חשש בארגוני בריאות: ועדת הכספים עלולה לטרפד את מיסוי האייקוס של פיליפ מוריס

הוועדה, שאמורה לאשר את הצו שעליו חתם שר האוצר, נמנעה מהתכנסות בעניין במשך תקופה ארוכה - אך בסוף השבוע קבעה דיון מהרגע להרגע ■ ארגוני בריאות: "חשש למחטף. ההשפעה העצומה של תאגיד הטבק נחשפת"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם מעשן סיגריית אייקוס
אדם מעשן סיגריית אייקוסצילום: JAIME SALDARRIAGA/רויטרס
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

סאגת מיסוי האייקוס, הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס, מסרבת להסתיים: בארגונים חברתיים למלחמה בעישון חוששים כי ועדת הכספים של הכנסת עלולה להיכנע ללחצים של חברת הטבק, ולהימנע מאישור הצו למיסוי האייקוס שעליו חתם שר האוצר משה כחלון.

הוועדה, שהיא "התחנה האחרונה" לפני האישור הסופי של הצו, נמנעה מלדון בנושא במשך קרוב לחודשיים. ביום חמישי בערב היא הודיעה במפתיע כי תקיים דיון בנושא ביום ראשון ב-10:00 בבוקר - וזאת כאשר רוב הגופים שעוסקים במאבק בעישון מנוטרלים: חלקם בכנס העולמי למאבק בעישון בדרום אפריקה ואחרים בכנס בנושא שמתקיים באותה שעה בדיוק בכנסת. העמותה לדמוקרטיה מתקדמת שעמדה בחזית המאבק למיסוי האייקוס אפילו לא הוזמנה לדיון, ושמעה עליו רק במקרה.

אייקוס היא הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס, המכילה טבק אך מבוססת על חימום ולא על בעירה. כחלון חתם על הצו למיסוי האייקוס לפני כמעט חודשיים, ב-17 בינואר, והוא פורסם ב-22 לינואר. זאת, שנה לאחר שהחל שיווק המוצר בישראל כשהוא פטור לחלוטין ממס - למרות שהוא מוצר טבק לכל דבר, ואף מוגדר כך על ידי משרד הבריאות. לשם השוואה, המס על סיגריות רגילות מתקרב ל-65% ממחירן.

כחלון חתם על הצו בתום מאבק ציבורי ממושך ורק לאחר שחויב על ידי היועץ המשפטי לממשלה לעשות זאת, בעקבות עתירה שהגישו המיזם למיגור העישון והעמותה לדמוקרטיה מתקדמת בעניין. היועמ"ש הודיע לכחלון שלא יוכל להגן על עמדתו הסרבנית לאחר שהמדינה כבר הודיעה לבית המשפט בעבר כי יוטל מס על אייקוס - והוא אולץ לחתום על הצו. אלא שעל פי החוק, הצו אמנם נכנס לתוקף מיום פרסומו, אך הוא כפוף לקבלת אישור ועדת הכספים של הכנסת בתוך 60 יום. על פניו מדובר בהצבעה טכנית לאישור הצו, אלא שבמהלך הזמן שעבר הוועדה לא כונסה, למרות פניות חוזרות ונשנות מצד TheMarker ומצד הארגונים העוסקים בנושא.

חברת פיליפ מוריס מצדה נאבקה במלוא הכוח נגד ההחלטה להטיל מס על אייקוס בגובה המס המוטל על סיגריות רגילות. היא השקיעה כסף רב בפעילות לובינג - כולל לוביסט צמרת שהגיע במיוחד מארה"ב לישראל ונפגש עם בכירים בממשלה. לאחר חתימתו של כחלון על הצו אף הודיעה החברה כי "מצער וחסר היגיון שהמדינה החליטה להגביל את הגישה של המעשנים למוצרי טבק חדשים ללא עשן המדינה מעודדת אותנו להמשיך ולהתמקד במותגי הסיגריות והטבק לגלגול שלנו, במקום במוצרים חדשים ללא עשן".

לדברי ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, "העיכוב הממושך חשף את יכולת ההשפעה העצומה והמסוכנת של תאגיד הטבק פיליפ מוריס על הממשל בישראל, ומחייב נקיטת פעולות למניעת התערבות תאגידי טבק בעבודת הממשל".
שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, הוסיף כי "על כלל חברי הוועדה, יו"ר הוועדה ומזכירות הוועדה, לחשוף את כלל ההתקשרויות והפגישות שלהם עם לוביסטים מפיליפ מוריס ועם נציגי החברה, וזאת בתחילת הדיון ביום א'. מעבר לציון ההתקשרויות והפגישות, עליהם לחשוף גם את עיקרי הדברים שנאמרו והחומרים שהועברו אליהם".

לדברי שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון, "חיוני שהח"כים לא ימצמצו ולא יכנעו ללחצים. בני הנוער והצעירים בישראל, החשופים יותר מכל קבוצה אחרת לשיווק האגרסיבי של מוצרי הטבק לסוגיהם ולסכנות ההתמכרות לעישון, חייבים שוועדת הכספים תגן עליהם - ולא על תעשיית הטבק".

מפיליפ מוריס נמסר בתגובה: "כל פעם מחדש אנו נדהמים מהטענות המופרכות וחסרות הבסיס המיוחסות לפיליפ מוריס בישראל, שכל מטרתן הוא ניסיון של גורמים להשיג לעצמם כותרות חסרות שחר. מוטב היה שבמקום להפריח טענות שכאלה לאוויר, היה איגוד רופאי בריאות הציבור ובראשם ד"ר חגי לוין, משקיע את זמנו בבחינת המדע העומד מאחורי המוצר המהווה בחירה טובה יותר על פני המשך עישון".

מלשכתו של יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, נמסר כי "לא מדובר במחטף, אלא להפך, משרד האוצר דרש שנקיים דיון בנושא לפני אישור התקציב, ואכן נרתמנו לעניין. הדיון יתקיים ביום ראשון ונשמע את כל הצדדים, ולפי זה נחליט באופן המקצועי ביותר. מיותר לציין שחברי הועדה מודעים לכך שבימים אלו מתקיימים דיוני תקציב אינטנסיביים עם הצבעות והנוכחות של כולם חשובה לכלל הדיונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד