הישראלים מוציאים 14 מיליארד שקל על ביטוחי בריאות - וכפל הביטוח חוגג

במרכז אדוה רואים בדאגה את ההתחמשות הגוברת בביטוחי בריאות - בעיקר בעשירונים העליונים: "מקבלים קדימות בניתוח ובטיפולים על חשבון ישראלים שאין להם ביטוחים נוספים"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
חדר ניתוח בבית חולים רמב"ם
חדר ניתוח בבית חולים רמב"םצילום: חגי פריד
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הישראלים משקיעים סכומי עתק בביטוחי בריאות: ב-2017 השקיעו הישראלים כ-14 מיליארד שקל בביטוחים משלימים של קופות החולים ובביטוחי בריאות מסחריים - פי שלושה מההוצאה שלהם בשנת 2000 (4.6 מיליון שקל). זאת, בנוסף להוצאה של 23 מיליארד שקל של הישראלים על דמי הבריאות (מס בריאות). כך עולה מהדו"ח "תמונת מצב חברתית" של מרכז אדוה.

בהתאם לכך הולכת ומתחזקת תופעת כפל הביטוחים - ישראלים שמחזיקים בביטוח משלים ומסחרי גם יחד, שיש חלקים חופפים ביניהם. החל מהעשירון השישי, ליותר ממחצית מהאוכלוסייה יש ביטוח בריאות מסחרי, בדרך כלל בנוסף לביטוח המשלים. בעשירון העליון, כפל הביטוחים מגיע לכ-70% מהמשתייכים לעשירון, שמחזיקים הן בביטוח משלים של קופת החולים והן בביטוח מסחרי.

מהעשירון השישי ומעלה, כמעט לכל משקי הבית יש ביטוח משלים: 91% ממשקי הבית בעשירון השישי הם בעלי ביטוח משלים, והשיעור עולה עם העשירונים עד ל-97% ממשקי הבית בעשירון העליון. שיעורי המבוטחים בביטוח מסחרי עולים דרמטית גם הם מהעשירון השישי ומעלה: מ-42% מהמשפחות בעשירון השישי ל-72% מהמשפחות בעשירון העשירי. ההוצאות החודשיות בהתאם: ב-2017, העשירון העליון הוציא בממוצע 617 שקל בחודש על ביטוחי בריאות - 283 שקל על ביטוחים משלימים של קופות החולים ו-334 שקל על ביטוחים פרטיים.

במרכז אדוה רואים בדאגה את ההתחמשות של הישראלים, בעיקר מהעשירונים העליונים, בביטוחי בריאות. זאת משתי סיבות: ראשית, הפגיעה במידת הציבוריות והאוניברסליות של מערכת הבריאות. "בעלי ביטוחים אלה מקבלים קדימות בניתוח ובטיפולים - על חשבון ישראלים שאין להם ביטוחים נוספים", נכתב בדו"ח; שנית, כי הביטוחים הפרטיים "גורמים לכך שרופאים בכירים נוטשים את בתי החולים בשעות אחר הצהריים כדי לבצע ניתוחים פרטיים המכוסים על ידי הביטוחים הנוספים. מצב זה גורם להיווצרות תורים לניתוח ותורים להתייעצות עם רופאים מומחים במערכת הציבורית".

יצוין כי בשנים האחרונות ביצעה המדינה כמה רפורמות שגרמו דווקא להתכווצות שוק הניתוחים הפרטיים, ולגידול משמעותי במספר הניתוחים המבוצעים במימון ציבורי. בנוסף, בתי חולים ציבוריים רבים מתחילים לאפשר למטופלים בחירת מנתח בלי תשלום, דבר שבעבר לא התאפשר ולכן היה אחד מגורמי המשיכה של הציבור לביטוחים הפרטיים. לפיכך, בשנים הקרובות ייתכן שחברות ביטוחי הבריאות יצטרכו להפחית את הפרמיות וגם "להמציא מחדש" את השירותים שהן מציעות במסגרת הפוליסות שלהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?