"ניצחון של הציבור": החוק להגבלת פרסום ושיווק טבק עבר בקריאה ראשונה

לאחר שברגע האחרון כמעט הוסר מסדר היום - אישרה הכנסת את החוק המהפכני שכולל איסור פרסום טבק, הצגת טבק בפיצוציות, והסדרת תחום הסיגריות האלקטרוניות

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
עישון בשוק מחנה יהודה בירושלים
עישון בשוק מחנה יהודה בירושליםצילום: אילן אסייג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

בתום קרב ארוך וקשה שנמשך חודשים ארוכים, ועוד קרב איתנים שהתרחש ברגע האחרון על עצם קיום ההצבעה - אישרה הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את החוק להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק. הצעת החוק של הח"כים איתן כבל (המחנה הציוני) ויהודה גליק (הליכוד), שאומצה על ידי משרד הבריאות, היא הצעד הדרמטי ביותר שנעשה בעשור האחרון במסגרת המלחמה בטבק בישראל, אחרי שנים ארוכות של גרירת רגליים, אי־עשייה, וטרפוד חוקים למניעת עישון.

בשעות שלפני ההצבעה התחוללה בכנסת דרמה, כאשר נעשה ניסיון להוריד ברגע האחרון את החוק מסדר היום של הכנסת ולבטל את ההצבעה עליו. ואולם אחרי לחץ נגדי גדול מצד תומכי החוק וכן איום של ח"כ יהודה גליק כי במקרה כזה יצביע נגד חוק הלאום - עלה החוק להצבעה ועבר פה אחד 41 תומכים מול אפס מתנגדים.

החוק כולל איסור מוחלט על פרסום, שיווק וקידום מכירות של טבק וסיגריות אלקטרוניות, למעט בעיתונות המודפסת (גילוי נאות: העיתונים המודפסים מקבוצת הארץ יוכלו, על פי הנוסח הקיים, להמשיך ולפרסם טבק). האיסור לא כולל עיתונות שמיועדת לילדים ובני נוער שבה הפרסום יהיה אסור.

במקרה של פרסום מודעה בעיתונות המודפסת תחויב חברת הטבק לפרסם מודעה נגדית בגודל זהה נגד עישון לפי נוסח שייקבע על ידי משרד הבריאות; עוד כולל החוק איסור הצגה בפומבי של מוצרי טבק בנקודות המכירה כמו פיצוציות ורשתות שיווק, כולל במרכז חנויות הדיוטי פרי.

ח"כ איתן כבלצילום: אמיל סלמן

סעיף גדול נוסף בהצעה מסדיר לראשונה את תחום הסיגריות האלקטרוניות ולמעשה קובע כי כל המגבלות שחלות על מוצרי טבק רגילים יחולו גם עליהן, כולל איסור עישון במקומות ציבוריים, איסור מכירה לקטינים וכמובן איסור הפרסום החדש. נכון להיום לא חלה בישראל כל רגולציה על סיגריות אלקטרוניות. פרק שהוסיף משרד הבריאות לחוק מגביל את תכולת הניקוטין בסיגריות אלקטרוניות ל- 20 מ"ג למיליליטר נוזל - יישור קו עם הדירקטיבה האירופאית. סעיף זה "נולד" בעיקר בעקבות כניסתה של הסיגריה האלקטרונית ג'ול לשוק הישראלי, שתכלת הניקוטין בה גבוהה פי 3 ועומדת על 59 מ"ג למיליליטר. במשרד הבריאות מודאגים בעיקר מהניסיון האמריקאי שבו הפך הג'ול ללהיט גם בקרב המוני ילדים ובני נוער שמתמכרים לניקוטין.

בעקבות דרישה של לשכת סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הצעת החוק לא כוללת כאמור את העיתונות המודפסת וגם לא אזהרות בתמונות על גבי חפיסות סיגריות - כפי שמקובל בכל רחבי העולם ביותר מ- 100 מדינות. ליצמן טען בהזדמנויות שונות כי אזהרות בתמונות של נזקי העישון הן עניין "לא אסתטי", ועקבי בהתנגדותו לכך. כבל ציין בעבר מספר פעמים כי בכוונתו להעלות את הנושא במהלך המשך הדיונים בהצעת החוק, אך ועדת השרים לחקיקה התעקשה להחזיר אליה את החוק לאישור לפני קריאה שנייה ושלישית - ככל הנראה כדי לוודא שלא ייכנסו אליו תוספות כגון זו.

החוק החדש פוגע ישירות האינטרסים של תעשיית הטבק והסיגריות האלקטרוניות שמשקיעים היום בפרסום, שיווק וקידום מכירות עשרות מיליוני שקלים בשנה, אך גם בכלי תקשורת, בדיוטי פרי ובגורמים נוספים שניסו כולם להילחם בהצעה. בשבוע שעבר היה זה מכתב של איגוד בתי הקולנוע ששימש עילה או תירוץ (בעיני המתבונן) לוועדת השרים לחקיקה לדחות את ההצבעה על החוק, ולמעשה כמעט לטרפד אותו. בעקבות ביקורת ציבורית כבדה חזר החוק לוועדת השרים ביום ראשון האחרון ואושר - בתנאי שיחזור שוב לוועדה לפני קריאה שניה ושלישית.

כך או כך, העובדה כי החוק עבר בקריאה ראשונה היא הישג גדול מכיוון שגם אם הכנסת תתפזר עוד לפני שהחוק יאושר בקריאה שנייה ושלישית - יהיה ניתן להחיל עליו רציפות כדי שהדיון עליו ימשיך בכנסת הבאה מהמקום שבו הוא נעצר.

ח"כ יהודה גליקצילום: Sebastian Scheiner/אי־פי

ח"כ איתן כבל אמר: "לא יעזרו הלחצים והתרגילים שעשו ויעשו לנו הטייקונים של הטבק וצבאות הלוביסטים של חברות הענק. אנחנו במאבק אמיתי של חיים או מוות, כשמול חייהם ובריאותם של אזרחי ישראל ניצבים האינטרסים הכלכליים של חברות הטבק. היום כבר אפשר לומר שהניצחון הוא של הציבור".

ח"כ יהודה גליק אמר: "מדובר במהפכה של ממש. מדינת ישראל מתחילה בזאת להצטרף לעמי העולם הפועלים באינטנסיביות לצמצום משמעותי של העישון ונזקיו. זאת, על אף מאמציהם הבלתי נסבלים של תעשיית הפשע של חברות הטבק והעישון".

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"