"לא להפקיר את הצעירים": רופאי הילדים קוראים להפסיק את שיווק הסיגריות האלקטרוניות

הקריאה - בעקבות מקרה מוות חמישי ודיווח על 450 מקרים של מחלת ריאות מסתורית בקרב צעירים שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות בארה"ב ■ "כשסכנת מוות מרחפת, זו סיבה מספיק טובה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נערה מעשנת סיגריה אלקטרונית
נערה מעשנת סיגריה אלקטרוניתצילום: Steven Senne/אי־פי
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

האיגוד הישראלי לרפואת ילדים קורא להפסקה מיידית של שיווק סיגריות אלקטרוניות בישראל. זאת, בעקבות האזהרה שפירסם בסוף השבוע המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בארה"ב מפני שימוש בסיגריות האלקטרוניות בעקבות מקרה מוות חמישי כתוצאה ממחלת ריאות מסתורית בקרב משתמשי סיגריות אלקטרוניות, מכשירי איוד ומתקני אידוי בארה"ב.

נכון לעכשיו, דווחו בארה"ב 450 מקרים של נפגעים ממחלת הריאות החמורה ב-33 מדינות שונות באה"ב - רבים מהם צעירים בני 25-18 שהיו בריאים לפני השימוש במכשירי האידוי השונים. ככל הידוע, לא דווח על מקרה דומה בישראל.

עד כה, CDC לא הצליח לאתר חומר אחד משותף לכל המקרים שנבדקים, ודובריו אומרים כי פיצוח התעלומה ייארך זמן. לפי הודעת המרכז, "בעוד שרבים מהחולים, אבל לא כולם, דיווחו על שימוש במוצרים המכילים THC (החומר הממסטל בקנביס - ר.ל) לאחרונה, חלקם דיווחו על שימוש גם בניקוטין וגם ב-THC, וקבוצה קטנה יותר דיווחה על שימוש בניקוטין בלבד". הסימפטומים של המחלה החדשה ומסכנת החיים הם חום, שיעול, קוצר נשימה, כאבים בחזה, בחילה והקאות ובחלק מהמקרים גם תופעות נוירולוגיות.

לדברי האחראית על משבר מחלת הריאות מטעם CDC, דנה מיניי דלמן, "בזמן שהחקירה מתנהלת, CDC מייעץ לאנשים לשקול שלא להשתמש בסיגריות אלקטרוניות, מכיוון שנכון לעכשיו זהו האמצעי הראשוני למניעת מחלת הריאות". היא הוסיפה: "אנו מאמינים שחשיפה לכימיקל מסוים קשור למקרים הללו, אך נדרש מידע נוסף".

ראשי האיגוד הישראלי, פרופ' שי אשכנזי וד"ר צחי גרוסמן, פנו באמצעות התקשורת למשרד הבריאות ול"כל הגורמים העוסקים ביבוא, הפצה ואכיפה", בבקשה "להפסיק מיידית שיווק סיגריות אלקטרוניות בישראל עד הבהרת המצב בארה״ב". לדבריהם, "זה הזמן להגן על בריאות הצעירים והילדים בארץ, ולא להפקיר אותם למה שעלול להיות גורם לנזק ולהרעלה".

אשכנזי אמר ל- TheMarker: "הנושא הטריד אותי עוד לפני האזהרה שפורסמה, שכן מחקרים קודמים מראים כי הסיגריה האלקטרונית גורמת להתמכרות, בעיקר בקרב בני נוער. מחקר גדול שהתפרסם באחרונה בכתב עת מוביל לרפואת ילדים מצא כי שימוש בסיגריה אלקטרונית בגיל צעיר עלול להוביל להתמכרות לסמים בהמשך".

לדבריו, "עם הזמן, אנחנו לומדים על נזקים אפשריים של סיגריות אלקטרוניות, עד מקרי מוות. אנחנו יודעים שהסיגריה האלקטרונית שונה מסיגריה רגילה כי אין בה טבק, אלא נוזל שמכיל ניקוטין וחומרי טעם וריח שאדיהם נשאפים לגוף. אנחנו לא יודעים בדיוק מה מכילים האדים הללו, אלא רק שיש כמה סוגים של סיגריות אלקטרוניות, שהמרכיבים בתוכם מעט שונים. העדויות שלפיהן האדים יכולים לגרום מחלת ריאות חמורה, ואפילו מוות, מדאיגים מאוד".

לדברי ד"ר דודי ביטון, רופא ורכז הסברה בכיר באגודה למלחמה בסרטן, "סיגריות אלקטרוניות אינן מוצר תמים. בכל יום מצטברות עדויות מחקריות על שינויים גנטיים בחלל הפה, המזוהים עם התפתחות גידולים סרטניים, אוטם שריר הלב, אירועים מוחיים ומחלות לב. אף שמדובר בטכנולוגיה חדשה יחסית, כבר ידוע לנו שמלבד ניקוטין, הן מכילות חומרים ממכרים, רעילים ומזיקים, שחלקם הוכחו כבר כמסרטנים. בני נוער וצעירים רגישים במיוחד, שכן המוח ממשיך להתפתח עד גיל 25 לפחות, וחומרים אלה יכולים לגרום להפרעות קשב וריכוז, לכאבי ראש ומיגרנות, להשפיע לרעה על שיקול הדעת, לעודד אימפולסיביות וחוסר איזון רגשי וכן לגרום דיכאון וחרדה".

בתעשיית הסיגריות האלקטרוניות טוענים כי מוקדם מדי להסיק מסקנות ממאות המקרים של המחלה המסתורית וכי אחד החשדות שבודקות הרשויות בארה"ב הוא שהמחלה נגרמת משימוש קלוקל במכשירי האיוד השונים, והחדרת חומרים אסורים כמו THC (החומר הממסטל בקנאביס) לתוכם.

מפורום יבואני ויצרני מוצרי האיוד בישראל נמסר כי "על פי מרבית המקרים שנבדקו, מסתמן כי נעשה שימוש במכשירי איוד עם שמן קנאביס או THC. לכן, יש להקפיד על שימוש במוצרי האיוד בהתאם להוראות היצרן והמשווקים המורשים בלבד - כפי שהודיעו רשויות הבריאות בארה"ב בהודעה משותפת שיצאה מה-FDA וה-CDC". אשכנזי אומר על כך כי "כשיש סכנת מוות, זו סיבה מספיק טובה להפסיק לחלוטין את השיווק עד שיתברר מה בדיוק קורה. בואו ניתן לאנשים שבודקים את זה לפרסם את מסקנותיהם".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "משרד הבריאות עוקב מקרוב אחר הדיווחים על התפרצות תחלואה נשימתית חריפה בקרב משתמשי סיגריות אלקטרוניות בארה"ב. עד כה התקבלו דיווחים מ-34 מדינות בארה"ב על כ-450 מקרים, בהם חמישה מקרי מוות. לא התקבלו דיווחים על מקרים דומים מחוץ לארה"ב, בישראל, בקנדה או במדינות אירופה. בבדיקות מעבדה ובחקירות אפידמיולוגיות שבוצעו ועדיין נמשכות, לא נמצאה הוכחה למחלה מדבקת ולכן החשד העיקרי ביחס לגורם התחלואה הוא חשיפה לחומר כימי מסוים, למרות שחומר כזה טרם זוהה".

המלצת משרד הבריאות למשתמשי הסיגריות האלקטרוניות בארץ מתונה יותר מזו של ה-CDC ושל רופאי הילדים: "למשתמשים מומלץ להיות ערים להופעת תסמינים נשימתיים כגון שיעול, קוצר נשימה או כאבים בחזה ולפנות לטיפול רפואי בהקדם אם מתעורר חשש לבריאותם", נמסר מהמשרד.

עוד אומרים במשרד כי "עמדת משרד הבריאות הינה שסיגריות אלקטרוניות מזיקות לבריאות ולכן אינן מומלצות לשימוש. נכון להיום, לא ניתן לקבוע שלסיגריות האלקטרוניות יש תועלת בגמילה בעישון טבק, לכן משרד הבריאות רואה בסיגריות האלקטרוניות סכנה לבריאות הציבור וקידם חקיקה מתקדמת לצמצום סיכון זה. בחוק שתוקן לאחרונה הוחלו על סיגריות אלקטרוניות מגבלות זהות לאלו שחלות על מוצרי טבק, כגון איסור שימוש במקומות ציבוריים, איסור מכירה לקטינים, הגבלות פרסום ועוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר