נטו הזנחה: כך שורף שר האוצר כסף, שנות חיים ובריאות

ארגוני בריאות מתחננים להיפגש עם שר האוצר כבר כמה חודשים, כדי להציג בפניו את הנזק לבריאות הציבור ולכלכלת ישראל מהיעדר מיסוי על הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס ■ הם אפילו לא זכו לתשובה הלקונית שקיבל TheMarker מהאוצר: "השר לא מעלה מסים"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
PMI-WHO/FCTC
צילום: JASON REED/רויטרס
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

נתחיל מהשורה התחתונה: שר האוצר מועל בתפקידו. משה כחלון אינו חושב שהוא חייב לתת דין וחשבון לארגוני בריאות בולטים שפונים אליו כמעט בתחינה להיפגש, הוא אינו חושב שהוא חייב דין וחשבון לבג"ץ, הוא אינו חושב שהוא חייב דין וחשבון למשרד הבריאות, והכי גרוע — שר האוצר אינו חושב שהוא חייב דין וחשבון לציבור, והוא אפילו אינו מתבייש בזה.

מי שכן מקבלת ממנו התייחסות, בדמות הטבת מס, היא ענקית הטבק פיליפ מוריס. החברה מוכרת בישראל מוצר טבק פטור ממס כבר זמן רב — בזכות שר האוצר, שעומד כחומה בצורה ולא חותם על הצו שממתין על שולחנו. אלה לא אמירות שנאמרות בקלות ראש או בשליפה מהשרוול — אנחנו יכולים רק לתאר את העובדות שהובילו לגיבושן.

הנה תקציר הפרקים הקודמים: לפני חודשיים וחצי, במחצית יוני, הודיעה המדינה לבג"ץ (בעקבות עתירה שהגישה חברת דובק בגין אפליית מס), כי בכוונתה להשוות את המס המוטל על אייקוס (IQOS) — הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס — למס המוטל על סיגריות רגילות. אייקוס נמכרת בישראל במשך חודשים בלי שחל עליה מס קנייה כלל — בניגוד לסיגריות רגילות, שמס הקנייה עליהן קרוב ל–60% מהמחיר לצרכן.

פיליפ מוריס, שקיבלה מתנה גדולה — שיווק מוצר בלי מס, למעט מע"מ, כאילו היה מוצר צריכה רגיל ולא מוצר טבק מסוכן — הפעילה את כל התותחים הכבדים בשבועות שקדמו להודעת המדינה: היא יצאה בקמפיין מודעות ענק; הטיסה על חשבונה לישראל את גורו הכלכלה העולמי ארתור לאפר, שנפגש בישראל עם קובעי מדיניות והתראיין לעיתון "כלכליסט", שם הסביר מדוע אין להשוות את המס על אייקוס למס על סיגריות רגילות; ושיגרו מכתבים מבכירים בפיליפ מוריס העולמית לרופאים בישראל. אגב, כלל אצבע ידוע הוא שככל שתאגיד ענק מתנגד יותר למדיניות מסוימת, כך המדיניות אפקטיבית יותר.

הצווים מחכים לחתימה

לרגע נראה היה שפיליפ מוריס הפסידה במערכה: המדינה הודיעה לבג"ץ כי החליטה להשוות את מס הקנייה על אייקוס למס המוטל על סיגריות רגילות. היא אף ציינה בתשובתה כי רשות המסים כבר הכינה צווים מתאימים, שרק ממתינים לחתימתו של שר האוצר.

המדינה נימקה את הודעתה: "בהיעדר מידע מדעי מספק בכל הנוגע להיטס (Heets, מקלוני הטבק של אייקוס; רל"ג) ורמת הסיכון שלהם לבריאות, ההתייחסות אל המוצר צריכה להיות כמו לסיגריות. לפיכך, עמדת רשות המסים היא שנכון לעת זאת, יש להחיל מס קנייה זהה על המוצרים האמורים".

סיגריית אייקוסצילום: בלומברג

אלא שמאז ועד היום, כחלון לא חותם על הצו. רשות המסים אמנם הודיעה ל–TheMarker זה מכבר כי "בהתאם להודעת המדינה לבית המשפט, ולאחר שהתקבל אישור משרד המשפטים לנוסח, בימים אלה אנו משלימים את הכנת הצו" — השר לא חותם. כשאנחנו שואלים אותו שוב ושוב כיצד ייתכן שאינו חותם, מגיעה מלשכתו תשובה לקונית קבועה: "מדיניות משרד האוצר אינה להעלות מסים".

מי שעומדים מהצד ורואים בעיניים כלות כיצד ענקית הטבק מקדמת את עסקיה בישראל, תוך קבלת סיוע אקטיבי מכחלון שעומד כחומה בצורה מול כוונת הממשלה להטיל מס על אייקוס, הם הארגונים שרואים את הצד השני והמכוער של המשוואה: נפגעי העישון — חולי הסרטן, הלב והריאות.

נציגי ארגוני הבריאות והציבור מתחננים להיפגש עם כחלון, כותבים לו מכתבים מנומקים ומנומסים שבהם הם מבקשים להיפגש עמו — אבל אפילו לא זוכים לתגובה הלקונית שקיבל TheMarker.

"כלי נוסף לפיתוי צעירים לצרוך טבק"

שר האוצר, משה כחלוןצילום: עופר וקנין

בחודשים האחרונים שיגרו האגודה למלחמה בסרטן, ארגון רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בישראל שלושה מכתבים שונים לכחלון. "אנחנו מבקשים לקיים אתך ועם צוותך פגישה דחופה, כדי להציג בפניך את הנזק לבריאות הציבור ולכלכלת ישראל מהיעדר מיסוי מתאים על מוצרי טבק", כתבו במשותף לכחלון מנהלי הארגונים שוב ושוב.

במכתבים הם מנסים להסביר לכחלון כיצד הימנעותו מחתימה על הצו משחקת לידיה של פיליפ מוריס: "היעדר המיסוי מסייע לחדירת המוצר הממכר והמסוכן לישראל, ונותן לחברות הטבק כלי נוסף לפיתוי צעירים להתחיל ולצרוך מוצרי טבק", כתבו, והוסיפו כי "היעדר המיסוי מסבסד למעשה מוצר טבק ממכר ומסוכן על ידי המדינה ופוגע בהכנסות המדינה".

הם גם הסבירו לכחלון כי אם הוא חושב שבכך שאינו מעלה את המס הוא עוזר לחלשים, טעות גדולה בידיו: "הוכח כי שיעורי מיסוי נמוכים מעודדים עישון, בעיקר בקרב אוכלוסיות ברמה חברתית־כלכלית נמוכה, ובכך מגדילים את האי־שוויון ואת הפערים החברתיים והבריאותיים", כתבו הארגונים לכחלון. "הכסף 'נשרף', תרתי משמע, על חשבון מוצרים חשובים יותר, ובמקביל 'שורף' שנות חיים ובריאות. הוכח גם שהגדלת המיסוי היא האמצעי היעיל ביותר לגמילה מעישון, למניעת התחלה של עישון ולצמצום פערים חברתיים".

לא ברור אם כחלון או מי מאנשיו טרחו לקרוא את המכתבים, מה שברור זה שהם לא טרחו להגיב להם — ולא כל שכן לקבוע פגישה כדי לשמוע את עמדת המומחים לפני שמגבשים מדיניות של 0% מס. גם לשאלות TheMarker בעניין ששוגרו לשר האוצר ולמשרד האוצר בתחילת השבוע נשלחה אותה תגובה לקונית, בלי כל התייחסות עניינית לתוכן השאלות: "השר לא מעלה מסים".

תפקיד מכריע בשמירה על בריאות הציבור

מה שכחלון שוכח או מעדיף לשכוח הוא שלא מדובר בהחלטה כלכלית גרידא, ואף שהוא שר האוצר ולא שר הבריאות, במקרה הזה יש לו תפקיד מכריע בשמירה על בריאות הציבור. ואולם כחלון מתנהג כאילו הוא לא חייב דין וחשבון לציבור, ונצמד להתחייבות הקדושה שלא להעלות מסים.

והנה עוד פרט מעניין: במצגת פנימית של פיליפ מוריס העולמית, שנחשפה באחרונה על ידי רויטרס, נכתב במפורש כי אחת ממטרות החברה היא "לוודא שמדיניות מיסוי הטבק תישאר בידיים של משרדי האוצר". במלים פשוטות, רחוק מכל מי שקשור לבריאות — בישראל, זה מצליח בגדול.

העתירה הבאה לבג"ץ בגין סירובו של כחלון לחתום על הצו כבר ודאי נכתבת, וקשה להימנע מהמחשבה שהוא פשוט מחכה להוראה מגבוה כדי לעשות את המתבקש ממנו למען בריאות הציבור ורווחתו, מתוקף אחריותו כשר בממשלת ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו