בלי קרם ברולה: משרד הבריאות יגביל סיגריות אלקטרוניות בטעמים

ועדת הבריאות של הכנסת אישרה את הגבלת כמות הניקוטין בסיגריות אלקטרוניות, כמו באירופה ■ עימות בין יו"ר הוועדה אלי אלאלוף ליועץ הרפואי של ג'ול: "פרופסורים צריכים לזכור את השבועה שלהם"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (ג') תקנות של משרד הבריאות, שיגבילו את ריכוז הניקוטין בסיגריות אלקטרוניות ל-20 מ"ג ניקוטין למ"ל נוזל מילוי.

על פי התקנות, ייאסר ייצור או שיווק של סיגריה אלקטרונית, מחסנית או חומר מילוי, המכילים ניקוטין בריכוז העולה על 20 מ"ג/מ"ל. בנוסף, יחויבו המשווקים למכור את הפריטים האלה באריזה מיוחדת, שמטרתה למנוע פתיחה על ידי ילדים, שבר או דליפה.

בדיון הצהיר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן-טוב, כי המשרד מתכוון ללכת בעקבות ה-FDA ולהגביל גם את הטעמים בסיגריות האלקטרוניות. באחרונה החליט ה-FDA לאסור על שיווק של סיגריות אלקטרוניות בטעמי פירות וממתקים (למעט מנטה ומנטול), בניסיון להתמודד עם מה שהארגון מגדיר מגיפת ההתמכרות של נוער וצעירים לסיגריות אלקטרוניות.

מנכ"לית המיזם למיגור העישון, שירה כסלו, אמרה כי "סיגריות אלקטרוניות בטעמים זה חלק מהשיווק לאלה שעוד לא התחילו לעשן. המטרה של טעמים כמו מנגו, קרם ברולה, ודובדבן היא לסייע בשיווק הסיגריות לצעירים. הטעמים גם מפחיתים מהתחושה שמדובר בדבר מסוכן".

ג'ול - סיגריה חשמלית. יגבילו את הטעמים?צילום: עופר וקנין

הגבלת כמות הניקוטין בסיגריות אלקטרוניות באמצעות תקנות היא צעד שמגיע בעקבות העתירה לבג"ץ, שהגישה באחרונה יצרנית הסיגריות האלקטרוניות ג'ול נגד משרד הבריאות. ג'ול שיווקה במשך חודשים מוצר, המכיל ריכוז ניקוטין של 59 מ"ג/מ"ל - פי שלושה מהכמות שנקבעה בדירקטיבה האירופאית. בעקבות כך, הוציא שר הבריאות צו המגביל את כמות הניקוטין במוצר ומשווה אותו לנהוג באירופה. יצויין כי בצפון אמריקה נמכר הג'ול בריכוז הגבוה של 59 מיליגרם למיליליטר.

ג'ול עתרה לבג"ץ בטענה כי זו אכיפה בררנית, המכוונת כלפי החברה בלבד ולא כלפי כלל משווקי הסיגריות האלקטרוניות. בעקבות אישור התקנות - ההגבלה על כמות הניקוטין תחול על כל שוק הסיגריות האלקטרוניות.

בר סימן טוב הוסיף כי "ניקוטין זה לא רק חומר ממכר אלא גם חומר מזיק - גילוי הדעת של ה-FDA על הנזקים בניקוטין קבע כי זה חומר שמשפיע פרמקולוגית על מערכות בגוף: לחץ דם, קצב הלב והמוח, בעיקר של צעירים. הוא גם משנה התנהגות ומוריד רסנים. מדובר בדברים שמוכחים מדעית".

"פתאום ניקוטין זה בריא?"

במהלך הדיון בכנסת היו חילופי דברים קשים בין חברי כנסת לבין ארבעת נציגי ג'ול שהגיעו לוועדה. אחד מהם, פרופ' יהודה אדלר, מומחה בקרדיולוגיה שמשמש כיועץ הרפואי של ג'ול, אמר: "9,000 אנשים ימותו השנה כתוצאה מעישון סיגריות. הסיגריות הורגות, ומה שהורג זה הטבק שנשרף ולא הניקוטין".

ח"כ אלי אלאלוףצילום: אמיל סלמן

לדבריו, הסכנה הבריאותית הנובעת מהסיגריות של ג'ול קטנה ב-95% מסיגריות רגילות. "אנחנו מציעים תכשיר שמטרתו הפסקת עישון כדי להוביל להפחתת נזק ולגרום לאנשים להיות פחות חולים".

יו"ר הוועדה, אלי אלאלוף, פנה אליו בכעס: "פרופסור לרפואה, שיש לו שבועה מסוימת, צריך לזכור אותה. אם זה תכשיר - תרשמו אותו כתכשיר רפואי. אם לא - שלום על ישראל. ניקוטין פתאום זה בריא?"

היועצת המשפטית של הוועדה, הוסיפה: "אם אתה טוען שמדובר בחלופה - אז תרשמו את זה כתכשיר, כמו מסטיק ניקוטין. תוכיחו יעילות, בטיחות ואיכות ותרשמו את המוצר כתכשיר. הבעיה היא שזה שער כניסה לבני נוער לעישון כאשר אתם מוכרים את זה חופשי בשוק".

סמנכ"ל ג'ול, רן שטרית, אמר כי הגבלת כמות הניקוטין "תפגע באפשרות של בגירים לעבור לחלופה מזיקה פחות, משום שהם זקוקים לכמות גדולה יותר של ניקוטין בשאיפה". לדבריו, האמצעי האמיתי לטפל בתופעה של שימוש ילדים בסיגריות אלקטרוניות היא הגבלת גיל המכירה וקנסות מנהליים.

ד"ר דודי ביטון, רופא ורכז הסברה בכיר של האגודה למלחמה בסרטן, אמר כי "מחקרים מראים שכ-20% מהנוער שמשתמש בסיגריות אלקטרוניות יעברו לסיגריות - ושהסיכוי שלהם לעשן גדול פי שבעה משאר בני גילם שלא השתמשו".

לגבי הפחתת נזק אמר כי "לא לשכוח שזה מוצר חדש לגמרי והתפתחות של סרטן ומחלות ריאה זה תהליך ארוך. מחקרי מעבדה בחיות כבר הראו קשר לסרטן שד, המעי הגס, הוושט, והריאות. גם סיגריות רגילות התחילו מאותה נקודת מוצא - כשהיו מחקרים על בעלי חיים אמרו שזה קורה רק לבעלי חיים".

לדבריו, התייחסות לכך שהסכנה הרפואית הנובעת מהסיגריה של ג'ול קטנה ב-95% אינה מדויקת. "צריך לדייק ולהיצמד לאמת המדעית. לטעון שסיגריה אלקטרונית פחות מסוכנת מסיגריה רגילה היא אמירה לא מבוססת מדעית ולכן מהווה טעות דרמטית, כאשר גם המידע הקיים עובר מניפולציה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר