האוצר מתעכב בהטלת המס על אייקוס - ומסדר לפיליפ מוריס השקה נוחה בישראל

המדינה הודיעה כבר לפני חודשיים לבג"ץ כי תשווה את המס על הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס למס על סיגריות רגילות - אך עדיין לא עשתה זאת ■ פיליפ מוריס ממשיכה ליהנות מפטור מלא ממס ■ רשות המסים אמרה בשבוע שעבר כי הצו בהכנה - אך לא הגיבה אתמול

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיגריית אייקוס
צילום: בלומברג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

משרד האוצר מעכב את החתימה על הצו להטלת מס קנייה על הסיגריות החדשות של ענקית הטבק פיליפ מוריס , אייקוס, זאת בניגוד להתחייבות המדינה לבג"ץ. בשבוע שעבר נמסר מרשות המסים: "בהתאם להודעת המדינה לבית המשפט, ולאחר שהתקבל אישור משרד המשפטים לנוסח, בימים אלה אנו משלימים את הכנת הצו". אתמול נעשתה פנייה נוספת לרשות, אך לא התקבלה תגובה.

המדינה הודיעה כבר לפני חודשיים, ב-14 ביוני, לבית המשפט העליון כי החליטה להשוות את מס הקנייה שיחול על אייקוס, הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס, למס המוטל על סיגריות רגילות. אייקוס היא סיגריה המכילה טבק אך מבוססת על חימום ולא על בעירה, ועד כה לא חל עליה מס כלל. המדינה אף ציינה בתגובתה כי ברשות המסים כבר הוכנו צווים מתאימים שרק ממתינים לחתימתו של שר האוצר משה כחלון.

בתשובת המדינה לבג"ץ שהגישה המתחרה שלה, חברת דובק הישראלית, נגד מדיניות המיסוי המפלה לכאורה, נאמר: "בהיעדר מידע מדעי מספק בכל הנוגע להיטס (Heets, מקלוני הטבק של אייקוס) ורמת הסיכון שלהם לבריאות, ההתייחסות אל המוצר צריכה להיות כמו לסיגריות. לפיכך, עמדת רשות המסים היא כי נכון לעת הזאת, יש להחיל מס קנייה זהה על המוצרים האמורים".

TheMarker פנה כבר לפני חודש למשרדי האוצר והמשפטים ולרשות המסים. לבסוף נמסר כי הצו הועבר לטיפול משרד המשפטים שהתחייב כי הנושא בטיפול. לפני כשבועיים נעשתה שוב פנייה למשרד המשפטים, שמסר: "הטיפול בנוסח הצו הושלם". אך עד לרגע זה הצו המובטח לא נחתם, ופיליפ מוריס ממשיכה למכור את המוצר בלי לשלם עליו כל מס קנייה.

למעשה, כל יום שעובר שבו לא מוטל מס על המוצר כפי שהתחייבה המדינה הוא רווח נקי לענקית הטבק, שמשווקת את המוצר בישראל, משקיעה מאמצים וכספים רבים בהחדרתו לשוק המקומי — וממשיכה ליהנות מפטור מלא ממס. השוואת המס תהיה מכה קשה לחברה: כיום, המס על סיגריות רגילות הוא 80% ממחיר המוצר. חפיסה של 20 היטס הוא 33–35 שקל, בדומה לסיגריות מרלבורו, גם הן מתוצרת פיליפ מוריס. אך בעוד על חפיסת מרלבורו יש מס של 80% — היטס פטורים ממס. ברגע שכחלון יחתום על הצווים להשוואת המיסוי, תידרש החברה לספוג את עלות המס, או להעלות את מחיר המוצר לצרכן.

מה שמעיד על מידת הלחץ של החברה מהמיסוי הוא המשאבים והניסיונות שהשקיעה בחודשים האחרונים כדי לשכנע את מקבלי ההחלטות בישראל שלא למסות, או למסות באופן נמוך את מוצר הדגל והעתיד שלה, האייקוס. כך, לדוגמה, הביאה החברה לישראל את הכלכלן הנודע ארתור לאפר, שנפגש עם בכירים בממשלה והתראיין ל"כלכליסט", שם הסביר מדוע זו תהיה שגיאה להטיל מס על אייקוס כמו על סיגריות. בנוסף, פירסמה החברה מודעות ענק בעיתונים, שבהן היא טוענת כי השוואת המס תהפוך את מוצריה "מופחתי הנזק" ללא ברי השגה בעבור המעשנים הבגירים. בנוסף, שיגרה ד"ר מוירה גילקרייסט, סגנית הנשיא לקשרי תאגיד בחטיבת מוצרים מופחתי סיכון בפיליפ מוריס העולמית, מכתב מפורט לאיגוד רופאי בריאות הציבור, במענה על שלל התבטאויות האיגוד נגד אייקוס, בניסיון לשכנע אותם כי אכן מדובר במוצר מופחת סיכון שלא ישווק לבני נוער.

"פיליפ מוריס עורכת ניסוי בתושבי ישראל"

מעבר להפחתת הצריכה הצפויה מהמיסוי, השוואת המס לזה המוטל על סיגריה נושאת מסר כי אייקוס מסוכנת כמו סיגריה רגילה. להטלת המס על אייקוס תהיה בוודאי השפעה גם על מיסוי הטבק לגלגול, שממוסה באופן נמוך משמעותית מסיגריות רגילות, אף שתכולתו זהה. ברגע שיוטל על אייקוס מס זהה לסיגריות רגילות, יתקשה מאוד משרד האוצר להסביר מדוע הוא לא מעלה את המס לטבק לגלגול.

איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית אמר: "תאגיד הטבק ממשיך בניסוי על תושבי ישראל הנדמים בעיניו כנראה לעכברי מעבדה, בגיבוי משרד האוצר הממשיך לתת יחס מועדף למוצר ממכר ומזיק לבריאות, בניגוד מוחלט לעמדת הגורמים המקצועיים במשרדי הבריאות והמשפטים ולעמדה הרשמית של המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו