הרופאים נגד הסכם "הפסקת האש" בין קופות החולים: "החלטה בלתי חוקית בעליל"

ההסכם נועד להפסיק את "גניבת הרופאים", שעולה לקופות עשרות מיליוני שקלים ויותר בשנה ■ מאות רופאים חתמו על עצומה הקוראת לממונה על ההגבלים לבטל את ההסכם ■ מנכ"ל משרד הבריאות: "מה שקורה בחודשים האחרונים משקף אובדן שליטה שיכול להכניס את המערכת לסחרור"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב
מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טובצילום: אמיל סלמן
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הסכם "הפסקת האש" בין קופות החולים שנחתמו לפני כשבועיים, שלפיו בשלושה החודשים הקרובים רופאים לא יורשו לעבור מקופה אחת לאחרת ברדיוס של 30 ק"מ, מלהיט את הרוחות בקרב הרופאים. בימים האחרונים חתמו מאות רופאים על עצומה שיזם ארגון המתמחים מרש"ם, הקוראת לממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, לפסול את ההסכם בנימוק שהוא הסדר כובל הפוגע בחופש העיסוק של הרופאים. היום תתקיים פגישה בנושא בין הלפרין למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב.

ההסכם, שנחתם בחסות משרדי הבריאות והאוצר ובעידודם, קובע כי בשלושת החודשים הקרובים לא יוכלו רופאי משפחה, רופאי ילדים ורופאי נשים לעבור לקופת חולים אחרת ברדיוס של עד 30 ק"מ ממקום העבודה הנוכחי שלהם. עוד נקבע, כי אם יעברו הרופאים לקופה אחרת, במקום מרוחק יותר, יהיה עליהם להתחייב לעבודה של שנתיים לפחות בקופה החדשה. מעבר כזה יידרש באישור ישיר של מנכ"ל קופת החולים החדשה. קופות החולים גם התחייבו לדווח למשרד הבריאות שבוע מראש לפחות על כל חתימה של חוזה חדש עם רופא משפחה או ילדים. בשלושת החודשים הקרובים יפעל צוות משותף של משרדי הבריאות והאוצר, שיבחן את מעבר הרופאים בין הקופות ויגיש המלצות להתמודדות עם התחרות בין קופות החולים על הרופאים.

ברשות ההגבלים העסקיים למדו על קיומו של ההסכם מפרסומים בתקשורת, מכיוון שקופות החולים לא ביקשו פטור מהסדר כובל לפני שהגיעו לסיכום ביניהן. בשטח, ההסכם כבר נכנס לתוקף וידוע על רופאים שהיו בעיצומו של משא ומתן למעבר בין קופות, וכבר קיבלו הודעה כי המגעים עמם מופסקים.

ההסכם, שתוקפו לשלושה חודשים, נחתם על רקע התחרות הבעייתית שהתפתחה בין קופות החולים. התחרות מתמקדת בסוג של "מפקדי ארגזים", כלומר "גניבת" רופאים מקופה אחת לאחרת תמורת סכומי כסף גבוהים, במטרה שהמטופלים יעברו לקופה החדשה יחד עם הרופא שהם קשורים אליו. בממשלה ובקופות החולים הבינו כי במקום להתחרות על השירות, קופות החולים מבזבזות כספים על הטבות שכר, חלקן קיצוניות, בלי שהמטופלים מקבלים כל ערך מוסף או שיפור בשירות. הם מתכוונים לנצל את שלושת חודשי "הפסקת האש" כדי ללמוד לעומק את היקף התופעה ועלותה לקופות החולים, ולגבש דרכים להתמודד עמה.

לא הביאו בחשבון את כעסם של הרופאים

אלא שלא ברור אם במערכת הבריאות הביאו בחשבון עד כמה הצעד של הגבלת מעבר הרופאים יכעיס אותם. בשבוע שעבר שיגר יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ליאוניד אידלמן, מכתבים בנושא למנכ"לי קופות החולים ולמנכ"ל משרד הבריאות, והתריע לפני נקיטה באמצעים משפטיים.

בסוף השבוע שעבר שיגר גם יו"ר ארגון המתמחים מרש"ם, ד"ר אראל בוצ'ינסקי, מכתב לממונה על ההגבלים העסקיים, ובו הוא מכנה את ההסכם "מחטף", וקורא להלפרין "לפסול את ההסדר הכובל המנוגד לתקנת הציבור". "מדובר בלא פחות מהחלטה בלתי חוקית בעליל", כותב בוצ'ינסקי, "ההסדר עלול לגרום לרופאים לעזוב את מערכת הבריאות הציבורית לטובת הפרטית, ולגרום נזק חמור ביותר למערכת הבריאות הציבורית, הנמצאת ממילא בפני קריסה".

מיכל הלפריןצילום: אוליבייה פיטוסי

לטענת בוצ'ינסקי, ההסכם פוגע גם במטופלים "שיש להם זכות בסיסית ליהנות מחופש בחירה אמיתי במעבר בין קופות החולים, המבוסס על איכות השירות והרפואה הניתנת להם ולא על סמך החלטה עסקית שרירותית".

מנכ"ל משרד הבריאות אמר אתמול ל–TheMarker, כי "תחרות בבריאות טובה כשהיא במינונים הנכונים ועל הדברים הנכונים. מה שקורה בחודשים האחרונים משקף אובדן שליטה שיכול להכניס את המערכת לסחרור". לדבריו, "היה לנו ברור שצריך, בתור דבר ראשון, להחזיר את השליטה למערכת ולייצב את המצב — כדי לתת לכולם את הזמן לגבש את הצעדים הנאותים להתמודד עם התופעה, בתיאום עם כל הגורמים הרלוונטיים לעניין, לרבות רשות ההגבלים. לכן יצרנו הסדר זמני בהנחיה של הרגולטור, כדי להפסיק את האסקלציה".

בר סימן טוב הוסיף: "חשוב לנו להדגיש שאנחנו לא רואים ברופאים אחראים למצב או אשמים בו. זו סיטואציה שנוצרה בגלל כללי תחרות שאינם מתאימים — ולכן התערבנו".

מרשות ההגבלים העסקיים נמסר כי הרשות "נמצאת בהידברות עם משרד הבריאות במטרה להגיע להבנות בסוגיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על הוצאותיהם אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008