נתניהו הפתיע: הציע למנכ"ל סאפ שיתוף פעולה בפרויקט במיליארד שקל - ללא מכרז

הפרויקט נועד להשתמש במסדי הנתונים הענקיים שבידי קופות החולים למיזמים בתחום הרפואה ■ משרד רה"מ: "נתניהו לא חתם על מכרז עם מנכ"ל חברת sap, אלא הציע לו להתמודד לפרויקט הבריאות הדיגיטלית כפי שכל חברה בעולם מוזמנת לעשות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה נתניהו עם מנכ"ל חברת סאפ ביל מקדרמוט, אמש בדאבוס
ראש הממשלה נתניהו עם מנכ"ל חברת סאפ ביל מקדרמוט, אמש בדאבוסצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג אתמול (ד') בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס פרויקט ממשלתי ענק בתחום הבריאות הדיגיטלית, המתוקצב במיליארד שקל לחמש שנים. נתניהו סיפר על הפרויקט במסגרת פגישה עם מנכ"ל חברת סאפ (SAP) הגרמנית, ביל מקדרמוט, והדגיש כי הוא צפוי להיות "מנוע הצמיחה החדש של ישראל".

בהודעה לעיתונות של משרד ראש הממשלה נטען כי פרויקט זה הוא "יוזמה של ראש הממשלה בנימין נתניהו שנחתמת בימים אלה". הצהרה זו הפתיעה את השותפים הרבים במשרדי הממשלה השונים, שעובדים על הפרויקט באינטנסיביות חודשים ארוכים ותחת מעטה מסוים של סודיות.

ישראל היא אחת המדינות המובילות בעולם בהיקף המידע הרפואי על תושביה, בשל המבנה המיוחד של ארבע קופות החולים. פרויקט הבריאות הדיגיטלית עתיד להשתמש במאגרי המידע האדירים במדינה כדי לקדם רפואה מותאמת אישית ורפואה מונעת. חלק גדול מתקציב הפרויקט יושקע בשיפור המחשוב בכל מערכת הבריאות, שדרוג התיקים הרפואיים במוסדות שונים ואיחודם תחת שפה אחת ועוד. זאת, במטרה להקל על המדינה וקופות החולים להשתמש במידע לטובת יצירת מיזמי ענק בתחום הבריאות.

הפרויקט עתיד להשתמש במסדי הנתונים שבידי הקופות לצרכים בריאותיים-מסחריים. סנונית ראשונה לכך הציגה באחרונה מכבי שירותי בריאות, כשהשיקה את אפליקציית K המשווה בין סימפטומים של האדם הבודד לבין נתונים על מיליוני מבוטחיה. עשרות מיזמים דומים נמצאים כיום בשלבי פיתוח, ויש לשער כי בעתיד הדבר יעלה סוגיות נפיצות כמו שאלת הפרטיות וזכות השימוש בנתונים אישיים לצרכים מסחריים.

פרויקט הבריאות מקודם בימים אלו על ידי המשרד לשיוויון חברתי, מטה ישראל דיגיטלית שכפוף אליו ומשרד הבריאות. לניסוחו שותפה גם עמותה בשם המכון הישראלי לחדשנות, לה זרוע התמחות בבריאות הדיגיטלית. כל מטרותיו ותקצובו של הפרויקט יובאו בפני הממשלה בחודשים הקרובים, כאשר הוא כבר נכלל בתקציב המדינה הנוכחי. תקציבו יתחלק בין משרדי הבריאות, האוצר, הכלכלה, רשות החדשנות, מטה ישראל דיגיטלית שכפופה למשרד לשוויון חברתי, משרד ראש הממשלה והמועצה להשכלה גבוהה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו אמר למקדרמוט בעת פגישתם כי "יש לנו פרויקט שאתו יצאנו לדרך של בריאות דיגיטלית. נשמח אם תהיו שותפים, מדובר בהזדמנות אדירה". בלשכה אמרו כי מקדרמוט הגיב במילים "זהו דיל, אנחנו בעסק. ראש הממשלה יהיה לנו לעונג לעשות זאת איתך, זה נשמע מלהיב מאוד. הממשלה שלכם מתנהלת בצורה יוצאת מן הכלל. אין ממשלה אחרת בעולם שעשתה זאת. אז קודם כל, תודה רבה על העסקים אתכם".

סאפ היא מחברות התוכנה הגדולות בעולם במגזר התאגידי והממשלתי, אך לא ברור מה הקשר שלה לפרויקט הנוכחי - שהרי התקשרויות שעורכת הממשלה כפופות לחוק חובת המכרזים ואינן נסגרות בלחיצת יד בדאבוס.

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "נתניהו לא חתם על מכרז עם מנכ"ל חברת sap, אלא הציע לו להתמודד לפרויקט הבריאות הדיגיטלית כפי שכל חברה בעולם מוזמנת לעשות. ראש הממשלה נתניהו ימשיך לחזק את כלכלת ישראל, בין היתר גם באמצעות עידוד חברות ענק מהעולם להשקיע בישראל".

סאפ מחזיקה סניף פיתוח גדול בישראל מאז 1998 שמונה כ-800 עובדים. החברה ביצעה מספר רכישות בישראל האחרונה בהם של גיגיה הישראלית ב-350 מיליון דולר. הממשלה היא לקוחה של סאפ במספר פרויקטים כולל מערכת מידע משותפת בין בתי החולים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"