נסללה הדרך להעלאת המס על טבק לגלגול: היועמ"ש לא יוכל להגן על עמדתו של כחלון בבג"ץ

המדינה הודיעה לבג"ץ כי לא תתנגד לצו על תנאי בעתירה הדורשת מכחלון להשוות את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות ■ כחלון מתנגד להעלאת המס, בטענה שהמהלך יפגע בחלשים ■ פערי המס גורמים לנהירה המונית של הציבור מסיגריות לטבק לגלגול

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלגול סיגריה
אין בישראל או בעולם אפילו גורם מקצועי אחד שלא משוכנע שחייבים להעלות את המס על טבק לגלגולצילום: Piero Cruciatti / Getty Images IL
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

נסללה הדרך להשוואתו של מס הטבק לגלגול, למס על סיגריות: המדינה הודיעה אתמול (ד') לבג"ץ כי היא מסכימה להוצאת צו על תנאי בעתירה שהגיש המיזם למיגור העישון, בדרישה להשוואת המס. בנוסף הודיעה המדינה כי אינה מתנגדת לקיומו של דיון מוקדם בעתירה. המשמעות היא שהיועץ המשפטי לממשלה אינו סבור שניתן להגן על עמדתו העיקשת של שר האוצר, משה כחלון, אשר מתנגד בתקיפות להשוואת המס, וזאת בניגוד לדעת כל גורמי המקצוע - במשרד הבריאות ומחוצה לו. סירובו של כחלון לא נומק עד היום באופן רשמי, ולפי כל ההערכות, הוא נובע מחשש פוליטי מזעם המעשנים.

ביוני האחרון עתר המיזם למיגור העישון לבג"ץ, בדרישה להשוות את המס המוטל על טבק לגלגול למס המוטל על סיגריות רגילות. האגודה למלחמה בסרטן הצטרפה לעתירה חודשיים לאחר מכן. לטענת המיזם, המס הנמוך אחראי במידה רבה לזינוק בצריכת טבק לגלגול. לעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד אפי מיכאלי, מצורפת חוות דעת כלכלית, המצביעה על עלייה דרמטית בצריכה של טבק זה, כולל בקרב צעירים ובני נוער, כתוצאה מהמס הנמוך המוטל עליו בהשוואה לזה המוטל על סיגריות רגילות. בתוך עשור עלתה צריכת הטבק לגלגול בישראל ב-9,800% - ממכירות של חצי מיליון חפיסות סיגריות ב-2007, ל-50 מיליון חפיסות שנמכרו ב-2016. עד כה התמקד כחלון בניסיון לדחות את הדיון בעתירה, וכבר ביולי דיווחנו כאן כי בפרקליטות מתקשים להגן על עמדתו.

במיזם הביעו אתמול סיפוק רב מתשובת המדינה: "הסכמה של היועץ המשפטי לממשלה להוצאתו של צו על תנאי היא צעד חריג, שכן באופן רשמי מודיע היועץ באמצעות נציגו כי אין ביכולתו להגן על עמדת שר האוצר. אם יעתר בית המשפט לבקשת העותרים ואכן יוציא כעת צו על תנאי, המשמעות היא כי הנטל להראות מדוע אין לקבל את העתירה באופן סופי ולהפוך את הצו למוחלט, עובר לכתפי המדינה. במקרה זה, בו היועץ המשפטי לממשלה סבור, כי לא קיימת דרך משפטית להגן על עמדת שר האוצר בתיק, הדרך לקבלת הטיעון המשפטי של העותרים סלולה יחסית, אלא אם יחול שינוי כלשהו בעמדת שר האוצר", נמסר מהמיזם.

כחלון לא נימק עד היום באופן מסודר ורשמי את התנגדותו, אך אמר בראיונות כי הסיבה היא דאגתו לחלשים: "מי שמשתמש בטבק לגלגול הם הזוגות הצעירים, אנשים ברמות הכנסה הנמוכות. מס כזה הוא מס רגרסיבי, שפוגע בהם". לדבריו, הוא "לא מקבל" את הנתון של משרד הבריאות, שלפיו בכל שנה מתים 8,000 ישראלים כתוצאה מעישון, וכי אין כל הוכחה כי העלאת מס תביא לירידה בעישון.

את האמירות האלה סתרו באחרונה לא רק כל ארגוני הבריאות, אלא גם שר הבריאות, יעקב ליצמן, שהודיע במענה לשאילתא של ח"כ יהודה גליק כי "בהתבסס על מודל SimSmoke (המודל הבינלאומי לחיזוי מקרי מוות כתוצאה מאי ישום מדיניות, רל"ג), העלאה של 10% במחיר הסיגריות צפויה להוביל לירידה של כ-6%-12% בשיעור המעשנים. בהתבסס על כך, השוואת המיסוי, בסבירות גבוהה, תמנע אלפי מקרי מוות בעשרות השנים הקרובות".

ח"כ יהודה גליק, ששבת רעב במשך 25 יום בנוגע לעיוות המס בטבק לגלגול, אמר אתמול: ״אני קורא ליועמ"ש להורות לשר האוצר להשוות לאלתר את המיסוי על טבק לגלגול לזה שעל סיגריות. צעד זה יעצור את הסחף הנורא בקרב צעירים ובני נוער לעבר הטבק הזה, המסוכן והממכר לא פחות מסיגריות ובמידה מסויימת אף יותר״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש