ח"כ נאוה בוקר: "בעד הצלת חיים, אבל הפרנסה של אלפי בעלי פיצוציות תיפגע"

ח"כ נאוה בוקר אמרה את הדברים במהלך דיון בחוק להגבלת פרסום טבק, הקובע כי הסיגריות בחנויות יוסתרו ■ הוועדה אישרה את הסעיף שמחריג מהחוק את העיתונות המודפסת

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ח"כ נאוה בוקר
ח"כ נאוה בוקרצילום: דניאל בר און
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

"יש לנו ציבור שלם של בעלי פיצוציות שנפגעים מהחוק הזה ואין להם לוביסטים. אני לא בעד עישון, מעולם לא עישנתי, אני בעד הצלת חיים. אבל יש אלפים שהפרנסה שלהם תפגע ואנחנו צריכים לחשוב גם עליהם" - כך אמרה ח"כ נאוה בוקר (הליכוד) בדיון שהתקיים היום (שני) בכנסת לקראת קריאה שנייה ושלישית של החוק להגבלת פרסום ושיווק מוצרי טבק.

את החוק מובילים חברי הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני) ויהודה גליק (ליכוד). בוקר, שלא הגיעה עד כה לשום דיון בנושא בוועדה, התייחסה בדבריה לסעיף בחוק שמחייב הסתרת מוצרי טבק בנקודות המכירה. לפי החוק, לא ניתן יהיה עוד להציג סיגריות על מדפים בפיצוציות, ברשתות השיווק ובחנויות הדיוטי פרי - אלא להסתיר אותן.

סיגריות על מדף בקיוסקצילום: אורן זיו

בוקר לא היתה חברת הכנסת וחברת הליכוד היחידה שהתייצבה בוועדה: רבים ובכירים מחברי סיעת הליכוד, שרובם המכריע מעולם לא הביעו עניין או השתתפו בדיונים, נכחו בחדר הישיבות, ובהם יו"ר הקואליציה דודי אמסלם, ח"כ דוד ביתן, ח"כ אורן חזן, וח"כ מיקי זוהר. יו"ר הוועדה, כבל, סיפר כבר בתחילת הדיון כי מופעלים עליו לחצים מצד חברות הטבק ובעלי חנויות ופיצוציות רבים בנוגע לסעיף הסתרת הסיגריות.

לדבריו, "כמעשן כבד לשעבר, אני יכול להגיד לכם ששום דבר לא היה מונע ממני, גם באמצע הלילה, להסתובב בכל פיצוציה בעיר כדי לקנות סיגריות. הלוואי שהפעולה של הסתרת הסיגריות היתה מורידה משמעותית את מספר המעשנים וכתוצאה מכך את המכירות. אבל יש כאן אמירה ואנחנו לא מתכוונים לדלג על שום דבר".

טיעון נוסף שנשלף נגד הסתרת הסיגריות בפיצוציות הוא הטיעון הביטחוני: עומר סלע, נציג ענף הסיגריות באיגוד לשכות המסחר, הסביר כי "כבר היום יש בעיה קשה של פעילות בלתי חוקית בנושא של סיגריות, טבק ומוצרים נלווים, והתוצאה עלולה להיות מצעד של הסתרה. מתוך כוונות טובות שכרנו יצא בהפסדנו", אמר. "הנתונים מחרידים: הסחר הבלתי חוקי בטבק גורם לנזק של 1.7 מיליארד למדינה והכסף הזה מגיע לטרור". בתגובה שלח אותו ח"כ כבל להציג נתונים והשוואות בינלאומיות, ורמז כי הטענה "מופרכת".

הח"כים קוראים לתקרת פרסום בעיתונות המודפסת

הדיון התמקד בנושא הפטור שניתן לעיתונות המודפסת מאיסור פרסום הטבק, ובחובה להצמיד מודעה נגדית מטעם משרד הבריאות נגד העישון לצד כל מודעת פרסום של חברות הטבק. נציגי העיתונות בוועדה, מו"ל הארץ עמוס שוקן ומנכ"ל ידיעות אחרונות ינון אנגל, ביקשו מחברי הכנסת לשנות את הסעיף שמחייב את העיתונים להצמיד את המודעה הנגדית אל מודעת הפרסום, חקב קשיים טכניים שהדרישה יוצרת.

החרגת העיתונות המודפסת מהחוק נעשית לדרישת ועדת שרים לחקיקה, בעקבות דרישה של עוזרו הבכיר של סגן שר הבריאות ליצמן, מוטי בבצ'יק. ישראל תהיה המדינה היחידה בעולם שבה נאסר פרסום הטבק בכל סוגי המדיה למעט עיתונות מודפסת.

כמה מחברי הכנסת הביעו חשש שהחרגת העיתונות המודפסת תגרום להעברת כל עוגת הפרסום רק אליה, ותהפוך את חברות הטבק למפרסמות ענק בעיתונות הכתובה. "איך אנחנו לא מוצאים את עצמנו במצב שכל הפרסום מתנקז לעיתונות הכתובה?" שאלה ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי). ח"כ דב חנין אמר כי "לגרום למצב שבו הערוץ של הכתובה יהיה היחיד שאליו יוזרמו המיליונים - זה קטלני. לא זו היתה הכוונה. לכן אני מציע שנקבע סכום כספי שעד אליו תותר פרסומת שנתית".

גם חברי הכנסת ביטן ואמסלם אמרו כי הם תומכים בקביעת תקרה לפרסום בעיתונות המודפסת. ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) ויעל פארן (המחנה הציוני) הביעו התנגדות מוחלטת להחרגת העיתונות המודפסת מהחוק, ואילו ח"כ מיקי רוזנטל התריע כי אם הסעיף לא יעבור, החוק כולו יטורפד על ידי ועדת שרים לחקיקה. "מי שרוצה לחסל את החוק - שידרוש שיהיה חוק משולם", אמר רוזנטל. "אם נשנה את הסעיף הזה אז אנחנו מחסלים את החוק - הממשלה תמשוך אותו".

נציג משרד המשפטים בדיון הסביר כי ניתן להצדיק משפטית את החרגת העיתונות המודפסת מהחוק משתי סיבות: הראשונה היא שהעיתונות המודפסת נחשבת ל"ענף במצוקה" מבחינה כלכלית, והשנייה היא שבני נוער חשופים פחות ופחות לעיתונות מודפסת, ולכן החשש כי הפרסום שם יגרום להם להתחיל לעשן מצומצם.

שוקן אמר כי המספרים שהוצגו בוועדה על חשיפה רחבה של בני נוער לעיתונות המודפסת לא נכונים: "אם הם היו נכונים המו"לים לא היו צריכים לשבת פה. לצערי אם בן 15 קורא "הארץ" זה כנראה יהיה אצל סבא שלו". שוקן הוסיף כי בעוד שהקוראים הבוגרים לא יתחילו לעשן בגלל מודעות פרסום בעיתון, הם עשויים להפסיק לעשן בעקבות המודעות הנגדיות שיפורסמו על ידי משרד הבריאות על פי החוק.

הוועדה אישרה את הסעיף שמחריג את העיתונות המודפסת מהחוק, וכפי שמסתמן כעת תיקבע תקרת פרסום אפשרית ותבוטל חובת הצמדת מודעת הנגד (מודעה נגד עישון) למודעות הפרסום לעישון. בזמן הקרוב ייקבע מה יהיה גובה התקרה ומה יהיה המנגנון שיבטיח כי מודעות הנגד אכן יפורסמו בהיקף שווה למודעות הפרסום לטבק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט