בכירי מערכת הבריאות מסכימים לפיקוח מחירים - אך מודעים גם לסיכונים

מאז ומעולם מתקיימות בישראל שתי מערכות בריאות, פרטית וציבורית, שמתחרות על אותם מטופלים ועל אותם רופאים ורופאות ■ אלא שבעוד שעל המערכת הציבורית יש פיקוח הדוק - הפרטית נהנית מדרגות חופש גדולות בהרבה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רופאים בחדר ניתוח
רופאים בחדר ניתוח. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: חגי פריד
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

את הצעקות הרמות והעלבונות שהטיחו זה בזה שר האוצר, משה כחלון, ושר התיירות, יריב לוין, בישיבת הממשלה במארס 2018, רוב הנוכחים לא ישכחו כל כך מהר. השרים התקוטטו עד כדי כך שראש הממשלה בנימין נתניהו נאלץ להפריד ולפשר ביניהם.

הנושא שהקפיץ אותם נשמע איזוטרי למדי: ההחלטה המשותפת למשרדי הבריאות והאוצר לחייב את חברות הביטוח, הקופות ובתי החולים הפרטיים לדווח למשרד הבריאות על מחירי הניתוחים בישראל. ההחלטה היתה בכלל פשרה בין האוצר, שרצה להטיל פיקוח מיידי על מחירי הניתוחים הפרטיים בחוק ההסדרים, למשרד הבריאות, שהתנגד. לבסוף הוחלט לנקוט צעד מדורג: תחילה תחול חובת דיווח על מחירי הניתוחים ובתוכם שכר המנתחים, ולאחר שנתיים, לאור הנתונים שיתקבלו, יוחלט אם לקבוע מחירי מקסימום לניתוחים פרטיים.

לוין, חסיד השוק החופשי, התרעם על הרעיון: "זה לא סתם דיווח, אלא מדרון חלקלק שיוביל לפיקוח מחירים. רופאים יעברו לנתח פציינטים בקפריסין. אתם מנסים להרוס את הרפואה הפרטית". כחלון, בתגובה, זעם והרים את קולו על לוין: "אני אפקח על הרפואה הפרטית! אתם רוצים להרוס את הרפואה הציבורית. אתה דואג לתייר שיקבל את הרופא הטוב - בזמן שמסעודה לא תוכל לקבל את הרופא הטוב. במקום שמנהל המחלקה יטפל במסעודה, הוא ילך לנתח תייר".

בסופו של דבר, נתניהו, שהפריד בין הניצים, הפליג כהרגלו בשבחי מערכת הבריאות הישראלית, וסיכם בכך שהוא לא יודע אם נכון או לא נכון לפקח על מחירי הניתוחים הפרטיים, "אך נכון יותר לנהל ויכוח כשיש מידע, ולכן חובת הדיווח על מחירי הניתוחים ובתוכם שכר המנתחים היא סבירה". הדיווח אכן יצא לדרך - והתוצאות מתפרסמות כעת לראשונה.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, ושר האוצר משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

מאז ומעולם מתקיימות בישראל שתי המערכות, הפרטית והציבורית, זו לצד זו. הן נפרדות רק כביכול, אבל למעשה מתחרות על אותם מטופלים ובעיקר מסתמכות ומתחרות על אותם רופאים ורופאות, שמספרם מוגבל ואף מתמעט עם השנים, כך שהן משפיעות זו על זו באופן ישיר. אלא שבעוד שעל המערכת הציבורית יש פיקוח הדוק - המערכת הפרטית נהנית מדרגות חופש גדולות בהרבה.

כך, המערכת הציבורית מוגבלת מבחינת המחירים, היקף הפרוצדורות שהיא יכולה לבצע בלי להפסיד כסף, ושכר הרופאים. לעומת זאת, המערכת הפרטית אינה מוגבלת באף אחד מאלה. העובדה שהמערכת הפרטית יכולה להציע לרופאים שכר גבוה בהרבה מזה שלמערכת הציבורית מותר לשלם - נחשבת לגורם ל"בריחת" רופאים מהמערכת הציבורית לפרטית ולגורם ללחצי שכר גם במערכת הציבורית.

השאלה שעומדת כעת לפתחה של המדינה היא אם, לאור הנתונים, יש מקום לפקח על המחירים. אם לשפוט לפי תגובות המשתתפים בכנס ים המלח, זה בהחלט עומד להיות הכיוון. בקרב הנוכחים בחדר שבו הוצגו הנתונים, מנהלים בכירים במערכת הבריאות, היתה על כך הסכמה. עם זאת, וזו נקודה חשובה ביותר, בחדר לא נכחו נציגים של מי שצפויים להיות המתנגדים הגדולים של מהלך כזה: ההסתדרות הרפואית, שאין לזלזל בכוחה.

אגב, בממשלה מודעים לכך שכמו בכל מקרה של פיקוח על מחירים, יש בו גם סיכונים: המערכת הפרטית מבצעת כיום הרבה ניתוחים שפשוט לא רווחיים עבור המערכת הציבורית, ולכן כמעט ולא מתבצעים בה - אלה הם הניתוחים שנמצאו בסקירה זולים יותר במערכת הפרטית. פיקוח מחירים לא מדויק שיפגע ברווחיות של אותם ניתוחים עבור המערכת הפרטית, עלול לגרום לפגיעה קשה בזמינות ניתוחים אלה לציבור. פיקוח שיעלה את המחירים כדי להימנע מכך - יחמיץ את המטרה. דילמה.

בנוסף, אי-אפשר להתעלם משאלת הזמינות: רופאים רבים רוצים לנתח במערכת הציבורית בהיקף גדול בהרבה מכפי שבתי החולים מאפשרים להם, בהיעדר תקציב ציבורי להפעלת חדרי הניתוח באופן מלא אחר הצהריים ולתשלום עבור העבודה הנוספת. הרעיון למנות רופאים כ"פולטיימרים" בתשלום מוגדל במערכת הציבורית נשאר שנים על הנייר ולא מתרומם. מהבחינה הזאת, קיומה של המערכת הפרטית מהווה שסתום לשחרור לחץ של תורים, ואם המדינה רוצה להגביל אותה ולהקטין את היקפי העבודה הפרטית של הרופאים - עליה להשקיע כסף בצד השני של המשוואה - המערכת הציבורית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"