כלכלת בחירות? נתניהו תומך בפיצוי חברות תעופה ועסקים שנפגעו מהקורונה

נתניהו, שסייר במרכז הבידוד בשיבא: "אנחנו פה באירוע של כוח חיצוני וחייבים כמדינה לטפל במי שנפגע בעניין הזה, גם באזרחים שנדבקים ודורשים טיפול מיוחד וגם כמובן בעסקים"

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נתניהו בסיור במרכז הבידוד בשיבא, היום
נתניהו בסיור במרכז הבידוד בשיבא, היום צילום: חיים צח/לע"מ
TheMarker

"אני מבקש משר האוצר לפצות את העסקים שנפגעים, למשל חברות תעופה וכל גוף אחר" - כך אמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אנחנו פה באירוע של כוח חיצוני ואנחנו חייבים כמדינה לטפל במי שנפגע בעניין הזה, גם באזרחים שנדבקים ודורשים טיפול מיוחד וגם כמובן בעסקים".

נתניהו, שקיים דיון על ההתמודדות עם נגיף הקורונה, סייר היום עם שר הבריאות יעקב ליצמן במתחם הבידוד שהוקם ביחידה המיוחדת לרפואה במצבי חירום, במרכז הרפואי "שיבא" תל השומר.

נתניהו אמר: "סיירתי עכשיו במתקן הבידוד הזה, הוא מרשים מאוד. הוא משתמש בטכנולוגיות ושיטות חדשניות כדי להגיע לבידוד מקסימלי. המדיניות שלנו היא למנוע ככל האפשר או לדחות ככל האפשר את כניסת הנגיף לישראל. עד עכשיו ככל הנראה הצלחנו. יש טענות לגבי היערכות יתר, אני מעדיף ומורה על היערכות יתר מאשר היערכות חסר.

"בנוסף, אני מבקש משר האוצר לפצות את העסקים שנפגעים, למשל חברות תעופה וכל גוף אחר. אנחנו פה באירוע של כוח חיצוני וחייבים כמדינה לטפל במי שנפגע בעניין הזה, גם באזרחים שנדבקים ודורשים טיפול מיוחד וגם כמובן בעסקים. אנחנו עדיין לא יודעים לאן פני המחלה, אנחנו לא יודעים אם יש פה מגפה רחבה, מה שנקרא Pandemic או שיש פה משהו יותר מוגבל, כמו שאנחנו מכירים בשפעת או בסארס. אנחנו איננו יודעים ולכן נמשיך בהיערכות היתר הזאת עד שהדברים יתבהרו, ואולי גם לאחר מכן".

הממשלה אינה יכולה להעניק הטבות או פיצויים שלא על פי חוק, וכיום אין בנמצא חוק שמאפשר להעניק מענה כולל לאנשים ולענפים הנפגעים מנגיף הקורונה או מהשלכותיו. החקיקה הקיימת מאפשרת לכל היותר התמודדות עם מיעוט הנזק. לדוגמה, במקרה שאדם שיצא למזרח הרחוק בנסיעת עבודה נאלץ לשהות בבידוד עם שובו לישראל, ואינו יכול להתייצב לעבודתו – ייתכן שיוכל לקבל דמי פגיעה בעבודה מהמוסד לביטוח לאומי. במשרדי הממשלה בוחנים כיום את ההתמודדות עם ההשלכות של נגיף הקורונה בהנחיית המטה לביטחון לאומי (המל"ל), ומחפשים מענה למקרים שקשה לפתור באמצעות החוקים הקיימים.

המדינה מחזיקה מיליארדי שקלים בקרן הפיצויים של מס רכוש, המוגדרת בחוק כ"קרן מיוחדת לתשלום פיצויים בעד נזק". אף שהנזק אינו מוגדר בחוק מס רכוש, תקנות שנחקקו במרוצת השנים קובעות כי כספי הקרן נועדו לתשלום פיצויים בגין נזקי מלחמה, לרבות מעשי איבה ותקיפות על רקע גזעני. בתנאים מסוימים, הכספים יכולים לשמש גם לתשלום פיצויים על נזקי בצורת. שימוש בכספי הקרן למטרות אחרות – למשל לפיצוי של חברות תעופה שנפגעו מהידללות התנועה למזרח הרחוק - אינו אפשרי לפי החקיקה הקיימת. שינוי חקיקה לשם כך ייחשב חריג מאוד, וצפוי להיתקל במשוכות משפטיות, קל וחומר אם יקודם זמן קצר כל כך לפני הבחירות לכנסת.

עדיין מוקדם לומר אם יהיה צורך בכך בעבור התפרצות נגיף הקורונה, אבל בספר החוקים הישראלי קיימים כמה חוקים שקבעו – בדרך כלל לאחר עיכוב של שנים – את הפיצויים שיש לשלם לקבוצות אנשים שבריאותם נפגעה בנסיבות מסוימות. עם אלה נמנים החוק לפיצוי נפגעי גזזת מ-1993, שקבע את זכויותיהם של עולים שטופלו בהקרנות נגד מחלת הגזזת במשך שנות ה-40 וה-50; חוק פיצוי לנפגעי פוליו, שנחקרר 2007; וחוק המסייעים לנטרול תוצאות אסון צ'רנוביל, שנחקק ב-2001 וקבע את זכויותיהם של עולים מבריה"מ לשעבר שהשתתפו בטיפול בתוצאות האסון הגרעיני שהתרחש באוקראינה ב-1986.

"מודע לביקורת שאנחנו מחמירים מדי"

נתניהו הנחה את שר הכלכלה להקים לאלתר חמ"ל לגיבוש חלופות לחומרי גלם לתעשייה, בעדיפות ראשונה למוצרי תברואה.

שר הבריאות ליצמן אמר: "אני מודע לביקורת שיש עלינו שאנחנו מחמירים מדי. גם ההנחיות וגם אנחנו אמרנו שצריך לעמוד על זה שיש להחמיר כדי שהנגיף לא ייכנס, ובעזרת ה' הצלחנו עד לרגע זה שלא נכנס כאן. אנחנו עומדים לפני פאזה חדשה. אנחנו נכנסים כרגע לשלב שהוא חדש, מחזירים את האנשים משם. אנחנו ערוכים. אנחנו בודקים את עצמנו כל יום מחדש, ואיפה שצריך להחמיר אנחנו מחמירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב