משרד הבריאות בצעד דרמטי: שוקל לאסור באופן מוחלט שיווק ומכירה של סיגריות אלקטרוניות בישראל

הסיבה: מחלת הריאות שבה חלו 500 צעירים אמריקאים, והזינוק בשימוש בסיגריות אלקטרוניות בקרב צעירים בארה"ב ■ פורום היבואנים של מוצרי איוד: "הקריאה התמוהה להפסקת השיווק של סיגריות אלקטרוניות בעוד הבוערות ממשיכות להימכר, תנציח את העישון בקרב מיליון המעשנים בישראל"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עישון סיגריה אלקטרונית
סיגריה אלקטרוניתצילום: Bloomberg
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

משרד הבריאות מתכונן לקראת איסור שיווק סיגריות אלקטרוניות בטעמים באופן מיידי, ואף בוחן אפשרות לאסור באופן מוחלט שיווק ומכירה של סיגריות אלקטרוניות בישראל - לרבות באמצעות צו זמני לאיסור השיווק עד להשלמת החקיקה. זאת, בעקבות התפרצות מחלת הריאות המסתורית שבה לקו כבר יותר מ-500 משתמשים בסיגריות אלקטרוניות בארצות הברית, רובם צעירים, וגרמה למותם של שמונה.

לפי ממצאי הביניים של הרשויות בארה"ב, מרבית מקרי המחלה קשורים לשימוש בנוזלי מילוי המכילים את החומר הפעיל בקנאביס - THC - ולכן הרשויות מדגישות בהודעות שלהן להיזהר במיוחד מאידוי קנאביס בסיגריות אלקטרוניות. עם זאת, לא ניתן לשלול עדיין שהפגיעה והמרכיב שמחולל את המחלה נמצא גם בנוזלי מילוי אחרים של סיגריות אלקטרוניות.

סיבה נוספת לדאגה הגוברת במשרד הבריאות היא הזינוק בשיעור השימוש בסיגריות אלקטרוניות בקרב בני נוער בארצות הברית - שיעור שהגיע ליותר מ-25%. בישראל לא התגלה עד כה מקרה של מחלת הריאות החדשה.

ממשרד הבריאות נמסר כי "המנכ"ל הורה לא להמתין לחקיקה ראשית דרך הכנסת ועבודת הוועדות הפרלמנטריות, ולנסות ליזום מהלך מחמיר כמו איסור מוחלט לשיווק. זאת עד שהדבר יתאפשר בחקיקה ראשית דרך הכנסת, כשזו תתכנס".

באחרונה כינס מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, ישיבה עם הדרג המקצועי במשרד, "בעקבות הדיווחים האחרונים אודות תחלואה ותמותה כתוצאה משימוש בסיגריות אלקטרוניות והעלייה הדרמטית בשימוש בהן על ידי בני נוער בארה״ב", נמסר מהמשרד. "המנכ"ל הורה לבחון כלים משמעותיים יותר, לאיסור מוחלא של שיווק סיגריות אלקטרוניות בישראל - או הגבלות אחרות, ובראשן איסור שיווק בטעמים".

מצב החקיקה ישראל מתקדם למדי בתחום, לאחר שנים ארוכות של היעדר מוחלט של רגולציה על סיגריות אלקטרוניות. לפני כשנה הוגבלה כמות הניקוטין בסיגריות אלקטרוניות ל-20 מ"ג ניקוטין למ"ל. בנוסף, התיקון לחוק העישון, שנכנס לתוקף במארס, קבע מגבלות ואיסורים על שיווק סיגריות אלקטרוניות, ובכלל זה איסור מקיף על פרסום שלהן, איסור מכירה לקטינים ועוד.

עם זאת, ההצעה של משרד הבריאות לאסור שיווק סיגריות אלקטרוניות בטעמים, שנחשבים לאחד מגורמי המשיכה המרכזיים בקרב בני נוער, ירדה ברגע האחרון מסדר היום לאור התנגדות של חברי כנסת וחשש שהדיון סביבה יעכב את אישור החוק כולו. כעת המשרד בוחן מחדש החמרה של המגבלות והאיסורים.

מה הגורם לנזק?

הנתונים המדאיגים ביותר מבחינת משרד הבריאות הם נתוני השימוש בקרב צעירים בארה"ב: סקר של המכון הלאומי לגמילה מסמים מ-2018 העלה כי 30% מתלמידי כיתה י"ב משתמשים לפחות פעם בשנה בסיגריה אלקטרונית. 21% דיווחו כי השתמשו במוצר בחודש שלפני הסקר. הגידול בשימוש ב-2018 היה 78% - הגדול ביותר בכל חומר מפוקח זה 44 שנים בקרב מתבגרים. בקרב מבוגרים, רק 3% דיווחו על שימוש בסיגריה אלקטרונית ב-2018.

סיגריות אלקטרוניותצילום: Steven Senne/אי־פי

ה-FDA כבר הגדיר את התמכרות בני הנוער לסיגריות אלקטרוניות כ"מגיפה" בעבר, ולפי נתונים חדשים וראשונים שנאספים בארה"ב על ידי המרכז לבקרת מחלות (CFC), שיעור השימוש בסיגריות אלקטרוניות בקרב בני נוער המשיך לעלות: קפץ מ-20.8% ב-2018 ל-27.5% ב-2019. במספרים: 5 מיליון בני נוער אמריקאים השתמשו ב-2019 בסיגריות אלקטרוניות - תוספת של 1.5 מיליון נערים ונערות, לעומת השנה הקודמת. אחד מכל חמישה תלמידי תיכון ואחד מכל 20 תלמידי חטיבת ביניים בארה"ב משתמשים בסיגריות אלקטרוניות.

נושא הטעמים לא פחות קריטי. לפי נתונים עדכניים שפירסם ה-FDA בתחילת החודש, הטעמים הם מקור משיכה אדיר לנוער. סקרי עומק בקרב בני הנוער המשתמשים במוצר מגלים כי ה"להיטים" הגדולים בקרב בני הנוער הם טעמי פירות ומנטה: 66% מבני הנוער אמרו כי הם משתמשים בנוזלי מילוי בטעמי פירות, 64% בטעמי מנטה או מנתול, 39% בטעמי ממתקים והרבה פחות מכך בטעמים כמו משקאות אלכוהולים ושוקולד.

האיגוד הישראלי לרפואת ריאות בהסתדרות הרפואית בישראל הצטרף לאיגוד הישראלי לרפואת ילדים, וקרא למשרד הבריאות "לצאת באזהרה לציבור בישראל, ולקרוא לו להימנע לחלוטין משימוש במכשירי אידוי וסיגריות אלקטרוניות לסוגיהן, עד שתסתיים הבדיקה המעמיקה שמתקיימת בימים אלו בארה"ב".

"בשבועות האחרונים אנו נחשפים לעדויות רבות על הסכנה הבריאותית שבשימוש במכשירי אידוי וסיגריות אלקטרוניות", כותב פרופ' יוחאי אדיר, יו"ר האיגוד הישראלי למחלות ריאה לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ולוורד עזרא, ראש חטיבת הבריאות במשרד. "השימוש בהם מוביל למחלת ריאות קשה המידרדרת במהירות ומתקדמת לאי ספיקה נשימתית, צורך בהנשמה מלאכותית, אשפוז ביחידות לטיפול נמרץ ולמוות". אדיר מזכיר כי מרבית הקורבנות הם צעירים שגילם הממוצע 19, ומזהיר כי "קרוב לוודאי שזו רק תחילתה של המגיפה".

אדיר מדגיש כי "מנגנון היווצרות המחלה והגורם הספציפי שבחומרי האידוי שמוביל להתפתחות הנזק לריאות אינם ידועים. ההערכות הן כי אידוי השמנים, חומרי הטעם, ויטמין E או THC מרכיב מקנאביס), הם הגורמים לנזק - אך לא נמצא גורם אחד משותף לכל המקרים למעט עצם האידוי עצמו". לדבריו, לאחר בדיקה בכל המחלקות והמכונים לרפואת ריאות בישראל, "טרם דווח בארץ על מקרה של פגיעה ריאתית מאידוי - אך עדיף להקדים תרופה למכה". הוא מוסיף כי "תכשירים אלו משווקים כמוצר בטוח לשימוש, וההנחה השגויה שאידוי, בניגוד לעישון, אינו מזיק כלל לבריאות - מובילה לחדירת האידוי על סוגיו השונים לקהלים צעירים שטרם נחשפו לעישון, ולהופכם למכורים כבר מגיל צעיר".

בר סימן טוב מסר: ״אני קורא לציבור לא לחכות לצווים וחקיקה ופשוט להימנע מצריכה של חומרים מזיקים לבריאות כמו סיגריות לסוגיהן - ולא ללכת שולל אחר הבטחות לא מבוססות על נזקים מופחתים של סיגריות אלקטרוניות. לצערי, אנו עדים לסיכון של ממש לבריאות הציבור מהשימוש הגובר ברמה העולמית במוצרים כגון אלה. גל התחלואה האחרון בארה"ב צריך לשמש תמרוק אזהרה לכל רשויות הבריאות בעולם לנהוג כלפי אמצעים אלה בחומרה המירבית.״

מפורום היבואנים והיצרנים של מוצרי איוד נמסר: "בישראל מתים מדי יום 24 אנשים כתוצאה מעישון סיגריות בוערות. ארגוני בריאות בעולם מעודדים מעשנים בגירים לעבור לאיוד סיגריה אלקטרונית - ללא טבק וללא בעירה - כחלופה פחות מזיקה עבורם. הקריאה התמוהה להפסקת השיווק של סיגריות אלקטרוניות בעוד הסיגריות הבוערות ממשיכות להימכר, תנציח את העישון בקרב מיליון המעשנים הבגירים בישראל".

בארגוני בריאות מברכים על ההצהרה של משרד הבריאות. מאיגוד לרפואת ילדים נמסר כי "שמירה על בריאות צעירי ישראל היא חובה בריאותית, מקצועית ומוסרית. זו ההחלטה היחידה הנכונה. מברכים על קבלת תביעת האיגוד לעצירת השיווק המכירה והשימוש בסיגריות אלקטרוניות".

שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון, אמרה כי "המהלך של משרד הבריאות הוא הכרחי ומחוייב המציאות לנוכח גל התחלואה בארה"ב. האיסור על שיווק סיגריות אלקטרוניות הוא מתבקש כדי להגן על בני הנוער והצעירים שלנו מפני הספינים ושיטות השיווק המתוחכמות של חברות העישון".

איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית אמרו כי הם "מצפים ממשרד הבריאות ליישם את הצהרתו ולהוציא מיידית צו לאיסור מכירת סיגריות אלקטרוניות בטעמים בישראל, בדומה לצו שניתן במקומות אחרים בעולם. הצו נדרש בדחיפות לאור מגיפת השימוש בסיגריות אלקטרוניות בקרב בני נוער ולאור התפרצות "מחלת המאיידים" הקטלנית במדינות אחרות. לטעמים בסיגריות אלקטרוניות סכנה כפולה - הן בנזק בריאותי ישיר והן כאמצעי שיווקי למשיכת בני נוער להתחלה בהתמכרות איומה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר