מנהלות בתי החולים הכלליים

ענת אנגל, מנהלת בית החולים וולפסון (בצילום); אסנת לב ציון-קורח, מנהלת בית החולים אסף הרופא; אורנה בלונדהיים, מנהלת בית החולים העמק

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ראשונה היתה ד"ר אורנה בלונדהיים. בשנת 2003 היא עשתה היסטוריה במערכת הבריאות כשמונתה למנהלת העמק של שירותי בריאות כללית והיתה לאישה הראשונה שעומדת בראש בית חולים כללי בישראל. עוד 14 שנים חלפו עד שמונתה אישה ראשונה לתפקיד מנהלת בית חולים ממשלתי כללי בישראל – באפריל 2017 מונתה ד"ר אסנת לבציון־קורח למנהלתמיצחק שמיר (לשעבר אסף הרופא), שבו כיהנה בעבר כסגנית המנהל. לפני שובה לאסף הרופא כיהנה חמש שנים בהצלחה כמנהלת הדסה הר־הצופים.

פחות משנה לאחר מכן, בפברואר 2018, נבחרה אישה נוספת למנהלת בית חולים ממשלתי בישראל, כאשר ד"ר ענת אנגל, ששימשה קודם לכן כסגנית מנהלת בית החולים אסף הרופא, נבחרה לעמוד בראש המרכז הרפואי וולפסון. אנגל בת ה־45 קיבצה סביבה הנהלה נשית: שתי סגניותיה הן ד"ר שירי טננבוים וד"ר איריס קלירס – שתיהן גויסו משיבא.

אסנת לב ציון קורח, מנהלת מרכז רפואי יצחק שמיר (אסף הרופא)צילום: אבי חיון

זה כמעט אבסורד לספור ראשים של מנהלות במערכת הבריאות, לאור העובדה שזו מערכת שרוב העובדים וה"צרכנים" בה הם נשים. נשים צורכות שירותי רפואה עבורן אך גם עבור ילדיהן, הוריהן ולעתים גם בני זוגן, ונשים הן גם רוב ספקיות הבריאות: רוב מכריע של האחיות ועובדות הסיעוד הן נשים, וגם מקצוע הרפואה נעשה יותר ויותר נשי, כשכיום יש אפילו רוב קטן לנשים בבתי הספר לרפואה. עם זאת, ייצוג הנשים בתפקידים הניהוליים במערכת, בדגש על מנהלות מחלקות, בתי חולים וקופות חולים – זעום.

אורנה בלונדהיים, מנהלת מרכז רפואי העמק

העובדה שרק בשנה שעברה נבחרה מנהלת ראשונה לבית חולים ממשלתי בישראל, ועדיין לא כיהנה אישה כמנכ"לית קופת חולים, היא מצערת וממחישה את היותה של מערכת הבריאות גברית באופן לא פרופורציונלי. הניהול הנשי החדש יכול סוף סוף לגוון בה את הניהול, להכניס לה ראיית עולם ואוריינטציה רגישה יותר למגדר, ולהוות מודל לעשרות אלפי הנשים שפועלות בה.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן