ורדה שלו ורן בליצר

מנהלת מכבי ומוריס קאהן למחקר וחדשנות (בצילום); מנהל המכון כללית למחקר

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

את הססמאות "רפואה מותאמת אישית", "חיזוי מחלות" ו"בריאות דיגיטלית" למדנו להכיר היטב בשנים האחרונות.בקופות החולים הגדולות בישראל עובדים צוותים שתפקידם להפוך אותן מחזון למציאות – תוך ניצול היתרונות היחסיים האדירים של המבטחות בתחום הביג דאטה, החדשנות, והידע המקצועי העצום. המטרה: להפוך את הרפואה למדויקת יותר, יוזמת ומונעת (ולא רק מגיבה), וכמובן יעילה יותר.

מכון כללית למחקר של שירותי בריאות כללית נהפך לאחד מגופי המחקר המובילים בעולם בתחום הבריאות הדיגיטלית. בראש המכון עומד מאז הקמתו פרופ' רן בליצר, המכהן גם כמנהל מחלקת תכנון מדיניות בריאות בכללית. בליצר הוא מומחה בעל שם עולמי לחדשנות רפואית ובריאות דיגיטלית, ואף הוזמן בשנה שעברה לארמון האליזה להציג בפני נשיא צרפת, עמנואל מקרון, את תחום הבינה המלאכותית ברפואה – במסגרת השקת התוכנית הלאומית הצרפתית לבינה מלאכותית.

במכון פועלים עשרות מדעני מידע, ביו־סטטיסטיקאים ורופאים מפתחים, וכבר הוצגו בו כמה פיתוחים רפואיים פורצי דרך. בהם סדרת מודלים המבוססים על אלגוריתם של בינה מלאכותית המזהים מראש את המטופלים בעלי הסיכון לחלות במחלות כרוניות. אפליקציה המבוססת על המודלים הללו מסוגלת גם להציע לכל אדם שינוי הנדרש באורח חייו, כמו הפסקת עישון, הפחתת סוכר או הפחתה במשקל, ולנבא את ההשפעה של כל שינוי כזה על בריאותו העתידית. בעקבות פיתוחים של מכון המחקר הטמיעה הכללית בעשור האחרון שורה של כלים שמאפשרים לרופאים במרפאות לזהות ולמנוע מחלות עתידיות כמו סוכרת ואי ספיקת כליות בטרם התפרצותן.

פרופ' רן בליצר

מקבילתו של בליצר בקופת החולים מכבי היא פרופ' ורדה שלו, מנהלת מכבי ומוריס קאהן למחקר וחדשנות. גם למכבי פיתוחים, יוזמות ושיתופי פעולה מהמתקדמים בעולם בתחום הביג דאטה שמבוצעים במכון המחקר של הקופה – ומתבססים על מסד הנתונים הענק של הקופה שכולל נתונים רפואיים של יותר מ־2 מיליון מבוטחים שנאגרו במשך 25 שנה – זהב טהור במונחים של מידע, ויתרון יחסי כמעט על כל ארגון בריאות בעולם.

שלו אחראית בין היתר על הקמת בנק הדגימות הביולוגי "טיפה למחקר" – מיזם שמבוסס על מאות אלפי דגימות של דם, שתן, רוק, צואה ועוד, של מבוטחי מכבי. הדגימות משמשות לצרכי מחקר ופיתוח, מיפוי גנטי, אבחון מוקדם ומניעת מחלות. אפשר להצליב אותן עם נתונים אחרים, וכך לאתר גורמים להתפתחות מחלות, לנבא תגובות לטיפולים שונים, ומחלות טרם התרחשותן.

מיזם מוצלח נוסף ששלו הובילה במכבי הוא האפליקציה "קיי" שפותחה בשיתוף עם הסטארטאפ K Health, ומבוססת על עיבוד חכם של נתונים שנצברו בעשרות מיליוני ביקורים אצל רופאי משפחה במכבי. האפליקציה מאפשרת למשתמשים להשיב על כמה שאלות אבחוניות פשוטות, ועל בסיס מידע עצום שהצטבר בקופה על מטופלים עם בעיות דומות, לקבל אבחנה רפואית שעשויה להיות מדויקת למדי.

המהלכים שמובילים בליצר ושלו, כמו גם תהליכים דומים שמתרחשים בקופות אחרות – למשל שיתוף הפעולה של מאוחדת עם "אמריקן וול" שמספקת פלטפורמה לרפואה מרחוק – הם העתיד הטכנולוגי של הרפואה. הם גם משתלבים היטב בתוך התוכנית הלאומית לקידום בריאות דיגיטלית שעליה הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו במארס השנה, וכוללת השקעה של כמעט מיליארד שקל ביוזמות בתחום. בעידן של הזדקנות מואצת של האוכלוסייה, עומס תורים ושחיקה תקציבית, נראה כי הצורך הוא אבי ההמצאה – והטכנולוגיות החדשות יתפסו מקום מרכזי יותר ויותר במערכת הבריאות בישראל.

פרופ' ורדה שלוצילום: ללא קרדיט

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט