נשות הדסה דורשות להדיח את מנכ"ל בית החולים: "התנהגותו מחפירה"; רוטשטיין: "פייק ניוז"

נשות הדסה, הבעלים של בית החולים, שיגרו מכתב למנכ"לי משרדי הבריאות והאוצר - שבו הן מתארות כיצד רוטשטיין מחבל במאמציהן לגייס תרומות ■ רוטשטיין רמז כי הוא שוקל להתפטר מהתפקיד "כפוי הטובה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זאב רוטשטיין
פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסהצילום: מוטי מילרוד

סכסוך וחילופי האשמות קיצוניים בין מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה בירושלים לבין ארגון נשות הדסה, הבעלים של בית החולים. במכתב ששיגרו אתמול (רביעי) נשות הדסה למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן-טוב, ולמנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, הן מודיעות כי יתנגדו להמשך העסקתו של זאב רוטשטיין כמנהל הדסה לשלוש שנים נוספות, כפי שאושר באחרונה. נשות הדסה דורשות גם מנציגי הממשלה להתנגד להארכת המינוי.

הדרישה מגיעה בעקבות מה שהן מגדירות פגיעה מתמשכת של רוטשטיין במאמצי גיוס התרומות לבית החולים והחלשת הארגון כתוצאה מכך. רוטשטיין, מצדו, טוען כי אלה "השמצות ופייק ניוז", ורומז כי הוא שוקל להתפטר מהתפקיד "כפוי הטובה".

במכתב ששיגרו נשות הדסה לרוטשטיין, שצורף כהסבר למכתב ששיגרו לנציגי הממשלה, הן מתארות כיצד רוטשטיין מחבל, "בניגוד להיגיון", במאמציהן לגייס תרומות ומרחיק תורמים. "התנהגותך הביאה לכך שיש תורמים שאינם מוכנים לשבת אתך, להיפגש אתך - ואפילו לדבר אתך", נכתב.

בית החולים הדסה עין כרם צילום: שירן גרנות

בשבוע הבא מגיעה משלחת של נשות הדסה לישראל לישיבת דירקטוריון מכריעה. לקראת הישיבה מבקשות נשות הדסה להיפגש עם בר סימן-טוב ובאב"ד ולשכנע אותם לא לתמוך בהארכת כהונתו של רוטשטיין.

ואולם, מסתמן כי זו לא עומדת להיות משימה קלה. נכון לעכשיו, רוטשטיין זוכה לגיבוי מלא ממשרד הבריאות. "בית החולים הדסה נמצא במסגרת תוכנית הבראה הצפויה להסתיים בסוף 2020. כהונת רוטשטיין הוארכה בשלוש שנים לבקשת הדירקטוריון ואושרה כדין על ידי משרדי הבריאות והאוצר. אנו נמצאים בתקופה סוערת במערכת, ואין זה נכון לבצע שינויים בישורת האחרונה של התוכנית", נמסר ממשרד הבריאות. גם בהדסה מבהירים כי כבר בנובמבר הוחלט להאריך את כהונתו של רוטשטיין בשלוש שנים נוספות - באישור הדירקטוריון ונציגי הממשלה.

רוטשטיין תוקף בחזרה: לדבריו, הטענות של נשות הדסה הן "האשמות שווא, השמצות שהן פייק ניוז", וגם אם יקבל התנצלות על הטענות נגדו - "אין המכתב ופרסומו על ידן, עושה חשק רב להמשיך בתפקיד הקשה האתגרי, וכנראה גם הכפוי טובה הזה".

שי באב"דצילום: מוטי מילרוד

לדבריו, מועד הפרסום - כשבועיים לפני תום כהונתה של נשיאת הדסה החתומה על המכתב, הלן הרשקין, ולפני כניסת נשיאת הדסה חדשה, רודה סמולוב - "מעלה תהיות רבות".

רוטשטיין גם רומז בתגובתו כי מניעים כלכליים גרמו למהלך של נשות הדסה, מכיוון שהתקציב החדש שאושר לבית החולים כולל הוצאה כספית גדולה מצדן: "פרופ' רוטשטיין נפגש בסוף נובמבר עם נציגות ארגון נשות הדסה ועם החשב הכללי, וציין כי ברצונו להמשיך במידה שיש נכונות משותפת לאשר את הצעת תקציב הדסה ל-2025-2021 על פי המתווה שהומלץ על ידי חברת דלויט. אישור התקציב האמור כלל את מחויבות נשות הדסה להשתתף במחצית הפחת של בית החולים, כמנהג בעלים לשנים אלה".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, יוצא להגנתו של רוטשטיין: "לדעת כל גורמי המקצוע במשרד האוצר והבריאות רוטשטיין עושה עבודה יוצאת דופן בבית חולים - וזה צריך להיות הדבר המרכזי והיחידי בשיקולים להארכת כהונתו", אמר באב"ד ל- TheMarker. "לא יתכן שעל סמך קרבות והיעלבויות בית חולים גדול וחשוב כמו הדסה ייפגע. על כל הצדדים לשים בצד כל יריבות כזאת או אחרת ולעשות מה שנכון ומקצועי עבור בית החולים. הדסה זקוקה למנהל שיודע לטפל בבית החולים, ולא אתן לפגוע בבית החולים בגלל הסגנון שלו או פגיעה כזו או אחרת. אלה עניינים שסוגרים מחוץ לבית החולים, ואנחנו כמדינה נדאג שזה יקרה. אני מתכוון לזמן את נשות הדסה אלי ולעשות פגישה אצלי במטרה ללבן את הסוגיה במהרה".

משה בר סימן טובצילום: תומר אפלבאום

מינויו של מנכ"ל הדסה לקדנציה שנייה מחייב, על פי הסכם הבראה, אישור של שלושה גורמים: דירקטוריון הדסה, ארגון נשות הדסה – בעליו של בית החולים, וכן נציגי המדינה – מנכ"ל משרד האוצר ומנכ"ל משרד הבריאות.

ב-20 בנובמבר השנה אישר דירקטוריון הדסה את המשך מינויו של רוטשטיין כמנכ"ל הדסה לתקופה של שלוש שנים נוספות. האישור ניתן אז בתמיכת נשות הדסה, ולאחר מכן הועבר לאישור סופי במשרדי האוצר והבריאות - שאמורים לאשר את המינוי.

הליך הארכת כהונתו של רוטשטיין לא כלל כל מכרז או מועמדים נוספים, ובוצע באופן כמעט אוטומטי, תוך תמיכה גורפת של חברי דירקטוריון, בראשותו של ארז מלצר, שבו יושבות גם שתי נציגות של ארגון נשות הדסה.

"התנהגות הפוגעת אנושות בגיוס הכספים"

רוטשטיין, ששימש בעבר מנהל בית החולים שיבא, נחשב למתרים מוצלח במיוחד לשיבא, ונודע בקשריו הקרובים עם תורמים. לפיכך, גבות רבות הורמו כשההאשמות כלפיו כעת התמקדו דווקא בנושא הפגיעה בתרומות.

ל-TheMarker נודע כי נשות הדסה אומרות בשיחות סגורות כי רוטשטיין נוהג להגיד לתורמים, בין השאר, כי שיבא הוא בית חולים טוב יותר מהדסה. במכתב טוענות נשות הדסה כי חלק מהתורמים מסרבים להיפגש עם רוטשטיין.

ארז מלצרצילום: אייל טואג

בשבוע שעבר קיים הארגון אירוע התרמה מיוחד במיאמי לצרוך גיוס תרומות להקמת מרכז שיקום לחיילים ונפגעי פעולות האיבה בבית החולים הדסה הר הצופים. באירוע, שהובילה דליה איציק, המשמשת יו"ר חבר הנאמנים של הדסה אינטרנשיונל בישראל, נכחו בין היתר יו"ר ובעלי רשת האופנה פוקס, הראל ויזל; הבעלים של רשת רמי לוי שיווק השיקמה, רמי לוי; ראש העיר ירושלים, משה ליאון; וג'ואי ולינדזי שוטנשטיין, מבעלי רשת אמריקן איגל.

האירוע של נשות הדסה

אלא שמאותו אירוע, שבו גויסו 9 מיליון דולר, נשות הדסה יצאו בתחושה קשה, שמתוארת במכתב: "לא רק שלא סייעת במאמצי ההתרמה, אלא אף יצאת מגדרך באופן בוטה ובלתי מכובד, זילזלת והכפשת את ארגון נשות הדסה, צוותו המסור ומתנדביו", נכתב.

דליה איציקצילום: שירן גרנות

עוד נכתב לרוטשטיין כי "עשית זאת פעמים רבות, ואף בשיחות ישירות עם רבים מהתורמים שלנו. לשם דוגמה, במסגרת זו אף אמרת אמירות לא נכונות ולא הולמות לגבי אופן השימוש בכספים שגיוסו על ידנו... איננו יכולות להבין כיצד מנכ"ל שמבין עד כמה בתי החולים זקוקים לכל תרומה, מרשה לעצמו להתנהג בצורה כה פוגענית ומחפירה - התנהגות הפוגעת אנושות בגיוס הכספים לבתי החולים המשרתים יותר ממיליון מטופלים מדי שנה", נכתב.

עוד קודם לכן, במהלך הקדנציה שלו, שהחלה בפברואר 2016, היחסים בין רוטשטיין לנשות הדסה היו מתוחים, הן בשל סגנונו האישי ויחסו לנשות הדסה, וכן בנושא הרגיש של התורמים וגיוס תרומות. בהמשך לכך, כמה שבועות לפני שנבחר התקיימה פגישה בארה"ב פגישה בין רוטשטיין לנשות הדסה, שבה ביקש התחייבות מצדן לתמוך בו לכהונה נוספת. נשות הדסה הציבו לו מספר תנאים לתמיכתן – אחד מהם, כך טוענים מקורות הקרובים לנושא, נגע לסוגיית היחס שלו כלפי נשות הדסה והתורמים שהן מגייסות.

"זאת לא הפעם הראשונה, אבל זה היה הקש ששבר את גב הגמל", טוען מקור בהדסה המעורה בפרטים. "אחרי כל ביקור שלו בחו"ל ומפגש עם תורמים, הן עסקו בכיבוי שריפות. הוא פשוט ירק להן בפרצוף. הוא היה מתנהג לתורמים בגסות, בז להם ולא פעם היה טוען בפניהם ששיבא טוב יותר מהדסה. ההתנהלות הזו התחילה להתפרסם בקרב נציגויות הארגון. זה הגיע למצב שבנציגויות שונות של הדסה בעולם פשוט נמנעו מלהזמין אותו". לכן, על פי אותו מקור, נושא שינוי היחס לתורמים היווה את אחד התנאים שלהן להמשך כהונתו.

היחס של רוטשטיין לתורמי בית החולים עורר תהיות גם לפני כמה שבועות, אז בחר בפרופ' רון כרמלי, מנהל מחלקת כלי דם, להוביל את הסיור עם משפחת התורמים דווידסון – אחד התורמים הגדולים של בית החולים – שעות לאחר ששוחרר בערבות מחקירת משטרה שעסקה בהטרדה מינית. ההחלטה עוררה ביקורת מצד עובדות ועובדים בהדסה.

את 2018 סיימה הדסה בגירעון של 38 מיליון שקל, שלולא התמיכה החיצונית היה מגיע ליותר מ–200 מיליון שקל. בסוף השנה היה הגירעון המצטבר של הדסה 574 מיליון שקל, לעומת 646 מיליון ב–2017 ו–770 מיליון כשנכנס רוטשטיין לתפקידו. ועם זאת, הוא מבהיר: "מי שחשבו שבסיום תוכנית ההבראה הדסה יעמוד על הרגליים באופן עצמאי, טעו. עשינו הרבה דברים ושיפרנו את המצב, אבל הדסה יזדקק למענקי תמיכה מהמדינה גם אחרי תוכנית ההבראה".

המרכז הרפואי שיבא, בדצמברצילום: יחידת הצילום – שי

אחד הנושאים הרגישים בהדסה הוא השכר, בוודאי לאחר שפוטרו מאות עובדים ורבים אחרים נדרשו לתרום את חלקם להצלת הבית. הקיצוץ לא היה גורף: הדו"חות הכספיים של הדסה מגלים כי בין השנים 2016 ל–2018 גדלה עלות השכר השנתי של רופאי בית החולים ב-100 מיליון שקל, ל–697 מיליון שקל. עלייה של 60 מיליון שקל נרשמה גם בעלות שכר האחיות (556 מיליון שקל), ועלות השכר של המטפלים הפארא־רפואיים גדלה ב–20 מיליון שקל.

באוגוסט האחרון נחשף ב"הארץ" כי בין 2016 ו–2017 גדל בעשרות אחוזים שכרם של עשרות בכירים, רופאים ואנשי מינהלה בהדסה. שכרו של רוטשטיין עצמו זינק באותה תקופה ב–32%, ל–142 אלף שקל בחודש. ב–2018, מתגלה כעת, הגיעה עלות שכרו ל–1.862 מיליון שקלים, 155 אלף בחודש. רוטשטיין ובכירים אחרים בבית החולים נחקרו בהקשר זה ביחידה לחקירות שכר במשרד האוצר. התיק הועבר לבחינת אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה, ובאוקטובר הוחלט לסגור אותו בלי לנקוט צעדים כלשהם.

מארגון נשות הדסה נמסר" :המדינה היא הראשונה שצריכה ליישר את רוטשטיין. באב"ד הוא הראשון שאמור להזדעזע שבזמן שכולם, כולל המדינה, נחלצים לסייע כספית לבית החולים, המנכ"ל במו ידיו מחבל בגיוס הכספים לבית החולים. אם הוא ימשיך לפגוע במאמצי הגיוס, המדינה תיאלץ להזרים עוד כסף. זה מצב הזוי. המדינה משקיעה כספים ונשות הדסה משקיעות כספים, הכל בשביל בית החולים, והמנכ"ל מחבל בזה. אם מישהו היה כותב תסריט כזה, היו אומרים לו שהתסריט הזוי."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה