עתירה: לחייב את כחלון להשוות את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות

עיוות מס גורם לכך שסיגריה רגילה עולה יותר מכפול מסיגריה זהה מטבק לגלגול, ומנטרל את מטרתו של המס למנוע כניסת מעשנים חדשים למעגל ■ כחלון טוען: דואג לשכבות החלשות

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלגול סיגריה
אין בישראל או בעולם אפילו גורם מקצועי אחד שלא משוכנע שחייבים להעלות את המס על טבק לגלגולצילום: Piero Cruciatti / Getty Images IL
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

שביתת הרעב של ח"כ יהודה גליק (הליכוד), במחאה על סירובו של שר האוצר משה כחלון להשוות את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות מקבלת חיזוק משפטי: המיזם למיגור העישון עתר הבוקר (א') לבג"ץ נגד כחלון. הדרישה היא ששר האוצר ינמק מדוע אינו משווה את מסי הקנייה המוטלים על טבק לגלגול לאלה המוטלים כיום על סיגריות רגילות. כחלון מצדו ממשיך להתעקש כי לא לתקן את עיוות המס שעליו הצביעו כל גורמי המקצוע, כולל אגפים במשרד האוצר, בטענה שהוא דואג לשכבות החלשות.

לעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד אפי מיכאלי, מצורפת חוות דעת כלכלית, המצביעה על עלייה דרמטית בצריכה של טבק לגלגול, כולל בקרב צעירים ובני נוער, כתוצאה מהמס הנמוך המוטל עליו בהשוואה לזה המוטל על סיגריות רגילות.

על פי חוות הדעת, שהוכנה לבקשת המיזם על ידי הכלכלנים ד"ר מאיר אמיר ומיקי גור, הפער העצום בין המס על סיגריות לבין המס על טבק לגלגול יוצר עיוות קיצוני. כך, בעוד מס הקנייה על חפיסת סיגריות ב–2016 היה 19.5 שקל - מס הקנייה על טבק לגלגול עבור כמות טבק שזהה לזאת שיש בחפיסה, היה 6.3 שקלים בלבד. בבחינה של סיגריה מול סיגריה - המחיר לצרכן של סיגריה מוכנה גבוה פי שניים ממחירה של סיגריה מגולגולת באותו גודל.

התוצאה ניכרת בשטח: בתוך עשור עלתה צריכת הטבק לגלגול בישראל פי 99, ב-9,800% - מטבק לגלגול השווה לחצי מיליון חפיסות סיגריות שנמכר בישראל ב-2007, ל-50 מיליון חפיסות ב-2016.

המיזם פנה באחרונה לכחלון בדרישה להעלות את המס, ולאחר שלא נענה הוא מבקש כעת מבג"ץ לחייב את כחלון לנמק את סירובו לפעול. העתירה מפנה את בית המשפט לשורה ארוכה של הוכחות ותימוכים מקצועיים לצורך הדחוף בהשוואת המס. כך למשל מפנים אנשי המיזם לעמדתו של משרד הבריאות, שלפיה מחיר גבוה ואחיד על כלל מוצרי הטבק עשוי לתמרץ צרכנים לא להתחיל כלל לעשן או אפילו להפסיק לעשן עקב העלויות הכרוכות בכך. מעבר לכך, גם משרד האוצר מצביע על עיוות המס. בדו"ח מינהל הכנסות המדינה ממסים ל-2016-2015 שפורסם באחרונה, נקבע כי "טבק לסיגריות נהנה מהטבת מס הנעה בין 9 ל-15 שקלים לחפיסה, וביטול העיוות היה מוסיף בין 430 מיליון ל-700 מיליון שקל להכנסות המדינה ממסים, בהנחה של אי-שינוי בהתנהגות".

בנוסף מפורט בעתירה כי מיסוי מוצרי טבק הוכח בשורה של מחקרים כאמצעי אפקטיבי במלחמה נגד העישון. לפי העתירה, ארגון הבריאות העולמי (WHO) ממליץ באופן קבוע על הטלת מסים כאמצעי להקטין צריכה של מוצרי עישון, וההמלצה אף מעוגנת באמנה הבינלאומית לפיקוח על טבק, אשר ישראל היא צד לה מאז 2005.

המחיר לצרכן של מוצרי טבק לגלגול נמוכים בשיעור של בין 40% ל-55% לעומת מחיריהן של סיגריות רגילות השייכות לאותם מותגים. במרלבורו, הסיגריה הפופולארית ביותר בישראל, סיגריה מוכנה עולה כ-1.75 שקלים, ואילו סיגריה מגולגלת באותו הגודל עולה 0.77 שקל - פחות מחצי.

זו אינה העתירה הראשונה נגד כחלון בנושא של מיסוי טבק: קדמה לה עתירה של המיזם ושל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת נגד סירובו להטיל מס על סיגריית ה-IQOS (אייקוס) של פיליפ מוריס, שמבוססת על אידוי של תערובת טבק וניקוטין ולא על בעירה. בעקבות העתירה נאלץ כחלון לחתום על צו להשוואת המיסוי של אייקוס לסיגריות. במיזם אומרים כי "אם כחלון השווה בסוף בין המס על האייקוס לבין המס על סיגריות רגילות, קל וחומר שעליו לעשות זאת עם הטבק לגלגול, שנזקו הבריאותי מובהק ואינו שנוי במחלוקת".

שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון, אומרת כי "במקרה של מוצרי טבק, מס הוא מציל חיים". כסלו מדגישה כי הדרישה להשוואת המס ממוקדת בבני נוער וצעירים, "שהמחיר הנמוך מפתה אותם להכנס למעגל המעשנים הקטלני".

ממשרד הבריאות נמסר: "המשרד תמך וממשיך לתמוך בהשוואת המיסוי בין סיגריות לטבק לגלגול. עמדה זו הועברה גם למשרד האוצר. הערכת התמותה מעישון בישראל מבוססת על מודלים בינלאומיים מקובלים בנושא, ועושים בהם שימוש בכל העולם, כולל ארגון הבריאות העולמי".

כחלון ומשרד האוצר בחרו לא להגיב לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש