בריאות הציבור ניצחה את כספי הטבק: חוק העישון יאושר ברגע האחרון

ועדת ההסכמות החליטה להעלות את חוק העישון להצבעה בקריאה שנייה ושלישית - למרות פיזור הכנסת ■ הצעת החוק ההיסטורית צפויה לחסוך חיי מאות ישראלים בשנה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חה"כ כבל וגליק מתחבקים לאחר קבלת הבשורה על העברת חוק העישון לאישור סופי
חה"כ כבל וגליק מתחבקים לאחר קבלת הבשורה על העברת חוק העישון לאישור סופיצילום: דוברות הכנסת
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

נסללה הדרך לאישור סופי של החוק להגבלת פרסום ושיווק של מוצרי עישון: ועדת ההסכמות, בהשתתפות חברי הכנסת יואל חסון (המחנה הציוני) ודודי אמסלם (הליכוד), החליטה להעלות את הצעת החוק של חברי הכנסת כבל, גליק ובן ראובן לקריאה שנייה ושלישית.

הצעת החוק צפויה לעבור ברוב גדול, שכן יש לה תומכים מכל סיעות הבית. לפי תחשיבי משרד הבריאות המבוססים על מודלים ומחקרים על צעדים דומים שנעשו בעולם, הצעת החוק צפויה לחסוך את חייהם של 400-300 ישראלים בשנה - ללא כל עלות תקציבית למדינה.

זהו החוק המקיף ביותר נגד עישון שהוצג לכנסת. בין השאר, נקבע בו איסור מוחלט על פרסום, שיווק וקידום מכירות של טבק וסיגריות אלקטרוניות, למעט בעיתונות המודפסת (גילוי נאות: העיתונים המודפסים מקבוצת הארץ יוכלו, על פי הנוסח הקיים, להמשיך ולפרסם טבק); איסור הצגה בפומבי של מוצרי טבק, כולל במרכז חנויות הדיוטי פרי וכמובן בפיצוציות, חפיסות אחידות בצבע חום וללא סימני מסחר לכל חפיסות הסיגריות והסיגריות האלקטרוניות, והכפפה של הסיגריות האלקטרוניות, שכיום לא חלה עליהן כל רגולציה, להגבלות החלות על מוצרי טבק.

חקיקת החוק החלה בדיוק לפני שנה, לאחר שחברי הכנסת התייאשו למעשה מחוסר המעש של משרד הבריאות בתחום העישון, והחליטו לקדם חקיקה פרטית בנושא. החוק עלה ואושר בוועדת השרים לאחר שח"כ יהודה גליק (הליכוד) איים כי לא יצביע עם הקואליציה בעניין חוק המרכולים אם לא תקודם הצעת חוק שלו בנושא. ברגע האחרון, ולאור דרישה של לשכתו של סגן שר הבריאות ליצמן, הוחרגה העיתונות המודפסת מהחוק, ובנוסח הסופי שלו יוכלו חברות הטבק והסיגריות האלקטרוניות להמשיך ולפרסם רק בעיתונות המודפסת - עד מודעה אחת ביום. כנגד כל מודעת פרסום יחויב העיתון לפרסם מודעה נגדית נגד עישון באותו עמוד בתוך שבוע לכל היותר. מאוחר יותר הצטרף משרד הבריאות להצעת החוק, הוסיף לה סעיפים וקידם אותה.

מאז ועד היום נתקלה הצעת החוק במכשולים רבים, שונים ומשונים, החל ממכשולים פרוצדורלים כמו עיכובים בהליך החקיקה שלא היו קשורים לוועדת הכלכלה ועד ללחצים אדירים שהגיעו מצד תעשיית הטבק והסיגריות האלקטרוניות, ומצד בעלי הפיצוציות שהפעילו בעיקר לחץ פוליטי על חברי כנסת מהליכוד להתנגד לחוק.

בימים האחרונים התחוללה דרמה עצומה לאחר שהצעת החוק שכבר אושרה לקריאה שניה ושלישית לא עלתה להצבעה משום שח"כ מיקי זוהר (הליכוד) לא פטר אותה מחובת הנחה והיא התגלגלה לפתחה של ועדת ההסכמות, שבה חברים חסון ואמסלם. אמסלם שמר על עמימות לגבי אופן הצבעתו, ואף אמר בשידור בגל"צ כי הוא מתנגד להצעה, אך ברגע האחרון הודיעה האופוזיציה כי חסון יתנגד לכל החוקים שהממשלה רוצה לקדם אם אמסלם יטרפד את חוק העישון. בסופו של דבר, הכריעה הוועדה להעלות את ההצעה להצבעה.

ח"כ חסון אמר בעקבות ההחלטה כי "זו המתנה הטובה ביותר שיכולתי להעניק לציבור בתום תפקידי כמרכז האופוזיציה. אני מברך את חבריי, יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל וח"כ יהודה גליק על כך שעשו את הבלתי אפשרי והביאו את החוק החשוב הזה למימוש".

ח"כ איתן כבל אמר כי "כנגד כל הסיכויים והכוחות שפעלו נגדנו הצלחנו להעביר את החוק. 8,000 איש מתים כל שנה מנזקי עישון, והחוק הוא בשורה גדולה לבריאות הציבור. גאה שהוא עתיד להיכנס לספר החוקים, מבחינתי זה אחד החוקים החשובים והמשפיעים ביותר שחוקקתי".

באיגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה וגמילה מעישון כבר מסמנים את היעד הבא: הוספת אזהרות בתמונות על גבי חפיסות הסיגריות: "אנו מקווים כי החוק יאושר מחר ברוב מוחלט של חברי הכנסת", נמסר מהארגונים. העברת החוק ואכיפתו תסייע לצמצום שיעורי העישון בישראל ובמניעת מוות ומחלות בקרב ישראלים רבים. הקואליציה שלה אנו שותפים של בריאות-ציבור-כנסת-תקשורת תמשיך לפעול גם בכנסת הבאה לקידום בריאות הציבור בישראל, ולמאבק בנזקי העישון, לרבות הצעד היעיל של הוספת אזהרות גרפיות על מוצרי העישון, המיושם ב-120 מדינות".

מהעמותה לדמוקרטיה מתקדמת נמסר: "אנו מברכים על החלטת ועדת ההסכמות שלא להיכנע לתחלואי קשרי הון-שלטון-עיתון-טבק, ולהעביר את החוק לקריאה שנייה ושלישית. מדובר בעוד מכה שהנחתנו על חברות ולוביסטים מטעמן, ואנו מצפים עתה ממליאת הכנסת להעביר את החוק כפי שהוא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט