מה הוא מסתיר? ההסבר המקורי של ליצמן שלא חושף את יומן הפגישות שלו

שר הבריאות התחייב לפרסם את היומן מיד אחרי פסח - אך שומר את הלו"ז בסוד ■ בחודשים האחרונים נחשפו פגישות שלו עם גורמים מסחריים ■ עמותת הצלחה: נעתור לבית המשפט מיד אחרי החג

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
לליצמן יש כובע מהמם
יעקב ליצמן
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מה יש לו להסתיר? שר הבריאות יעקב ליצמן נמנע כבר חודשים ארוכים מפרסום יומן הפגישות שלו, ולמעשה מעכב את התשובה לבקשת חופש מידע של עמותת "הצלחה" המונחת על שולחנו מתחילת השנה. זאת, למרות שכבר בחודש מרץ התחייב משרד הבריאות במכתב רשמי כי היומן יפורסם מיד לאחר חג הפסח, כלומר: לפני חמישה חודשים.

לליצמן יש הסבר מקורי לעיכוב: אין לשר התנגדות לפרסם את היומן, מסבירים בלשכה, אך הצורך למחוק פגישות "רגישות" בנושאים רפואיים עלול לגזול זמן וכוח אדם, ואף "לבוא על חשבון הטיפול בפונים הרבים לסיוע". יצוין כי שרת הבריאות הקודמת, יעל גרמן, לא נתקלה בבעיה דומה: היא נהגה לפרסם את היומן שלה באופן שוטף בעמוד הפייסבוק שלה, בכל שבוע לגבי השבוע שקדם לו, וכמעט בלי מחיקות.

עו"ד אלעד מן, יועמ"ש עמותת הצלחה, מבהיר כי בכוונתו לעתור מיד אחרי יום הכיפורים בדרישה לחייב את ליצמן לפרסם את היומן. "אין להשלים עם מצב לפיו מתעלם המשרד מהוראות ולוחות זמנים הקבועים בחוק למרות התחייבויות מפורשות שנתן בעבר למסירת המידע", אומר מן.

הבקשה המקורית לפרסום היומן הוגשה על ידי העמותה בינואר השנה, לפני יותר מ-9 חודשים. במהלך התקופה שיגר מן מספר רב של תזכורות למשרד, והובטח לו שוב ושוב כי היומן יפורסם בקרוב. על פי החוק התקופה המקסימלית למסירת מידע על פי חוק חופש המידע היא 120 יום, שחלפו כבר מזמן.

בנוסף, בעבר כבר נדרשו היועץ המשפטי לממשלה ובתי המשפט לנושא פרסום היומנים וקבעו כי יש למסור אותם לציבור. כך, למשל, בעתירה שהגישה עמותת הצלחה כנגד אי פרסום היומן של ראש עיריית חיפה, יונה יהב, חייב שופט בית המשפט המחוזי בחיפה את יהב לפרסם את היומן וקבע כי "הזכות לקבל מידע מבוססת על תפיסת הרשות השלטונית כנאמן הציבור" וכי יומנו של נבחר ציבור מעיד על איכות עבודתו למען הציבור.

חשיבות פרסום היומן של ליצמן מתחדדת אל מול העובדה כי באחרונה נודע, למשל, על קיומה של פגישה חשאית בינו לבין נציגי ענקית הטבק פיליפ מוריס, בהשתתפות בכירים במשרד ובכירי פיליפ מוריס בישראל, וכן הלוביסט של פיליפ מוריס, ארז גילהר ממשרד הלובינג פוליסי. הפגישה התקיימה מתחת לרדאר ובאופן כמעט בלתי פורמלי - דבר קיומה לא התפרסם בהודעה לעיתונות, ואף לא נוהל בה פרוטוקול או סיכום מטעם המשרד. רק לאחר שלוש פניות שונות מטעם העמותה לדמוקרטיה מתקדמת נחשף באופן מלא הרכב המשתתפים בפגישה, והתברר כי לא נוהל בה פרוטוקול או סיכום מטעם המשרד.

במשרד מסרו בדיעבד כי הפגישה עסקה בהצגת הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס, אייקוס, לבכירי המשרד. כזכור, ליצמן קידם במשך זמן רב מדיניות אוהדת מאד כלפי פיליפ מוריס וניסה לאפשר לה למכור את המוצר בלי כל רגולציה - מדיניות שנעצרה רק בהתערבות היועמ"ש.

פגישה אחרת של ליצמן בתיווכו של גילהר שנחשפה ב-TheMarker היתה פגישה בינו לבין מנכ"ל תנובה, אייל מליס, בנוגע לתוכנית סימון המזון של משרד הבריאות.

ממשרד הבריאות נמסר: "קיבלנו את הודעת עו״ד מן ויש להדגיש שאין ללשכת השר כל התנגדות לפרסום היומנים, כפי שהיה בעבר, שפירסמנו זאת בהתאם לחוק חופש המידע. מדובר בעבודה רבה שדורשת הקצאת כוח אדם וזמן יקר שעלול לבוא על חשבון הטיפול בפונים הרבים לסיוע.

"יובהר, מטבע הדברים, ביומן השר מפורטים אירועים רבים שיש בהם משום צנעת הפרט וסודיות רפואית, כמו גם ביקורי חולים ופגישות שעוסקות בנושאים רפואיים אישיים שיש להסתירם מחמת צנעת הפרט. על כן, חל עיכוב טכני בפרסום היומנים ובכוונתנו לעשות זאת בקרוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה