"על כחלון לחתום על הצו המשווה את המס על אייקוס לסיגריות - או שנפנה לביהמ"ש"

כיום נמכרות הסיגריות אייקוס של פיליפ מוריס בלי מיסוי כלל ■ המדינה הודיעה כבר לפני כמה שבועות לבג"ץ כי תשווה את המס על אייקוס למס על סיגריות ■ הצווים מוכנים, אך כחלון מתעקש: לא מעלה מסים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיגריית אייקוס
סיגריית אייקוסצילום: בלומברג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

"אם שר האוצר משה כחלון לא יחתום עד סוף החודש על הצו שמשווה את המס על אייקוס, הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס, למס על סיגריות רגילות - נפנה לערכאות משפטיות", כך התריעו היום (א) שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת ושירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון, במכתב ששיגרו לכחלון.

המכתב יוצא בעקבות סירובו המתמשך של שר האוצר, משה כחלון, לחתום על הצו המשווה את המס, וזאת בניגוד להתחייבות רשמית של המדינה לבג"ץ לעשות כן כבר לפני שלושה חודשים. הנימוק הקבוע של כחלון לסירוב להשוות את המס לסיגריות הוא כי "אינו מעלה מסים". בינתיים, ענקית הטבק פיליפ מוריס, יצרנית אייקוס, נהנית מחדירה רכה לשוק הישראלי, ללא נטל המס.

נכון להיום, מקלוני הטבק (סיגריות) המכונים "היטס" שנמכרים כחק ממערכת האייקוס, פטורים לחלוטין ממס, בניגוד לסיגריות רגילות בהן שיעור המס מגיע ל- 65.5% ממחיר המוצר. במסגרת עתירה של המתחרה של פיליפ מוריס, חברת דובק הישראלית, הודיעה המדינה רשמית כי "העמדה המקצועית של משרד הבריאות, היא כי בהעדר מידע מספק בכל הנוגע ל - HEETS ורמת הסיכון שלו לבריאות, ההתייחסות אל המוצר צריכה להיות כמו לסיגריות. לפיכך עמדת רשות המסים היא כי נכון לעת הזו, יש להחיל מס קנייה זהה על המוצרים האמורים". בהמשך ההודעה הבהירה המדינה כי שורה של תיקונים נדרשים הוכנו זה מכבר וממתינים לחתימתו של השר. בעקבות הודעה זו הורה בית המשפט על מחיקתו של ההליך בבג"ץ.

מחר (ב) תקיים הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול, בראשות ח"כ תמר זנדברג (מרצ), ישיבה דחופה בעניין, בעקבות הפרסום ב–TheMarker על הימנעותו של כחלון מחתימה על הצווים שמונחים על שולחנו מוכנים לחתימה מזה זמן רב. עוד פורסם ב- TheMarker כי כחלון אינו מגיב לפניות חוזרות ונשנות מצד ארגוני חולים ורופאים שמבקשים להיפגש עמו כדי להסביר לו מדוע חשוב להטיל מס על אייקוס ומדוע נכון להשוות את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות רגילות.

שר האוצר, משה כחלוןצילום: עופר וקנין

"היעדר המיסוי מביא הן לפגיעה בהכנסות המדינה, אך מעבר לכך, מאפשר לעסוק באופן אינטנסיבי בשיווק המוצר, ולהציעו במחירים אטרקטיביים אשר מטרתם לעודד רכישה של המוצר אשר מכיל ניקוטין - ומביא להתמכרות המשתמשים בו", כותבים גטניו וכסלו לכחלון. "המיסוי הגבוה של מוצרי טבק, נועד לצמצם את צריכתם של מוצרים המזיקים לבריאות והימנעותו של השר לחתום על הצו, שיחייב העלאה משמעותית במחירי מוצר מזיק זה, מביאה לכך שמדי יום נחשפים עוד ועוד אנשים, צעירים ומבוגרים כאחד, לסכנה, שעלולה ללוות אותם בשארית חייהם. מדיניות זו פוגעת באופן מוגבר בשכבות חלשות ומרחיבה את הפערים החברתיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות