מנכ"ל מכבי: "לא נגיע לעשרות אלפי חולים – חושש יותר מקריסת הכלכלה העולמית, שאנשים יתאבדו"

רן סער, מנכ"ל מכבי, מעריך שמשבר הקורונה יחלוף בתוך חודשיים, אך מודאג מהמצב בארה"ב משום ש"יש שם הרבה מקרי קורונה שמסתובבים ולא יודעים עליהם" ■ על הקמת מרכז הבידוד אמר: "זה סטנדרט לא הגיוני, ביקורת נשמעת בכל המערכת"■ לצד האופטימיות, נערכת הקופה לתרחישי הקיצון

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רן סער
רן סערצילום: דניאל צ'צ'יק
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

"אני מאמין שלא נגיע לתרחיש של עשרות אלפי חולים. יהיו מאות ואולי קצת יותר ובתוך חודש חודשיים זה יהיה קרוב לסיום" - את ההערכה האופטימית הזאת משמיע באוזנינו רן סער, מנכ"ל מכבי שירותי בריאות, שמבטחת 2.4 מיליון ישראלים.

לדבריו, "יש פה מחלה שדומה לשפעת קשה, נדבקים בה ביתר קלות והיא יותר אלימה, ויש גם את מרכיב חוסר הידיעה. לגבי השפעת אנחנו יודעים שכשמגיע האביב והקיץ - היא נעלמת. לגבי קורונה עוד לא ברור מה יקרה. אבל גם במקרה של הקורונה - בסופו של יום רוב החולים יהיו חולים קלים וחלקם בקושי יידעו שהם חולים".

האופטימיות של סער נעצרת בגבול העדין שבין בריאות לכלכלה: "אנחנו בעיצומו של תהליך בידוד וריחוק חברתי, וזה טוב", הוא אומר, "אני מסכים עם ההנחיות של משרד הבריאות, למרות שהם פועלים בחומרה. ההנחיות מציבות את הבריאות במקום הראשון ולא מסתכלות על הכלכלה. עם זאת, דווקא כאיש בריאות אני אומר שצריך להסתכל על הכלכלה, ובמובן הזה לא נוכל להמשיך להיות בסגר כללי לתקופה ארוכה, וצריך לראות איך כן מייצרים פה איזונים ובלמים". לדבריו, "החשש שלי הוא מסגר עולמי כולל לזמן ממושך - אני חושש מקריסת הכלכלה העולמית, מכך שאנשים יאבדו את העסק שלהם ויפשטו רגל ואולי אפילו יתאבדו. יש פה מחוללים אחרים מלבד הקורונה שיכולים לעבוד. ולכן חייב להיות איזון".

הוא אף מתח ביקורת על הקמת מרכז בידוד מאובזר, שלדבריו "יצר בעיה במערכת הבריאות. כשאתה מאשפז היום חולה קורונה במחלקה פנימית בחדר בידוד, יש בעיה עם הצוותים ולפעמים גם עם המטופלים, שעלולים להגיד לך, 'רגע רגע, אם בשיבא כולם מאובזרים כאילו הם מהחלל החיצון - למה פה לא?'. בנוסף, לא ברור אם הסרבלים האלה מגינים באמת ואם התהליך של הורדתם מהגוף לא יותר בעייתי. מה שברור הוא שהמערכת לא תעמוד בדבר הזה. יצרו פה סטנדרט לא הגיוני. זו ביקורת שנשמעת בכל המערכת".

באיטליה אנחנו רואים כבר עכשיו התחלה של קריסה של מערכת הבריאות.

"כי באיטליה נזכרו מאוחר מדי ולא טיפלו מההתחלה. אנחנו מטפלים בעניין טוב, עוקבים אחרי החולים, אחרי המסלול שלהם, מבודדים את מי שבסיכון להדבקה ועושים את כל המאמצים כדי לבלום את ההתפשטות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יעקב ליצמן, הערבצילום: אמיל סלמן

מה לגבי ארצות הברית? מבחינת משרד הבריאות יש להכניס לבידוד את החוזרים משם בימים האחורנים, אבל הדרג הפוליטי מהסס.

"מארה"ב אני דווקא מודאג, כי הרפואה שם בהגדרה פחות טובה, היא לא ציבורית, אין תהליך של בדיקות מסודרות ברמה הלאומית, ואני בטוח לחלוטין שיש שם הרבה מקרי קורונה שמסתובבים ולא יודעים עליהם, בגלל מחסור בבדיקות. ידוע שהיו שלושה חולים בוועידת איפא"ק - אז בודדו את כל מי שהיה באיפא"ק? לדעתי היינו צריכים להודיע שכל ישראלי שחזר מאיפא"ק צריך להיכנס לבידוד".

ומה לגבי הכוונה להטיל חובת בידוד על החוזרים מכל מדינות העולם - גם זאת פשרה שנועדה לא להרגיז את האמריקאים?

אנשים עם מסכות בנתב"גצילום: תומר אפלבאום

"אני לא נכנס לשיקולים של מה כן ומה לא, אבל משוכנע שאסור לעשות פה שיקולים פוליטיים. במדינות רבות אין הרבה מקרי קורנה - ואין הצדקה להטיל חובת בידוד על החוזרים מהן. בארה"ב, לדעתי, מדובר במשבר לא פשוט שאני לא בטוח עד כמה האמריקאים מצליחים להשתלט עליו. אם סגרנו את הגבול והחלטנו שאנשים שמגיעים מספרד או מצרפת ילכו לבידוד - כנראה שגם לגבי ארה"ב היו צריכים לקבל את אותה החלטה".

אופטימיים, אך מתכוננים לתרחישי הקיצון

למרות האופטימיות, במכבי מתכוננים לתרחישי הקיצון: עומס חולים גדול וכמות מבודדים עצומה. "אותנו מטרידים דווקא אנשי הצוות שלנו. משרד הבריאות צדק כשאסר על נסיעות של עובדי מערכת הבריאות, כי כשצוותים נכנסים לבידוד נוצרת בעיה. היום במכבי יש 100 רופאים בבידוד אחרי שחזרו מחו"ל. אנחנו נערכים להתמשכות ולהחמרת המצב, וצריכים להיערך לבידוד של אלפי רופאים ומטפלים שעלול ליצור לחץ מאד גדול על המערכת".

איך נערכים לתרחיש כזה?

"פיתחנו במכבי שירותי רפואה מרחוק הן לרופאים והן למטפלים אחרים עבור מצבים שונים, ואפשר להפעיל אותם במסגרת הטיפול בקורונה - כדי לטפל בחולי קורונה או בחולים שנמצאים בבידוד. כרגע בין 8,000-7,000 חברי מכבי נמצאים בבידוד, והמספרים האלה הולכים וגדלים. אנחנו צריכים להיות יכולים להמשיך לתת להם שירות רפואי, ונשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותנו לצורך כך.

אחד השירותים שנשתמש בהם הוא "מכבי היברידי" - שירות שבו הרופא יכול לתקשר גם מהבידוד מביתו עם מטופלים בווידאו דרך הנייד של המטופל. עכשיו נרחיב את הפריסה בצורה משמעותית. שירות נוסף הוא האפשרות לפנות לרופא האישי מאפליקציית מכבי ולקבל תשובה תוך יממה עד חמישה ימים - במידת הצורך ניתן יהיה לקצר את זמן התגובה בקלות לשלוש שעות. מכבי גם מפעילה שירות שיחות מרחוק שמתאים לקשישים ולמטופלים המאושפזים בביתם - ניתן להרחיב את השירות לאוכלוסיות נוספות ובוודאי גם לחולי קורונה בביתם.

למעשה ניתן לטעון שמשבר הקורונה הוא מצב חירום המביא לקפיצת מדרגה בהטמעת הרפואה מרחוק. שירותים שעד כה הוטמעו בקצב די איטי, מסכים?

נכון. המצב הנוכחי מאפשר לעשות "סקייל אפ" להרבה שירותים מקוונים ושירותים מרחוק, ומביא לזירוז בפעילויות שהיו רק בפיילוט. נכון להיום, מתקיימים 100 אלף "מגעים" (מפגשים רפואיים; ר"ל) ביום - מתוכם 30 אלף דיגיטליים. עלינו לשנות את היחס ל-60% מגעים מרחוק ו-40% מגעים פיזיים. השינוי דרוש כדי להתמודד עם אירוע כמו זה. זאת גם אחת החוזקות של מערכת הבריאות הישראלית, אנחנו מתקדמים מאוד".

מה לגבי מעסיקים שהעובדים שלהם יכולים לעבוד מהבית - האם, לדעתך, זו חובתם לאפשר להם לעשות זאת בשל החשש מהקורונה?

"זו לא חובתו, אבל מאוד כדאי למעסיק לאפשר זאת, אחרת הוא עלול להיגרר למצב שלא יהיו לו עובדים. אם נגיע למצב של מגיפה - כדי שהמשק ימשיך לתפקד יש לעודד ולהסביר גם למעסיקים קטנים איך לעשות את זה. עוד לא ראיתי את התעשיינים מתחילים לעודד עסקים לעבור לעבודה מהבית, וחבל".

משרד הבריאות הורה לכם להצטייד במלאי תרופות וציוד לארבעה עד ששה חודשים קדימה - בעוד שכבר עכשיו יש מחסור עולמי ידוע בציוד ותרופות, בעיקר במסיכות. תצליחו לעשות זאת?

"מבחינתנו זה בערך לשלש את כל המלאי שלנו. ההוראה מובנת לנו לגמרי, אבל הבעיה היא שקשה לחברות התרופות לעמוד בהתחייבויות האלה, מפני שהשוק הבינלאומי נכנס להאטה וגם לחברות עצמן אין בהכרח מלאי מתאים. אם השוק הבינלאומי יידרדר והכלכלה העולמית תידרדר ויהיו עיכובים בייצור - מן הסתם יהיה קשה לקבל מלאים נוספים. הקושי הגדול הוא בציוד מיגון ובעיקר במיגון הפנים. הזמנו מלאי בכמויות גדולות מאוד, ונקבל אותו - אבל יש מחסור עולמי ולא יעזור שום דבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"