"תסתום את הפה, אני עם 60% ריאות, אל תלמד אותי על נזקי עישון": המצעד המביש של ח"כים מהליכוד נגד חוק הסיגריות

חברי כנסת מהליכוד, שכמעט אינם משתתפים בדיונים על חוק העישון, נכנסו אתמול לוועדת הכלכלה - ותקפו אותו ■ למרות מחקרים שהפריכו את טענותיהם, בליכוד מתעקשים כי החוק אינו אפקטיבי, וכי הוא יפגע בבעלי הפיצוציות

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
מימין: דודי אמסלם, נאוה בוקר ואורן חזן
מימין: דודי אמסלם, נאוה בוקר ואורן חזןצילום: אוליבייה פיטוסי, אמיל סלמן, מוטי מילרוד
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

חדר ועדת הכלכלה של הכנסת ראה כבר לא מעט תופעות מוזרות בדיונים הקדחתניים על החוק להגבלת הפרסום והשיווק של טבק בחודשים האחרונים. אבל מה שקרה שם אתמול (ב') הצליח להדהים את כל הנוכחים: בזה אחר זה נכנסו לחדר חברי כנסת מהליכוד, שכף רגלם מעולם לא דרכה בדיונים בהצעת החוק.

ההתייצבות היתה מרשימה מאוד: חברי הכנסת נאוה בוקר, אורן חזן, דוד ביטן, יו"ר הקואליציה דוד אמסלם ומיקי זוהר. התחושה של חלק מהנוכחים היתה כי אחת המטרות היא למשוך את הדיון במעין פיליבסטר ארוך שיגרום למשיכת זמן. חזן, למשל, לא הפסיק לקרוא קריאות ביניים, ואף צעק על גליק "תסתום את הפה", ו"אני עם 60% ריאות, אל תלמד אותי מה הסכנות של עישון".

ההתבטאות של ח"כ נאוה בוקר במהלך הדיון בועדת הכלכלה על חוק העישון

חשוב להבין: כבר כמה חודשים שוועדת הכלכלה של הכנסת דנה בכובד ראש ובפרטי פרטים בהצעת החוק של חברי הכנסת איתן כבל, יהודה גליק ואיל בן ראובן שנתמכת גם על ידי משרד הבריאות. הנוכחות הגדולה הזאת של חברי מפלגת השלטון, שמעולם לא הביעו כל עניין בנושא או בדיונים, היתה חריגה מאוד ומדאיגה עבור כל מי שחשוב לו לקדם את החוק שמטרתו הצלת חיים.

החששות התחזקו לאחר שחברת הכנסת בוקר חשפה את הסיבה להתייצבות: התנגדות חד-משמעית לאחד הסעיפים החשובים והמרכזיים בחוק, שלפיו הסיגריות לא יוצגו לראווה בנקודות המכירה. במלים אחרות: קיוסקים, פיצוציות, רשתות שיווק והדיוטי פרי לא יוכלו להמשיך להציג לראווה את קירות הסיגריות כמו שקורה היום. במקום זאת, הן יוסתרו, בין אם בתוך ארון, מאחורי וילון או בכל דרך אחרת. הרציונל ברור - במקום שהסיגריות "יקפצו" על העוברים ושבים מהמדפים, החשיפה אליהם תרד מאוד, והמעשנים יצטרכו לבקש לרכוש חפיסה באופן אקטיבי.

בוקר חשפה כבר בפתח הישיבה את האינטרסים שהיא, וככל הנראה גם שאר חברי הליכוד שהגיעו לוועדה, רוצים לקדם: "יש לנו ציבור שלם של בעלי פיצוציות שנפגעים מהחוק הזה ואין להם לוביסטים", אמרה. "הפרנסה שלהם הולכת להפגע. אני לא בעד עישון, מעולם לא עישנתי, אני בעד הצלת חיים. אבל יש אלפים שהפרנסה שלהם תיפגע ואנחנו צריכים לחשוב גם עליהם".

בדידות מסוכנת כמו עישון 15 סיגריות ביוםצילום: Bloomberg

כבל סיפר כי מופעלים עליו לחצים מצד גורמים רבים בנוגע לסעיף הסתרת הסיגריות מצד חברות הטבק ובעלי חנויות ופיצוציות, וניסה לשכנע אותם כי פרנסתם לא תיפגע משום ש"מי שמעשן ילך גם באמצע הלילה לפיצוציה לקנות סיגריות".

בעלי הפיצוציות כועסים על החוק החדש, אבל לא רק הם

האמירה של בוקר גררה, אולי, כעס ברשתות החברתיות בשל העדפת השיקול הכלכלי על הבריאותי, אבל בוקר ממש אינה חוזרת בה מהדברים. להפך - מאוחר יותר, שלח הדובר שלה את התגובה של דודו מתיתיהו, בעל פיצוציה בירושלים שהוא חבר ב"מטה הפעולה של הפיצוציות והמכולות", שנשמעת דומה עד זהה למסר שהעבירה בוקר: "יש חשיבות עליונה בשמירה על חיים ועל איכות חיים. עם זאת, אנחנו, בעלי העסקים הקטנים, לא מיוצגים על ידי לוביסטים, וכוחות גדולים מאתנו עלולים לפגוע בפרנסתנו שגם ככה היא מוגבלת. אני קורא לחברי הכנסת להתנגד להסתרת קופסאות הסיגריות שלא תביא לירידה בצריכת הסיגריות, אבל היא כן תוביל לסגירת אלפי פיצוציות וקיוסקים בישראל".

דודו מתתיהו, החתום על ההודעה, הוא גם חבר מרכז ליכוד מוכר ובעל שתי פיצוציות. הוא התרוצץ בוועדה בין חברי הכנסת של הליכוד ונראה, למשל, מתלחש ארוכות עם ח"כ אמסלם. מתתיהו גם עובד במשותף עם אריק זיו, הבעלים של אתר ליכודניק שנכח גם הוא בוועדה.

ח"כ איתן כבלצילום: אמיל סלמן

בעלי הפיצוציות טוענים, אם כן, דבר והיפוכו: מצד אחד, החוק לא יוביל לטענתם לירידה בצריכת הסיגריות, ומצד שני הוא יגרור סגירה של "אלפי פיצוציות וקיוסקים". כשניסינו להבין את הפרדוקס, הסביר לנו הדובר של בוקר כי ההסדר החדש "יגרום לאנשים להפסיק לראות בפיצוציות מקום בו רוכשים סיגריות".

אסור לטעות - סעיף הסתרת הסחורה מפחיד מאוד לא רק את בעלי הפיצוציות שהתעוררו פתאום בישורת האחרונה של הדיונים על הצעת החוק, אלא בעיקר את תעשיית הטבק. למעשה, זה אחד הסעיפים שהכי מאיים עליהם מלבד סעיף החפיסות האחידות, שגם עליו צפוי עוד קרב מאסף. הסיבה: הסעיף פשוט אפקטיבי והוא כן גורם לירידה במכירות הסיגריות - וזו בדיוק מטרת החוק.

מחקר שפורסם בשנה האחרונה בכתב העת המדעי החשוב בעולם בתחום העישון, Tobacco control, סקר את ההשפעה של הסתרת הסיגריות ב-20 מדינות שבהן מונהג האיסור ברחבי העולם, וגילה כי הנהגת מדיניות של איסור הצגת סיגריות בנקודות המכירה, הוביל לירידה של 7% בממוצע בעישון היומיומי של גברים ונשים. מסקנת החוקרים היא שמדובר בצעד רגולטורי שתורם לבריאות הציבור. צעד רגולטורי בודד שמוביל לירידה של 7% בעישון הוא צעד אפקטיבי מאד, וכואב מאד לתעשייה.

אגב, הטענה כי סוחרים קטנים ו"חלשים" ייפגעו כתוצאה מאיסור הצגת סיגריות בנקודות המכירה, היא ממש לא המצאה ישראלית. באוסטרליה, אנגליה וצרפת, למשל, במהלך הליכי החקיקה שהובילו הממשלות להנהגת חפיסות האחידות, תעשיית הטבק מימנה ולמעשה יזמה התארגנויות של ארגוני סוחרים, שטענו כי הסוחרים הקטנים ייפגעו מהשינוי. למשל, טענו הארגונים, במימון חברות הטבק, שאם החפיסות יהיו אחידות, ייקח הרבה זמן למוכרים למצוא את החפיסה שהצרכן מבקש, ואפילו חישבו ומצאו כי זמן השירות של כל לקוח יגדל ב-15 עד 45 שניות והעסקים ייפגעו.

קשה להוכיח שתעשיית הטבק מעורבת גם בניסיון הנוכחי לפגוע בחקיקה בישראל, אבל אפשר להגיד בוודאות כי אף אחד בחברות הטבק לא יזיל דמעה, בלשון המעטה, אם הסעיפים של הגבלת הצגת הסיגריות בנקודות המכירה והחפיסות האחידות יטורפדו או ירוככו.

ח"כ גליק הוא ליכודניק מהספסלים האחרונים שיזם אתמול את הצעת החוק, וראה את חבריו לסיעה מתייצבים בחדר הוועדה לראשונה - ולא כדי לתמוך בו. הוא מספר כי קיבל התחייבות של נציגי משרד ראש הממשלה, הבריאות ויו"ר הקואליציה דאז דוד ביטן, כי הצעת החוק תעבור כפי שהיא - למעט הסעיף של החרגת העיתונות המודפסת אותה דרש דווקא משרד הבריאות. "פתאום ביום האחרון בישיבה האחרונה, מגיעים בעלי הפיצוציות", הוא אומר, ומבהיר: "אני מתכוון להיאבק על זה בכל הכוח - ואם יהיה צורך אוריד את הכפפות".

עצוב לראות מצעד של חברי כנסת שלא היו מעורבים בהצעת החוק הסבוכה, מגיעים ומנסים לפגוע בה. מצד שני, מעודד לראות את חברי הכנסת שדווקא נכחו בכל אחת ואחת מהישיבות, משתתפים, שואלים, לא נותנים לבעלי האינטרסים לעבוד עליהם ומבינים היטב עד כמה בריאות הציבור מונחת פה על הכף. הם מגיעים מכל המפלגות וביניהם ניתן למנות את שולי מועלם (הבית היהודי), תמר זנדברג (מרצ), מיקי רוזנטל ואיל בן ראובן (המחנה הציוני), יעל גרמן ועליזה לביא (יש עתיד), דב חנין (הרשימה המשותפת) ועוד. הצעת החוק המהפכנית הזאת ספגה כל כך הרבה מהלומות אבל היא חייבת לעבור, כי אין ברירה אחרת.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"