רשות שדות התעופה כנראה שכחה את הציבור

מכירת הסיגריות בדיוטי פרי מניבה לרשות שדות התעופה רווחים נאים מאוד ■ לכן היא יוצאת מגדרה למנוע את החוק המבקש להפוך את נתב"ג לסביבה פחות מעודדת עישון ■ רשות ציבורית ועובדיה אמורים לשים את האינטרס הציבורי מעל הכלכלי, ולא לנסות לטרפד חקיקה להגנה על בריאות הציבור

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דיוטי פרי בנתב"ג
דיוטי פרי בנתב"גצילום: מגד גוזני
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

אנשי רשות שדות התעופה וחנויות ג'יימס ריצ'רדסון מתייצבים ישיבה אחרי ישיבה בוועדת הכלכלה, בהרכב גדול של חמישה נציגים — ולא במקרה. הדיוטי פרי בישראל מוכר כמויות עצומות של סיגריות במחיר הנמוך בעשרות אחוזים מהמחיר בישראל. ג'יימס ריצ'רדסון היא אמנם חברה פרטית שהכנסותיה לא גלויות, אך ניתן להעריך שסיגריות הן מקור ההכנסה החשוב ביותר שלה, עם הכנסות של מאות מיליוני שקלים בשנה.

זה מסביר כנראה את העובדה שהדיוטי פרי הוא אולי הסביבה הכי מעודדת עישון בישראל: הסיגריות מככבות במרכז חנויות הענק באופן שמשדר מכובדות ומרכזיות, מעליהן מודעות על מבצעים והנחות מעבר להנחה הבסיסית הגלומה בעובדה שהן נמכרות בלי שום מס, ועבור רבים הרכישה שלהן נהפכה לחלק מטקס היציאה מהארץ.

שווה להתעכב לרגע על עניין המבצעים: לפי החוק, מותר לכל אדם להכניס לישראל פאקט אחד של סיגריות שנרכש בשדה בפטור ממס. קצת מוזר, אם כן, לגלות מבצעים עמוקים המעודדים קנייה של כמויות גדולות של פאקטים: 20% הנחה על פאקט שלישי ו–30% הנחה על מארז רביעי עד שישי.

איך זה בדיוק מסתדר עם הגבלת הכמות? התשובה המיתממת היא שאין הגבלה על כמות הקנייה, אלא רק על הכמות שמותר להכניס לישראל, והמכס הוא זה שאחראי לפקח על הציות להוראה. במציאות, לא קשה במיוחד להכניס פאקטים עודפים לישראל. מבדיקה שערכנו מול המכס עולה כי בשנת 2017 נפתחו בסך הכל כ–3,800 תיקי תפיסות — כלומר מעט יותר מעשר חפיסות ביום. זה מספר די זעום ביחס לעובדה שבנתב"ג עוברים בשנה כ–20 מיליון נוסעים, ומשלים את התמונה שבה איכשהו לכל הגורמים נוח שנמכרות כמויות אדירות של סיגריות בשדה, בפטור ממס.

האינטרסים הכלכליים של רשות שדות התעופה בעניין זה ברורים וידועים: הרשות חיה מתמלוגים מהמכירות בדיוטי פרי. לכן היא גם נלחמה בעוז לפני כמה שנים בדרישת רשות המסים להוריד את הפטור ממס משני פאקטים לאדם לפאקט אחד.

המס על טבק אמור להגשים שתי מטרות: לגרום למעשנים לחשוב פעמיים לפני שהם רוכשים סיגריות, ובמקביל לפצות את קופת המדינה על העלויות הכבדות של העישון. בהצעת החוק הנידונה כעת, המדינה אפילו לא מבקשת לבטל את הפטור, אלא רק להצניע את הסיגריות ולשנות מעט את הסביבה מעודדת העישון בנתב"ג.

העובדה שרשות שדות התעופה, שהיא רשות ציבורית, יוצאת מגדרה כדי למנוע זאת היא על סף הלא לגיטימית. רשות ציבורית ועובדיה, שמשכורתם משולמת מכספי משלם המסים, אמורים לשים את האינטרס הציבורי מעל הכלכלי — ולא להגיע לכנסת בניסיון לטרפד חקיקה להגנה על בריאות הציבור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב