בעיתונים, בדיגיטל ובשטח: פיליפ מוריס שפכה מיליוני שקלים על פרסום אייקוס בישראל

בדיקה של חברת יפעת מגלה כי ענקית הטבק השקיעה בעשרות פרסומות לאייקוס ב-2017 - במקביל למאבקים המשפטיים שניהלה כדי שהסיגריה שלה תהיה פטורה מהחוקים ומכללי המיסוי שחלים על סיגריות רגילות ■ ועדת הכלכלה של הכנסת תדון היום בהצעת החוק להגבלת הפרסום של טבק

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חנות אייקוס בתל אביב. פיליפ מוריס אולי ניצחה בקרב, אבל מפסידה במערכה
חנות אייקוס בתל אביבצילום: AMIR COHEN/רויטרס
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ענקית הטבק פיליפ מוריס השקיעה בכלי התקשורת בישראל כ–22 מיליון שקל בפרסום מוצר הטבק החדש שלה, אייקוס (IQOS), ב–2017. 60% מהסכום הושקע בעיתונות המודפסת, והשאר בדיגיטל. מדובר במחירי מחירון, בעוד המחירים הריאליים נמוכים מהם, לעתים בעשרות אחוזים.

קבוצת ידיעות אחרונות היתה הנהנית המרכזית מהפרסום: מחצית מהפרסום בעיתונות המודפסת (49.2%) היה ב"ידיעות אחרונות", ויותר ממחצית מהפרסום באינטרנט הושקע באתר ynet — כך עולה מבדיקה שביצע המיזם למיגור העישון באמצעות חברת יפעת בקרת פרסום. נתונים אלה אינם כוללים פעולות שיווק כמו קידום מכירות בכנסים וברשתות חברתיות, תוכן שיווקי, תחרויות ומשחקים ועוד — כך שהסכום המלא שהוציאה החברה על החדרת המוצר החדש גבוה אף יותר.

אייקוס היא הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס, המכילה טבק ומבוססת על חימום ולא על בערה. החברה השקיעה מיליארדי דולרים בפיתוחה ומתייחסת אליה כמוצר שיחליף בבוא היום את הסיגריות הרגילות. בתקופה שנבדקה עמדה החברה במרכזם של עימותים משפטיים סביב האייקוס, לאור עתירות שדרשו להחיל על המוצר את כל החוקים וכללי המיסוי שחלים על סיגריות רגילות.

הבדיקה מעלה כי פיליפ מוריס פירסמה יותר מ–40 פרסומות שונות. הפרסומות בדיגיטל הופיעו באתרים ובסלולר. "לא משנה כמעט מה קראת באתרי האינטרנט — הופיעה לך פרסומת ל–IQOS, יום אחרי יום, במשך חודשים רבים", אומרים במיזם למיגור העישון.

התפלגות הפרסום של סיגריית אייקוס בעיתונות המודפסת ובדיגיטל, ב 2017צילום: .

"צעד חיוני למניעת התמכרות ועישון"

היום תדון ועדת הכלכלה של הכנסת בהצעת החוק של חברי הכנסת איתן כבל (העבודה), יהודה גליק (הליכוד) ואחרים להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק. נכון להיום, אסור לפרסם מוצרי טבק בטלוויזיה וברדיו, אך מותר לפרסם אותם בשאר סוגי המדיה. זאת, בניגוד לעקרונות האמנה לפיקוח על הטבק שישראל חתומה עליה מאז 2005.

ההצעה כוללת איסור גורף על פרסום סיגריות ומוצרי טבק, כולל באינטרנט, בפרסום סמוי (תוכן שיווקי), באירועי קידום מכירות, בתחרויות ובמשחקים. המקומות היחידים שבהם ניתן יהיה לפרסם או להציג מוצרי טבק הם העיתונות המודפסת, בחנויות ייעודיות לטבק, ביצירות אמנות או דיווח חדשותי (בלי מעורבות תשלום כמובן). בנוסף, הצעת החוק מרחיבה את הגדרתם של מוצרי טבק וכוללת בתוכה גם את כל התצורות החדשות של עישון כמו סיגריה אלקטרונית, מוצרים ללא בעירה כמו אייקוס, ונרגילות.

שירה כסלוצילום: אייל טואג

ניתוח נתוני הפרסום מעלה כי קבוצת ידיעות אחרונות תהיה הנפגעת הגדולה ביותר מהחוק. אמנם כרגע הצעת חוק מחריגה את העיתונות המודפסת, אך האתר ynet צפוי לספוג מכה קשה. מנגד, יישום הצעת החוק צפוי לסייע מאוד בצמצום העישון — זהו אחד הצעדים הרגולטוריים המומלצים על ידי ארגון הבריאות העולמי והנפוצים בעולם.

"איסור פרסום של סיגריות ומוצרי טבק נתפש כיום ברחבי העולם כצעד חיוני והכרחי למניעת התמכרות ועישון — בראש ובראשונה בקרב בני נוער", אומרת שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון. לדבריה, "החשיפה לפרסומות בתחום קטלנית, וגוררת למעגל ההתמכרות מאות אלפי בני אדם כבר מגילאים צעירים. חברי הכנסת חייבים להעביר את הצעת החוק כמה שיותר מהר. מדובר בלא פחות מפיקוח נפש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש