לציבור להגיע לשם במקרה של תסמינים דמויי קורונה. יש להניח שנראה הנחיות כאלה במהירות רבה.

זוהי קריאה למעסיקים - אל תכריחו את העובדים שלכם להגיע לעבודה אם הם לא חייבים. בימים האחרונים מגיעות ל- TheMarker עוד ועוד עדויות על עובדים שיכולים לעבוד מהבית אבל נתקלים בסירוב של המעסיקים שלהם מסיבות שונות ומשונות. אפשר להתווכח על מידת האנושיות של אילוץ אדם שיכול לבצע את העבודה שלו מהבית להגיע לעבודה, אבל בדבר אחד אין ספק: מדובר בגול עצמי מבחינה כלכלית. ברגע שיתגלה חולה אחד במקום העבודה שלכם - כל שאר העובדים ייכנסו לבידוד כפוי של שבועיים ואולי חלקם גם יחלו. לכן, יש דברים שאפשר ורצוי לעשות גם בלי לחכות להוראה רשמית של משרד הבריאות, וזה בדיוק אחד מהם.

פייק ניוז - בימים האחרונים כמויות הפייק ניוז שעוברות בווטסאפ וברשתות החברתית מרקיעות שחקים, והרמה מעוררת התפעלות. הניסוחים והפונטים ממש זהים לאלה של משרד הבריאות. הרבה פייק ניוז עוסק בסגירת בתי ספר ומוסדות לימוד, אך גם על שלל נושאים אחרים שסתם זורעים בלבול ובהלה. הנה כלל אצבע לזיהוי פייק ניוז - אם זה לא מופיע בטלגרם של משרד הבריאות - ראו בהודעה מפוברקת. המשרד לא מסתיר ולא מעכב הודעות, וכשיהיה לו מה להודיע - הוא יעשה את זה בצינורות הרשמיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?