הפסקת אש זמנית: "רופאים מקבלים תוספת של מאות אלפי שקלים בשנה כדי לעבור קופת חולים"

הקופות מגייסות רופאים כדי לזכות במטופלים שיעברו בעקבותיהם. העלות: מאות מיליוני שקלים בשנה ■ באחרונה הוכרזה "הפסקת אש" ונקבע שרופאים לא יעברו לקופה מתחרה ברדיוס של עד 30 ק"מ ממקום עבודתם ■ רופאים: פגיעה בחופש העיסוק, נפנה לבית המשפט

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
מרפאת קופת חולים כללית בתל אביב
מרפאת קופת חולים כללית בתל אביבצילום: דניאל בר און
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

"הסכם הפסקת האש" שאליו הגיעו באחרונה ארבע קופות החולים, בשיתוף עם משרד הבריאות, הוא מקרה יוצא דופן במערכת הבריאות: בישיבה שהתקיימה בלשכת מנכ"ל משרד הבריאות, בהשתתפות מנכ"לי קופות החולים, אנשי אגף התקציבים באוצר ובכירי משרד הבריאות, הוחלט כי בשלושת החודשים הקרובים לא יוכלו רופאי משפחה, רופאי ילדים ורופאי נשים לעבור לקופת חולים אחרת ברדיוס של עד 30 ק"מ ממקום העבודה הנוכחי שלהם.

עוד נקבע בישיבה כי אם יעברו הרופאים לקופה אחרת, במקום מרוחק יותר, יהיה עליהם להתחייב לעבודה של שנתיים לפחות בקופה החדשה. מעבר כזה ידרוש באישור ישיר של מנכ"ל קופת החולים החדשה. קופות החולים גם התחייבו לדווח למשרד הבריאות שבוע מראש לפחות על כל חתימה של חוזה חדש עם רופא משפחה או ילדים. בשלושת החודשים הקרובים יפעל צוות משותף של משרדי הבריאות והאוצר, שיבחן את מעבר הרופאים בין הקופות ויגיש המלצות להתמודדות עם התחרות בין הקופות על הרופאים.

ואולם מסיכום הדיון שהגיע לידי TheMarker עולה כי קיימת הסכמה של כל השחקנים בענף כי התחרות הנוכחית - מאבק על רופאים כ"ספקי מבוטחים", במקום מאבק על שירות - יצאה מכלל שליטה ומסבה לקופות החולים נזק כספי שאין כל תועלת רפואית בצדו.

מוריס דורפמן, ראש חטיבת הרגולציה, מדיניות השווקים וההסדרה על המערך הביטוחי במשרד הבריאות, אומר: "תחרות היא דבר טוב ואף אחד בממשלה לא נגד תחרות, אבל המטרה שלה היא לייעל משהו או לשפר את השירות לאזרח. אם אנחנו רואים סיטואציה בשוק שבה התחרות רק מעלה את ההוצאה הציבורית, ולא משפרת את מצבו של איש מהמבוטחים אלא נותנת בדיוק מה שהיה להם קודם - נשאלת השאלה אם זה מה שאנחנו רוצים".

מוריס דורפמןצילום: מוטי מילרוד

אמירות כאלה בגנות התחרות אינן מובנות מאליהן כשהן מגיעות ממי שניתן להגדירו כחסיד השוק החופשי, שכיהן עד לאחרונה כסגן יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה וכסגן בכיר למנהל רשות החברות. ואולם דורפמן, שנכנס לתפקידו רק באחרונה, הבין מהר מאוד את מה שבמערכת הבריאות יודעים כבר שנים: התחרות בין קופות החולים - חולה.

מרכזים מאמץ בחברה החרדית והערבית

התחרות בין הקופות נחשבה בעבר רצויה ואף הוגדרה כיעד חשוב של הממשלה, שנועד לשפר את השירות למבוטחים. התחרות אמורה היתה למשוך את השירות בכולן כלפי מעלה ולייצר ערך אמיתי למבוטחים. לשם עידוד התחרות ומעבר המטופלים בין הקופות, נוספו בשנים האחרונות הקלות למעבר - כמו החלפת קופת חולים דרך האינטרנט. כמו כן, שונתה נוסחת התקציב לקופות החולים, כך שהן יקבלו תמורה גבוהה יותר עבור מבוטחים בפריפריה - דבר שאמור לתמרץ אותן להשקיע באזורים מרוחקים. בנוסף, הוסר החסם הגדול ביותר בפני מעבר בין קופות החולים: אובדן הזכויות הצבורות בביטוח הסיעודי.

בשנים האחרונות אכן עלה מעט שיעור המעבר בין קופות החולים, מ-1.3% ב-2011, ל-2% ב–2016. מכבי מובילה ביחס בין מבוטחים חדשים לבין מבוטחים שעזבו אותה: 46.5 אלף מבוטחים הצטרפו למכבי ב-2016 לעומת 25.5 אלף בלבד שעזבו. בקופת חולים לאומית המגמה הפוכה: כ-44 אלף עוזבים לעומת 23.1 אלף מצטרפים. שירותי בריאות כללית וקופת חולים מאוחדת הצליחו לשמור על איזון ביחס בין העוזבים והמצטרפים אליהן.

ואולם כשבודקים לעומק היכן מתרחשים המעברים, מגלים כי מאמצי הקופות ממוקדים בעיקר בחברה החרדית ובחברה הערבית.פילוח של המעברים לפי יישובים ולפי דירוג חברתי־כלכלי של היישובים, שביצעו רני פלוטניק וניר קידר ממשרד הבריאות (לפי נתוני המוסד לביטוח לאומי ל–2015), מעלה כי שיעורי המעברים הגבוהים ביותר בין קופות נרשמו ביישובים ערבים וחרדיים וביישובים בדירוג סוציו־אקונומי נמוך - שבהם ריכזו קופות החולים את מאמציהן. כך, מבין עשרת היישובים בעלי שיעור המעברים הגבוה ביותר, שמונה יישובים הם ערביים, והשאר - חרדיים.

"ביישובים קטנים יש לקוחות שבויים"

במשרד הבריאות יודעים זה זמן רב שמרוץ החימוש בין הקופות תפס כיוונים לא־רצויים, וכי כיום, האופן שבו הקופות מתחרות ביניהן רחוק שנות אור מכוונתה המקורית של הממשלה. למעשה, התחרות כיום מתמקדת יותר במעין "מפקדי ארגזים": קופות החולים פונות לרופאים בקהילה (רופאי משפחה, ילדים ולעתים גם נשים) ומציעות להם הצעה כספית נדיבה מאוד כדי לעבור לשורותיהן - כדי שמרבית המטופלים של אותם רופאים יעברו יחד אתם אל הקופה החדשה.

הקשר בין רופאים למטופלים שלהם הוא קשר חזק הרבה מיחסי לקוח־ספק רגילים, כפי שהוכח באירועים האחרונים בבית החולים הדסה. כשרופאי משפחה וילדים, המתאפיינים בקשר חזק עם מטופליהם, עוברים מקופה לקופה - יש סיכוי גבוה מאוד שהמבוטחים יעברו קופה בעקבותיהם.

בשיחה עם מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הוא מספר כי גם הוא העביר את ילדיו מקופת חולים אחת לאחרת בעקבות רופאת הילדים שלהם: "היא מקבלת מטופלים מתחת לבית שלנו, מכירה את הילדים מאז שנולדו, והיה לנו ברור שעוברים", אומר בר סימן טוב.

משה בר סימן טובצילום: אוליבייה פיטוסי

הסיכוי שהמטופלים יעברו קופת חולים בעקבות הרופאים שלהם גבוה יותר כשמדובר ביישובים קטנים ופריפריאליים, שבהם מבחר הרופאים מצומצם. "במקרה שלנו היו אלטרנטיבות - ובכל זאת בחרנו לעבור", אומר בר סימן טוב. "אבל להרבה מאוד אנשים, למשל ביישובים קטנים, אין אלטרנטיבות. אם הרופא עובר, הם חייבים ללכת אתו. זאת המשמעות של לקוח שבוי. ולכן כשהרופא מנהל משא ומתן עם קופות, הוא מנהל משא ומתן על להעביר קפטיב (ציבור שבוי; רל"ג) של מבוטחים".

"המטופלים עוברים - אך השירות נותר זהה"

התמריץ של הקופות למשוך רופאים ועמם את המבוטחים המשויכים אליהם נובע מכך שהתשלום לקופות מתבצע בשיטת "קפיטציה", כלומר תשלום קבוע ומראש לכל מבוטח רשום. כך, רופא שמעביר בעקבותיו עשרות עד מאות מטופלים, מכניס לקופת החולים החדשה שאליה עבר סכומי כסף אדירים - ומנגד מסב נזק כבד לקופה שעזב. כל זאת, בלי לשנות באופן מהותי את השירות שניתן למבוטחים.

המערכת כולה סובלת לא פחות מסחרור השכר האדיר שאליו נכנסות קופות החולים, המשלמות סכומים גדולים לרופאים כדי שיעברו אליהן - כסף שהיה יכול להיות מושקע בשיפור השירות למבוטחיהן.

מדובר בכסף גדול - עשרות מיליוני שקלים בשנה לכל הפחות, מבהיר דורפמן. לדבריו, "אם היינו רואים ששכרו של רופא שעבר קופה עלה ב–5% או 10%, איש לא היה קופץ - אבל אנחנו רואים שהסכומים שהקופות מציעות לרופאים כבר לא הגיוניים. ראינו רופאים שמקבלים מאות אלפי שקלים נוספים בשנה על המעבר. עדויות דומות שמענו מבכירים בקופות חולים שלא רצו להזדהות. כך למשל סיפרה לנו בכירה באחת מקופות החולים על רופא שקיבל תוספת לשכרו החודשי בסך כ–50 אלף שקל תמורת המעבר מבלי שמספר המטופלים שלו יגדל, וכמוהו יש עוד רבים רבים אחרים".

לדבריו, "אין לנו שום בעיה שרופא יעבור מקופה לקופה או שמבוטח יעבור, אבל יש פה סיטואציה שבה ארבעת מנכ"לי קופות החולים מסכימים שהסיבה המרכזית שבגללה הם מעבירים רופאים אליהם היא כדי להבטיח שמטופלים שלהם יעברו עמם", אומר דורפמן. "ישבנו אתם, וכולם מסכימים שיש בעיה. זה לא עניין של מחסור ברופאים, זו פשוט תופעה שבה מכפילים שכר לרופא רק כדי שיעביר אתו את 2,000 המבוטחים שרשומים אצלו - שעבורם לא משתנה שום דבר בשירות הרפואי. למה אנחנו צריכים לעודד את זה?

"גם אם זה משתלם נקודתית לקופה מסוימת להעביר אליה רופא ואיתו מאות מבוטחים, למחרת הקופה הנעזבת תגנוב רופא אחר לאותה קופה - ובשורה התחתונה שתיהן ישלמו יותר שכר אבל לא יקבלו מהמדינה יותר כסף", הוא מוסיף.

ההסתדרות הרפואית: פגיעה במבוטחים

כצפוי, הרופאים לא התלהבו לשמע ההסכמה על הקפאת הגיוס מצד הקופות המתחרות, שיאסור עליהם למעשה לעבור מקופה לקופה בשלושת החודשים הקרובים - שאחריהם יגיעו צעדים נוספים שתכליתם להרגיע את התחרות המרה בין הקופות.

במכתב ששיגר יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ליאוניד אידלמן, לבר סימן טוב, הוא טוען כי מדובר בפגיעה קשה בחופש העיסוק של הרופאים, ומתריע כי ינקוט באמצעים משפטיים. "מדובר בבקשה/דרישה/הנחיה/סיכום בלתי־חוקיים ובלתי־חוקתיים שאינם עולים בקנה אחד עם ערכים של מדינה דמוקרטית ומקצוע חופשי, ופוגעים פגיעה מהותית, קשה ובלתי־מידתית בציבור המבוטחים וברופאים כאחד", כתב אידלמן. "סיכום מעין זה על פניו מנוגד לדין, ובכלל זאת חוק יסוד: חופש העיסוק, חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, וחוק ההגבלים העסקיים". בנוסף, שלח אידלמן לארבעת מנכ"לי קופות החולים מכתבים שבהם ביקש הבהרות באשר לסיכומים ביניהם.

צילום: עופר וקנין

במשרד הבריאות לא נרתעים מהביקורת ומההאשמות בהגבלת חופש העיסוק של הרופאים. "אנחנו לא רוצים לחסום מעבר של רופאים אלא לקבוע כללים הגיוניים, כך שלא יהיה מדובר באירוע שלא מביא תועלת למבוטחים", אומר דורפמן. "בחודשים הקרובים נאסוף מידע על כל הרופאים שעברו בין הקופות - מה היה השכר שלהם לפני המעבר ומהו שכרם אחריו, ואיפה המטופלים שלהם נמצאים לפני ואחרי המעבר. אנחנו מעריכים שמדובר בעשרות מיליוני שקלים ויותר בשנה, ואנחנו רוצים לטפל במצב באזמל מנתחים, לא בתותח. אין פה שום כוונה לפגוע - לא ברופאים ולא במבוטחים. הדאגה שלנו היא מכך שהגידול בעלויות יפגע בסוף בשירות שניתן למבוטחים".

מאבק מר שלא מציית תמיד לכללי האתיקה

למרות ההסכם שגובש באופן זמני ולא־פורמלי בין הקופות, האינטרסים שלהן רחוקים מלהיות חופפים, והמאבק ביניהן קשה ומר. מלבד השיטה של העברת רופאים מקופה אחת לשנייה, במשרד הבריאות מוטרדים גם מאמצעי שיווק אגרסיביים ויקרים שנוקטות הקופות, לעתים תוך מעבר על החוק או צעידה בתחום האפור לכל הפחות.

כך למשל, לעתים מגיע למשרד הבריאות מידע על מבוטחים שהועברו שלא בידיעתם מקופה לקופה, או מבוטחים שפותו באמצעות הטבות בעלות ערך כספי - בניגוד לחוק.

לפני ארבעה חודשים פורסם ב–TheMarker כי שר הבריאות, יעקב ליצמן, מעכב פרסום של חוזר שמונח במשרדו מאז נובמבר 2016 ומחכה רק לאישורו. החוזר נועד לטפל בתופעת המוקדים הטלפונים שמפעילות כמה מקופות החולים, בעלויות אדירות של עשרות מיליוני שקלים בשנה. במוקדים עובדים, בין השאר, תועמלנים ואנשי שיווק - שכל תכלית עבודתם היא שכנוע מבוטחים לעבור מקופה לקופה.

החוזר מגביל מאוד את פעילות המוקדים הטלפוניים, ובין השאר נקבע בו כי אסור לקופה אחת לפנות באמצעות המוקד שלה למבוטחי קופת חולים אחרת בהצעה להצטרף אליה. החוזר גם מטיל מגבלות על הסכום שמותר לקופות החולים להוציא על מוקדים טלפוניים, ודורש מהן לדווח כמה מהשיחות שמתבצעות במוקד הן שיחות הקשורות לשירות רפואי, וכמה מהן נועדו לפרסום ושיווק.

אף שבמשרד הבריאות כבר הודיעו כמה פעמים בשנה החולפת על הפצתו הקרובה של החוזר, הוא עדיין לא נחתם ואושר. בסיכום הפגישה שהתקיימה במשרד הבריאות בין נציגי קופות החולים, נכתב: "מנכ"ל משרד הבריאות הודיע כי בכוונתו לקדם חוזר מנכ"ל בנוגע לפעילות מוקדי שיווק בקופות החולים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות