הקשרים בין ליצמן לעיתון החרדי שימשיך להרוויח מפרסומות לסיגריות

סגן שר הבריאות, שאשתו עובדת ב"המודיע" ובעבר גייס משקיעים כדי לחלץ את העיתון מחובות, לא דיווח כמקובל על ניגודי עניינים אפשריים ■ הוא נפגש עשר פעמים עם מנכ"ל "המודיע" - ודאג שהכנסותיו לא ייפגעו ■ ליצמן: "טענות שקריות"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
יעקב ליצמן )מימין( ואלעזר קנופף
יעקב ליצמן (מימין) ואלעזר קנופףצילום: צילומים: אילן אסייג ובחדרי חרדים
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לא יגיע היום לוועדת הכלכלה של הכנסת לדיון בנושא החוק להגבלת פרסום מוצרי טבק. באותה שעה הוא יקיים ביקור מתוקשר בבית מרקחת של הסופר־פארם בקניון הדר בירושלים לרגל השקת רפורמת הקנאביס. ואולם מאחורי הקלעים הוא ולשכתו מעורבים באופן נרחב בהצעת החוק - ודאגו בעבר וגם באחרונה להחריג ממנה את העיתונות המודפסת, כך שלא יחול עליה איסור פרסום טבק.

ליצמן קיים עשר פגישות במשרד הבריאות עם מנכ"ל "המודיע", הרב אלעזר (לוזר) קנופף, במשך שנה וחצי - מבלי לנהל פרוטוקול; ומספר פגישותיו עם קנופף גבוה יותר מכל הפגישות שקיים עם יתר ראשי כלי התקשורת בישראל גם יחד. הנתונים נמסרו ממשרד הבריאות בעקבות בקשה שהגישה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת לפי חוק חופש המידע. הם מתייחסים לשנה וחצי בלבד - עד סוף 2016 - התקופה שלגביה פורסמו יומני סגן השר. סביר להניח כי מאז התקיימו עוד פגישות רבות נוספות אשר יפורסמו רק בפעם הבאה שיתפרסמו יומניו של סגן השר.

ב–2014 גייס ליצמן משקיעים כדי לסייע לחלץ את "המודיע" מחובות של מיליוני שקלים שאליהם נקלע העיתון, ואף השתתף בכנס ענק שקיים העיתון בסוף 2016 בהשתתפות בכירי הממשלה וראש הממשלה, בנימין נתניהו. זיקה נוספת בין ליצמן לבין העיתון נוגעת לעובדה כי אשתו, חוה ליצמן, עובדת בסניף הירושלמי של העיתון. למרות הקשרים הברורים האלה בין ליצמן לעיתון "המודיע", נמנע סגן השר עד היום מלהצהיר על ניגודי העניינים שלו.

"המודיע" הוא ביטאון אגודת ישראל שנשלט בפועל על ידי חסידות גור ומזוהה עם נציגה הבכיר ביותר בכנסת, ליצמן. על פי סקר TGI ממארס, שיעור החשיפה של העיתון הוא 16.6% מהציבור החרדי בעיתוני אמצע השבוע ו–16.5% בסוף השבוע - מעט יותר מהמתחרה הישיר שלו, יתד נאמן. המנכ"ל הוותיק של העיתון הוא קנופף, המקורב לליצמן.

על פי כללי ניגוד עניינים הנוגעים לשרים וסגני שרים, עם כניסתם לתפקיד מבקש מהם מבקר המדינה למלא שאלון לאיתור זיקות המעוררות חשש לניגוד עניינים. בהתאם למידע שמתקבל, נערכת חוות דעת מתאימה המתייחסת לפוטנציאל ניגוד העניינים של השרים וסגני השרים.

מטעם משרד המשפטים לא נמסרה תגובה לדברים, אך בעבר נמסר מהמשרד כי "האחריות לדווח על זיקות המעוררות חשש לניגוד עניינים מוטלת על השר, ולא התקבל עד עתה דיווח על מידע רלוונטי". במלים אחרות, ליצמן עצמו לא דיווח על ניגודי העניינים הפוטנציאליים שלו.

מלבד הזיקות האלה תועדו כמה אירועים שבהם השתמשו ב"המודיע" בשמו של ליצמן באופן חופשי כדרך לקדם את האינטרסים של העיתון. למשל, ביוני 2015 דיווח העיתונאי יאיר שרקי בחדשות ערוץ 2 כי בעיתון "המודיע" הציעו לחברות וארגונים מתחום הבריאות שישתתפו בפורום המנהלים השנתי שעורך העיתון בירושלים, חבילה הכוללת פגישה סגורה עם ליצמן, כתבת תדמית בעיתון וסיקור לאחר ההשתתפות - תמורת תשלום של 25 אלף שקל. ליצמן הכחיש שהיה לו כל קשר לעניין והתנער לחלוטין מהשימוש שנעשה לדבריו בשמו, אך השתתף ואף נשא דברים בכנס.

בנוסף, במסגרת תחקיר "מסך עשן" של העיתונאי חיים ריבלין בערוץ 2, הוקלט עיתונאי "המודיע" יעקב רייניץ כשהוא מתחייב "לסדר" פגישה אישית עם ליצמן לתחקירנים שהציגו עצמם כבעלים של חברה לסיגריות אלקטרוניות, תמורת אלפי שקלים. הוא גם תיאר באריכות כיצד ליצמן שולט באופן אישי בתכנים שמתפרסמים בעיתון ומנחית הנחיות מתחום התוכן על הכתבים. עוד הוקלט יועץ סגן השר, מוטי בבצ'יק, כשהוא אומר לתחקירן ספק בצחוק ש"בעיקרון אני עובד אצל רייניץ, אבל ככה בקטנה לפעמים אני נמצא אצל ליצמן".

הפגישה בין התחקירנים ששילמו אלפי שקלים לרייניץ לבין ליצמן אכן התקיימה (וכן פגישות עם גורמי מקצוע בכירים במשרד הבריאות). עם פרסום התחקיר מיהרו ליצמן ובבצ'יק להתנער ממעשיו של רייניץ: ליצמן הכחיש באופן גורף כי ידע על ה"עסקה" שנרקמה מאחורי גבו, הסביר כי מדובר ב"התרברבות חסרת בסיס" של רייניץ, ואמר כי הוא "נוהג להיפגש עם כל גוף או חברה, ואין צורך לשלם לאף אחד כדי לפגוש את השר". בבצ'יק אמר כי גם לו לא היה כל קשר לפגישות שהתקיימו וכי הוא רואה "בחומרה רבה תופעה שלפיה מאן דהוא משלם כסף עבור קיום פגישה". הוא הוסיף כי המשפט "'אני עובד אצלו', כפי שנאמר בשיחה שהושמעה, הוא הלצה בלבד". הפרשה כולה נמצאת כיום בחקירת משטרה. רייניץ, אגב, חזר זמן לא רב לאחר שידור התחקיר לעבוד כעיתונאי מן המניין בעיתון.

"העיתונות המודפסת הוחרגה מהחוק"

במכתב ששיגר שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, ליועץ המשפטי לממשלה, הוא מותח קו בין הקשרים האפשריים בין ליצמן ל"המודיע", לבין המעורבות של לשכת ליצמן בהצעת החוק להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק שתעלה היום לדיון בכנסת. גטניו מזכיר במכתב כי הצעת החוק עלתה לדיון כבר ב-2014 כאשר ליצמן היה באופוזיציה, בין שתי הכהונות שלו.

באותה תקופה כללה הצעת החוק הממשלתית איסור פרסום גורף של טבק בכל סוגי המדיה, כולל בעיתונות המודפסת. ואולם ליצמן הגיע לדיון בוועדת הכלכלה בהצעת החוק, דחף להחרגת העיתונות המודפסת ממנו, והוביל את הפשרה שלפיה מול כל מודעה מטעם חברת טבק תהיה חובה לפרסם מודעה נגד עישון, בגודל שליש עמוד.

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמתצילום: אייל טואג

מנכ"ל משרד הבריאות דאז, פרופ' רוני גמזו, רתח והסביר כי הדבר רק יגדיל את המימון של תעשיית הטבק לעיתונות: "משרד הבריאות לא מעוניין בשטח הפרסום הזה, במיוחד כשהוא ימומן מחברות טבק", אמר גמזו. "אנחנו לא מעוניינים. אנחנו נשים שם בלוק שחור. לפרוטוקול - לא נשתמש בשטחי הפרסום האלה, לא מעוניינים בזה. אל תעשו אתנו עסקים, לא רוצים את זה". בתגובה השתיק אותו ליצמן בכעס, ואמר: "משרד הבריאות לשעבר כן מעוניין כשעבדתי אצלך אז אתה קבעת; כרגע אתה עובד אצלי, ואני המחוקק". בסופו של דבר הממשלה התפרקה והצעת החוק ירדה מהפרק.

בגרסתה הנוכחית, הצעת החוק מוטה אף יותר לטובת העיתונות המודפסת: במקום מודעת שליש עמוד, נקבע בהצעת החוק כי יש להקצות "שטח זהה בגודלו עבור מודעת אזהרה". ההצעה עברה את ועדת השרים לחקיקה במסגרת פשרה שבה ח"כ יהודה גליק (הליכוד), שמקדם חקיקה נגד עישון, הסכים לוותר על הצעת החוק להחמרת ההגבלה על גיל רכישת הסיגריות, בתמורה לקידום הצעת החוק הפרטית המשותפת לו ולח"כ איתן כבל (העבודה) שמגבילה פרסום טבק.

גליק וכבל לא היו מעוניינים בהחרגת העיתונות המודפסת, שמנוגדת גם לאמנה למאבק בעישון שישראל חתומה עליה, אך לשכת ליצמן התנתה את התמיכה בהצעה בהכנסת הסעיף. לשאלת TheMarker אישר גליק כי "העיתונות המודפסת הוחרגה מהחוק על פי דרישתו של מוטי בבצ'יק מראשי הקואליציה".

בפנייה ליועץ המשפטי לממשלה דורש ממנו גטניו "להכיר באופן מיידי בניגוד העניינים הקיים לדעתנו בין סגן השר ליצמן לבין כל עיסוק ישיר ו/או עקיף באינטרסים של העיתון 'המודיע' ולהחתים את סגן השר על הסכם ניגוד עניינים בנושא", וכן לאסור על עיסוק של ליצמן ועוזרו בבצ'יק בהצעת החוק לאיסור פרסום טבק.

"הפגישות פורסמו בשקיפות ברבים"

ליצמן מסר בתגובה כי "מדובר בשורת טענות ממוחזרות ושקריות שאין להן כל בסיס. כל הטענות על ניגוד עניינים כביכול בין סגן השר ליצמן לעיתון 'המודיע' נבדקו על ידי היועץ המשפטי לממשלה ונדחו על ידו בעבר, והוא קבע כי לא נמצא ניגוד עניינים או זיקה אישית של סגן השר לעיתון".

כמו כן, נמסר שהיועץ המשפטי לממשלה קבע כבר בנובמבר 2016 כי "עצם העובדה שגוף מסוים מזוהה עם מפלגה או סיעה שאליה השר משתייך אינה פוסלת אותו מכל עיסוק בעניינים העשויים להשפיע על העיתון; זיקה פוליטית או מפלגתית היא אינהרנטית לתפקידו של נבחר ציבור". לכן, לדברי ליצמן, "יש לדחות כל טענה לניגוד עניינים בגין מעורבות סגן השר בעיתון 'המודיע'. לפיכך, אף לא הצהיר סגן השר זאת כניגוד עניינים, בהתאם להנחיות החוק והיועץ המשפטי".

ליצמן מתכוון בכך למכתב תשובה של ערן עסיס ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, שהשיב לפניה של ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) בנושא. פנייתו של רוזנטל לא כללה פרטים רבים שנודעו רק לאחר מכן, כמו שאשתו של ליצמן עובדת ב"המודיע", שהוא היה מעורב אישית בגיוס משקיעים לעיתון, וכן פרטים על ריבוי פגישותיו עם מנכ"ל העיתון.

עוד נמסר מלשכתו של ליצמן כי "'המודיע' הוא הביטאון הרשמי של אגודת ישראל העולמית, שליצמן הוא נציגה בכנסת זה שנים. אך טבעי ומובן קיום פגישות ומעורבות בין הצדדים, שאף פורסמו ברבים בשקיפות וללא משוא פנים.

"האשמות השווא נגד ליצמן בנושא העישון נדחו שוב ושוב והוכחו כאינטרסנטיות ושקריות בעליל. בניגוד גמור לנטען, עמדתו הברורה של סגן השר היא נגד עישון ופועל בכל דרך לאורך השנים למנוע נזקי העישון. בימים אלה מקדם המשרד בהוראת סגן השר את הצעת החוק הפרטית של כבל והצו הממשלתי לצמצום האזורים המותרים לעישון. צעדים אלה ישנו מן היסוד את מצב העישון בישראל.

"באשר להצעת חוק להגבלת הפרסומות והשיווק של מוצרי טבק", טוען ליצמן, "מדובר בניסיון הזוי ומופרך לחבר בין עמדתו הברורה של השר נגד עישון ולהצעת החוק הנזכרת, כביכול לטובת כלי תקשורת כאלו ואחרים. עמדתו של ליצמן בעד הצעת החוק ידועה ופורסמה זה מכבר, כחלק ממאבק כולל בעישון תוך איזון בין המלחמה בעישון לפגיעה כלכלית מיותרת בגופי תקשורת באופן כללי, ללא זיקה וקשר למדיה זו או אחרת. בניגוד לנטען, ליצמן אינו דורש החרגת עיתונות מודפסת מהצעת החוק".

ליצמן נפגש עם לוביסטים בכירים בארבע עיניים — בלי פרוטוקול ובלי תיעוד לנושא הפגישה

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, נפגש עם שורה של לוביסטים בכירים — בלי שתועד בשום מקום מה היה נושא הפגישה ובלי שנוהל בה כל פרוטוקול או תיעוד — כך עולה מבקשות מידע שהגישה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת למשרד הבריאות.

בארבעה מקרים שונים לפחות נפגש ליצמן ביחידות עם לוביסטים בכירים: אריאל סנדר, שותף בחברת גלעד לובינג; בועז רדי מחברת אימפקט; תומר עמיר ממשרד גורן עמיר; והלנה ביילין הלוביסטית של ג'יימס ריצ'רדסון. לגבי כל אחת מהפגישות האלה — שכולן התנהלו לדברי ליצמן "בארבע עיניים" — נמסר לעמותה כי "אין סיכום פגישה לישיבה ואי־אפשר לשחזר את נושא הפגישה".

בעמותה לדמוקרטיה מתקדמת כותבים ליועץ המשפטי לממשלה כי "היעדר רישום כזה ב–2018, בעת שקיימים כל האמצעים הטכנולוגיים וכוח האדם הדרושים לרישום, ולו של סיכומי עיקרי פגישות הנחשב למינימום השקיפות המתבקשת, מעלה לדעתנו חשש כי נושא המשרה האמורה מתנהל באופן שכזה בכוונה ברורה בכדי להסתיר מעיני הציבור את תוכן מפגשיו עם אותם גורמים מסחריים־פרטיים".

מטעמו של ליצמן נמסר כי "הטענות על קיום פגישות עם לוביסטים הן פופוליסטיות ואינן ראויות להתייחסות. סגן השר פוגש כל גורם שהוא בכל ענף ותחום, לרבות מנהלים, מטפלים ומטופלים כל עוד זה אינו נוגד את החוק בישראל. אין שום חוק המחייב להוציא פרוטוקול לכל פגישה כזאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית