דעה |

לפתוח בחקירה נגד ליצמן

השאלה הגדולה שמרחפת מעל דו"ח מבקר המדינה ולא מקבלת מענה היא למה פעלה צמרת משרד הבריאות בשנים האחרונות במרץ כה רב לסייע לתעשיית הטבק. המבקר אינו עונה על השאלה הזאת, אך מצביע בבירור על האחראים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סגן שר הבריאות יעקב ליצמן
סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום מסך מתוך תחקיר של חברת החדשות
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן יש תגובה די קבועה לכתבות שמותחות ביקורת על האי-טיפול שלו בנושא העישון: "לא היה שר או סגן שר במשרד הבריאות שעשה כל כך הרבה נגד עישון ולמען מניעת עישון". את הביקורת נגדו הוא מגדיר כ"הכפשות והשמצות", ולעתים מוסיף כי "הכל זה קמפיין מאורגן נגדי".

אחרי דו"ח המבקר הנוכחי יהיה קשה לליצמן לחזור על האמירות האלה ולצפות שמישהו יאמין. אלה כבר לא רק כתבות בעיתונות, ביקורת של גופים אזרחיים או אמירות קשות של חברי כנסת אחרים - אלא דו"ח שהוא תוצר של עבודה מאומצת של צוות מיומן של אנשי ביקורת, שנכנס לעובי הקורה במשך חודשים וחזר עם מסמך שאי-אפשר לא להגדיר אותו כ"מזעזע".

במלים יבשות, מדודות ולא מתלהמות הדו"ח פשוט מפרק לגורמים את הטענה של ליצמן שהוא עושה הכל אבל רודפים אותו. הדו"ח מבהיר בליווי דוגמאות רבות מספור כי לא רק שליצמן לא קידם ולא תמך בצעדים מסוימים למניעת עישון, אלא גם התערב באופן אקטיבי לטובת תעשיית הטבק ונגד חוקים וצעדים מוכחים לצמצום העישון. "כאשר כיהן ליצמן כסגן שר הבריאות וכשר הבריאות הוא התנגד ליישום כמה פעולות שמטרתן לצמצם את מספר המעשנים", כותב המבקר. זה חמור כמו שזה נשמע: שר בריאות שמתנגד לפעולות שנועדו לצמצם את העישון.

לא רק ליצמן נמצא על המוקד: גם יועצו הבכיר והאיש שנחשב לאחד הבכירים בחסידות גור, מוטי בבצ'יק, שהדו"ח מלמד עד כמה עמוק הוא בחש בהחלטות מקצועיות נטו של משרד הבריאות — ותמיד לטובת הצד של תעשיית הטבק. כך קרה כאשר מנע שליחת מכתב של ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' איתמר גרוטו, שנועד לוודא כי יוטל מס קנייה רגיל על סיגריות בטיסות פנים; או כאשר היה הרוח החיה מאחורי המכתב של גרוטו שמבקש מרשות המסים לפטור את הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס מהחוק להגבלת פרסום טבק.

גרוטו עצמו, האיש הבכיר ביותר שאמון על בריאות הציבור, יוצא גם הוא רע מהדו"ח: הוא מצטייר כאיש מקצוע חלש שלא רק התקפל בלחצי הדרג הפוליטי שמעליו, אלא גם לקח לעתים חלק פעיל בעשייה המנוגדת לבריאות הציבור: הוא נפגש עם תעשיית הטבק, לא תמיד באופן שקוף ומדווח, איפשר לליצמן ולבבצ'יק להתערב בהחלטות המקצועיות שלו - לרעת בריאות הציבור. הוא אף כתב במו ידיו מכתב לרשות המסים שמיטיב עם תאגיד טבק רצחני.

גרוטו גם לא דפק על השולחן ועצר את ההחלטות ההרסניות של ליצמן בתחום העישון, כמו ההחלטה לפטור את פיליפ מוריס מכל רגולציה על אייקוס עד להחלטת ה-FDA. הוא לא היה חייב אפילו לשים את המפתחות על השולחן ולאיים להתפטר. מספיק שהיה מודיע, ובאופן מתועד, "עמדתי המקצועית היא אחרת - אנא שקלו מחדש עמדתכם". סביר להניח שאמירה כזאת היתה מרתיעה את הדרג הפוליטי לפחות בחלק מהמקרים.

השאלה הגדולה שמרחפת מעל הדו"ח ולא מקבלת מענה היא "למה". למה פעלה צמרת משרד הבריאות בשנים האחרונות במרץ כה רב לסייע לתעשיית הטבק מחד, ומנגד גררה רגליים, מיסמסה והתעלמה באופן כל כך מובהק ושיטתי מהתוכנית הלאומית לצמצום העישון ומהאמנה שעליה חתומה ישראל. המבקר אינו עונה על השאלה הזאת, אך הוא מצביע באופן ברור למדי על האחראים.

בינתיים, 8,000 ישראלים מאבדים את חייהם כל שנה בגלל העישון, 800 מהם קורבנות של עישון כפוי. לאור חומרת המעשים והנזק האדיר שלהם לבריאות הציבור, ראוי כי הממצאים של הדו"ח החמור הזה יגיעו אל הגורמים המוסמכים - היועמ"ש והמשטרה — שיבדקו את שאלת ה"למה" ואת ההיבטים הפליליים במעשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות