אי אפשר לחכות יותר: ישראל חייבת עוד מיטות אשפוז

האוצר חייב להשקיע מיליארדים כדי לשפר את תנאי החולים, כי אם תימשך מדיניות משרד הבריאות — הקטסטרופה בפתח

רחל לייקוביץ
רחל לייקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית חולים
בית חוליםצילום: ניר כפרי
רחל לייקוביץ
רחל לייקוביץ

בתחילת מארס עתרה ההסתדרות הרפואית בישראל לבג"ץ וביקשה לחייב את משרדי הבריאות והאוצר, וכן את קופות החולים, להוסיף מדי שנה 350 מיטות אשפוז. קשה להכביר מלים בחשיבותה של העתירה, שכן הצפיפות הקטלנית והעומס שמוטלים על מערכת הבריאות מסכנים את חיי החולים, בעיקר מהידבקות בזיהומים נרכשים — שעל פי דו"ח מבקר המדינה, גורמים למותם של 4,000–6,000 מטופלים בשנה. כן, זה הנתון ואף אחד לא מערער עליו. גם לא משרד הבריאות.

אף שאין בעתירה כדי לשפר את מצבם של המאושפזים בבתי החולים, יש בה לפחות כדי לשמר את מצבה הגרוע של מערכת הבריאות: מספר מיטות האשפוז כיום הוא 1.8 מיטות ל–1,000 נפש — לעומת 3.7 ל-1,000 נפש בממוצע ב–OECD. אם תימשך המדיניות של משרד הבריאות, הדבר יוביל לירידה חדה בשיעור המיטות — עד לשפל חסר־תקדים ויצירת מצב כמעט קטסטרופלי של 1.59 מיטות אשפוז ל-1,000 חולים ב–2030, על פי תחזית ההסתדרות הרפואית.

למרות הדחיפות של העתירה ואף שהעברתה להרכב של שלושה שופטים הוא איתות לחשיבות שראה שופט בית המשפט העליון ג'ורג' קרא בעתירה, הדיון נדחה כבר שמונה חודשים בשל בקשות משרדי האוצר והבריאות. באחרונה קבעה רשמת בית המשפט העליון, שנשמעה פחות סבלנית, כי "הצדדים מתבקשים לעשות מאמץ ממשי להתכוונן למועד החדש שייקבע, ולהימנע מלבקש שינוי פעם נוספת..." וקבעה מאוחר יותר כי "התיק יועבר לדיון בהרכב לא יאוחר מסוף 2018".

הדיון נקבע ל–5 בדצמבר ורצוי שהוא לא יידחה ולו רק כדי לראות את עמדתו הרשמית של משרד הבריאות. המשרד מכיר בצורך להוסיף מיטות אשפוז וגם טוען תחת כל עץ רענן כי המערכת שבאחריותו עומדת בפני קריסה ובשל כך בא לאוצר בדרישה תקציבית לתוספת של 3 מיליארד שקל. יהיה זה מוזר, אם כך, שמשרד הבריאות יתנגד לעתירה, שכן גם למשנתו המצב בכי רע.

משרד הבריאות יכול לטעון שהוא הקצה תוספת של 1,200 מיטות אשפוז החל ב–2017 לחמש שנים, כפי שהוא ענה לשאילתא שהוגשה באחרונה בכנסת. אבל טענה זו תהיה ריקה מתוכן, שכן בפועל התווספו למערכת בשנתיים האחרונות רק כ-180 מיטות אשפוז — פחות ממחצית ממה שנקבע. קשה להאמין, בלשון המעטה, שהמשרד מסוגל לעמוד ביעד של 1,200 מיטות אשפוז בלי שיבוצע שינוי מהותי בסדר העדיפויות.

האוצר יכול לטעון כי בג"ץ לא צריך להתערב בשיקולי תקציב המדינה ולהימנע בכלל מדיון בסוגיית מספר המיטות. תשובה זו עשויה לספק את שופטי העליון, אבל על משרד האוצר להיזהר, שכן רק באחרונה החליטו שופטי בג"ץ להתערב בהגדלת שטחי המחיה לאסירים, והורו למדינה להגדילם בצורה דרמטית.

גם עתירה זו של ההסתדרות הרפואית נוגעת בעצבים שחשובים לשופטים בירושלים מתוקף שלל חוקים: חוק ביטוח בריאות ממלכתי, שמכוחו מוטלת על משרדי הבריאות והאוצר חובה לממן ולספק את שירותי האשפוז שנכללים בסל הבריאות באיכות סבירה, וזכות הציבור לבריאות, בזכות לחיים והגנה על הגוף ובזכות לכבוד אשר מוגנות תחת חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. כך שלכל הפחות, משרד הבריאות יצטרך להציג תוכנית בפני בית המשפט שתמנע את המשך דריסת זכויותיהם של החולים.

בניגוד להחלטה שהממשלה עשויה לקבל על שחרורם של אלפי אסירים בעקבות החלטת העליון להרחיב את חדרי האסירים — במקרה של מערכת הבריאות, משרד האוצר יהיה חייב להשקיע מיליארדים כדי לשפר את תנאיהם של החולים. הרי בלי טיפול רפואי ראוי — לא יהיה ניתן לשחררם לחופשי.

הכותבת היא מנכ"לית עמותת רפואה בטוחה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר