בפעם השלישית: פיליפ מוריס שוכרת את שירותיה של יועצת שר

נילי ברוש, היועצת של דרעי במשרד הפנים, תעבור בלי צינון לתפקיד מנהלת קשרי תאגיד אצל ענקית הטבק ■ לפניה מונו לתפקידים בכירים היועצות של השרים חיים כץ וישראל כ"ץ ■ פיליפ מוריס: "מתנהלים על פי סטנדרטים מחמירים"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה דרעי במליאת הכנסת
אריה דרעי במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ענקית הטבק פיליפ מוריס מחזקת את מחלקת הרגולציה בדמות בכירה מהעולם הפוליטי-ציבורי: נילי ברוש, יועצת בכירה לשר הפנים, אריה דרעי, מונתה לתפקיד מנהלת קשרי תאגיד בפיליפ מוריס. ברוש תהיה אחראית על הלובינג והרגולציה בחברה - תפקיד שתכליתו, בין היתר, לפתוח דלתות במשרדי הממשלה.

בעבר עבדה ברוש כלוביסטית, וגם כועזרת של ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני). לתפקיד החדש בפיליפ מוריס היא עוברת ללא תקופת צינון, מכיוון שבמהלך עבודתה בכנסת לא עסקה בנושאים שקשורים ישירות לחברה. קדמו לברוש מעיין שריג, שהיתה דוברת השר ישראל כ"ץ ומונתה למנהלת התקשורת של פיליפ מוריס; ועו"ד קורל אבירם, שהיתה יועצת השר חיים כץ ומונתה למנהלת רגולציה.

מלבדן, חברת הלובינג שמלווה את החברה כבר שנים רבות היא פוליסי של בוריס קרסני, שמייצגת גם חברות רבות מתחום הבריאות; וחברת יחסי הציבור די אורן, של אמיר דן ועינת אורן.

בשנה וחצי האחרונות משקיעה פיליפ מוריס כסף ומאמצים רבים בהחדרת הסיגריה החדשה שלה, אייקוס, לשוק הישראלי. זהו מאמץ המחייב השקעה רבה ברגולציה, שכן מדובר במוצר טבק חדש שעדיין לא ידוע מה ההשלכות הבריאותיות שלו. עד כה נוחלת החברה הצלחה לא מבוטלת בנושא: שר הבריאות לשעבר, יעקב ליצמן, התמהמה זמן רב עד שהגדיר את אייקוס כ"מוצר טבק", ועד אז לא חלה כל מגבלה על המוצר. בשנה האחרונה מסרב שר האוצר, משה כחלון, לחתום על הצו למיסוי המוצר, כך שהוא נמכר ללא מס כלל - רווח נקי לחברה.

"כולם מבינים שהמצב הקיים הוא בעל פוטנציאל לשחיתות", אומר מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שבי גטניו. "תיאורטית, דבר לא מונע מפונקציות ציבוריות לפעול לטרפוד חוקים, תמיכה בהם או קידומם במערכת הציבורית, ועם סיום המשימה לעבור לחברת שבעבורה עשו זאת".

סיגריית אייקוסצילום: בלומברג

גטניו מוסיף כי "בשבועות הקרובים יועלה חוק שאנו מקדמים עם ח"כ מוסי רז (מרצ), שעתיד להרחיב את תקופת הצינון במעבר מהשירות הציבורי ללובינג ויכפיף לחובה בחוק גורמים רבים יותר, בכללם מקרים כמו זה של נילי חורש".

לדברי בכיר במערכת הבריאות, המינויים האלה של פיליפ מוריס מרמזים לעוזרי השרים שכדאי להם להיות ביחסים טובים עם החברה. "היא (נילי ברוש, רל"ג) עלולה לנצל עכשיו את הקשרים שיצרה כעוזרת שר הפנים כדי לקדם את האינטרסים של פיליפ מוריס בממשלה ובכנסת", אמר.

מפיליפ מוריס בע"מ נמסר בתגובה: "נילי ברוש תצטרף לחברה ותנהל את מחלקת קשרי התאגיד. גם במקרה הזה, כמו בהתייחס ליתר עובדי החברה, פיליפ מוריס מתנהלת על פי הסטנדרטים המחמירים ביותר בכל הנוגע לקשר מול גורמי ממשל, וכך תמשיך לפעול גם בעתיד". באשר לתקופת הצינון הבהירה החברה כי ברוש אינה נדרשת לצינון היות וליבת העבודה שלה במשרד הפנים לא רלוונטית לפעילות החברה ואין ממשק רגולטורי בין הדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"