הגבלת גיל העישון נפלה - אבל האיום של ח"כ גליק הביא לפשרה מפתיעה

לאחרונה החליטה ועדת שרים לחקיקה לדחות את ההצבעה על הצעת החוק של גליק להגבלת גיל מכירת הסיגריות ל-21 ■ גליק איים בתגובה להצביע נגד חוק המרכולים ■ רגע לפני ההצבעות הוחלט על קידום הצעת חוק של ח"כ כבל שאוסר פרסום טבק

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
קופסאות סיגריות על מדף בקיוסק
צילום: אורן זיו
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מאחורי הדרמה הגדולה של אישור חוק המרכולים הלילה התחבאה דרמה קטנה יותר אך לא פחות מעניינת, סביב איומיו של ח"כ יהודה גליק (ליכוד) להצביע נגד החוק אם לא יאושר החוק שהוא מקדם להגבלת גיל רכישת הסיגריות ל-21 ("טבק 21").

ביום ראשון שעבר החליטה ועדת שרים לחקיקה לדחות את ההצבעה על הצעת החוק של גליק, שזוכה לתמיכה עצומה מקרב חברי כנסת רבים, גורמי המקצוע במשרד הבריאות, צה"ל ואחרים. הנימוק הרשמי שנמסר גם ל-TheMarker הוא שמשרד הבריאות מבקש לדחות את ההצבעה ולהגיש את הצעת החוק כהצעת חוק ממשלתית.

גליק הזועם הכריז מיד כי בתגובה לדחיית ההצבעה לא יצביע יחד עם הקואליציה בהצבעות הקריטיות של השבוע, כולל חוק המרכולים שאיים להפיל את הקואליציה. לדבריו, ההתייחסות להצעת החוק כ"שולית" ביחס לנושאים גדולים כמו חוק המרכולים ושלמות הקואליציה היא מוטעית מיסודה: העישון הוא גורם המוות הראשון בישראל, והמדינה לא עושה כמעט דבר כדי להילחם בו בשנים האחרונות.

מרגע ההכרזה של גליק החלה מסכת לחצים עצומה עליו, כולל טלפונים מראשי מועצות של הליכוד, לחץ של חברים בקואליציה וכן לחץ של גורמים מחוץ למערכת שחרדים לשלמות הקואליציה. אתמול, בוקר ההצבעה, במסגרת הגיוס הכללי של הקואליציה, נעשו ניסיונות להגיע לפשרה עם גליק.

ח"כ יהודה גליקצילום: Sebastian Scheiner/אי־פי

ל-TheMarker נודע כי שלוש הצעות עמדו על הפרק: לאשר את הצעת "טבק 21" אך בעוד מספר שנים ועם רווח גדול יותר בין שנה לשנה (לפי ההצעה הנוכחית החוק ייושם באופן הדרגתי כשהגיל יעלה בשנה אחת בכל שנה - תחילה לגיל 19, אחר כ ל- 20 ולבסוף ל- 21), ההצעה השניה הייתה להעלות באופן מיידי את המס על טבק לגלגול שכיום נמוך בהרבה מהמס על סיגריות רגילות - נושא שגם הוא קריטי מבחינת מתנגדי העישון, והצעה שלישית הייתה להעביר נוסח מרוכך של הצעת החוק של ח"כ איתן כבל להגבלת פרסום הטבק. הצעת החוק של כבל היא למעשה "העתק הדבק" של הצעת החוק הממשלתית מהקדנציה הקודמת של ליצמן שטורפדה ולא עברה מעולם. כבל הגיש אותה כדי לאלץ את משרד הבריאות להביע עמדה בנושא ולקדם אותו.

גליק המשיך להתעקש על הצעת החוק שלו להגבלת גיל מכירת הסיגריות ל-21. אלא שלקראת הערב התברר כי מי שמטרפדת את ההצעה היא דווקא שרת המשפטים איילת שקד. שקד הודיעה בישיבת הסיעה של הבית היהודי כי היא מתנגדת לחוק, אך הדרמה האמיתית התרחשה מאוחר יותר, בשעות הערב: שקד ניגשה לשר הבריאות יעקב ליצמן ובנוכחות עיתונאים אמרה לו בתקיפות: "לא אמנע מחיילים שיכולים להיהרג בצבא את האפשרות לעשן בגלל יהודה גליק". לפי הדיווחים ליצמן אמר בתגובה כי כבר חשב ליישר קו עם גליק, אבל אין בכך טעם לאור התנגדותה של שקד - תגובה שגרמה לכמה וכמה אנשים לחשוד שההתנגדות כולה היתה מוסכמת בין השניים, ליצמן ושקד, מראש. אגב, התגובה של שקד שכל כולה הגנה על חיילי צה"ל מעט תמוהה, לאור העובדה שדווקא בצה"ל כבר לקחו את המלחמה בעישון כמה וכמה צעדים קדימה, והחליטו לאסור על מכירת סיגריות בעשרות בסיסים. בצה"ל מייחלים לחקיקת חוק טבק 21, אך נמנעים מלהכנס למשחק הפוליטי.

בסופו של דבר, ממש לפני ההצבעות, הוחלט על פשרה מפתיעה: הממשלה תקדם את החוק של איתן כבל שאוסר פרסום טבק, אבל תחריג ממנו את העיתונים המודפסים. במילים אחרות: עיתון "המודיע", שיקר ללבו של ליצמן וחסידות גור, יינצל ויוכל להמשיך לקבל תקציבי פרסום מחברות הטבק.

חוקים להגבלת פרסום טבק קיימים בכל העולם, ומופיעים גם באמנת המסגרת למאבק בעישון שישראל חתומה עליה מזה שנים רבות. ארגון הבריאות העולמי ממליץ באופן חד משמעי על איסור פרסום גורף של סיגריות בכל מדיה.

בישראל נכון להיום, אסור לפרסם סיגריות בכלי התקשורת האלקטרוניים — כלומר רדיו וטלוויזיה, הקרנות פומביות של סרטי קולנוע, הצגות ופסטיבלים, עיתונות ודברי דפוס המיועדים לנוער, כלי תחבורה ציבוריים פנים־ארציים ועוד. עם זאת, החוק עדיין מתיר פרסום של מוצרי טבק בעיתונות הכתובה שאינה מיועדת לנוער, באינטרנט ובשילוט חוצות. לפיכך, אם ההצעה תעבור, איסור הפרסום יורחב בעיקר לאינטרנט ולשילוט חוצות.

מבחינת תעשיית הטבק, לא בטוח שהפשרה החדשה היא חדשות טובות: בניגוד לחוק טבק 21 שלא אוסר על עישון אלא רק על מכירת סיגריות, איסור פרסום נחשב לפגיעה ישירה בחברות הטבק. בנוסף, האינטרנט ובכלל זה הרשתות החברתיות הוא צינור הפרסום המרכזי של החברות. מבחינת ענקית הטבק פיליפ מוריס, זהו המקום העיקרי שבו היא מפרסמת את המוצר החדש שהיא מנסה להחדיר לשווקים - האייקוס (סיגריה המבוססת על חימום ולא על בעירה).

השאלה הגדולה היא כמובן מה הסיכוי שהצעת חוק שכזו תעבור שלוש קריאות עוד בטרם תתחלף הממשלה: מדובר בהצעת חוק מסובכת, "כבדה", עם משמעויות משפטיות כגון הצורך להסביר מדוע עדיין יהיה מותר לפרסם בעיתונות הכתובה אך לא ברשת. הצעת חוק שכזו תדרוש גם החלת חובת דיווח על חברות הטבק לגבי הוצאות הפרסום שלהן. וכמובן - ההצעה צפויה להיתקל בהתנגדות רבת עוצמה מצד חברות הטבק החזקות המצוידות בלוביסטים מובילים, וכן בהתנגדות של כלי התקשורת שנהנים מהכנסות הפרסום של התעשייה.

אגב, יש עוד דמות מפתח שראוי להזכיר את שמה בסיפור הזה: שר הבריאות, הלוא הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו אמנם לא עסק כמעט בכלל מיום התפטרותו של ליצמן בענייני המשרד, אך דווקא בשיחה אגבית שניהל במזנון עם כמה כתבים, ציין בפניהם כי הוא תומך בהגבלת הפרסום, כפי שקורה במדינות רבות בעולם המערבי.

מכל מקום, מגיעה מילה טובה לח"כ יהודה גליק שניהל במשך ימים ארוכים מאבק קשה על חוק שיש בו שליחות ציבורית, ולא מאבק סקטוריאלי או פוליטי. יש שאפילו רואים במטרה עליה נלחם "איזוטרית" או הזויה - ביחס לנושאים כבדי משקל כמו שלמות הקואליציה או השבת.

על כך השיב גליק עצמו בנאום במליאה: "העישון הוא גורם המוות מספר אחד במדינת ישראל. סליחה שאני עוסק בנושא שהוא לא בדיוק הפריימריז, חיי אדם זה לא תורה? פיקוח נפש דוחה שבת זה חלק מהתורה שלי. אמרו לי שזה פוגע בזכויות אדם. אז דעו לכם שההתמכרות לטבק היא זו שפוגעת בזכויות אדם! הזכות לחיים בריאים, הזכות לשליטה בזמן, והזכות לבחור להפסיק לעשן. אני קורא לממשלה, להתגייס כמו כל העולם, במאבק לצמצום העישון, מדובר בחיי אדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה