יום ללא עישון בכנסת: "חברות הטבק מביסות את ממשלת ישראל"

על רקע חקירת מבקר המדינה לגבי אי־יישום תוכנית הממשלה לצמצום העישון, המשתתפים בדיונים הביעו תסכול ■ נציג הרופאים: "משרד הבריאות לא נרדם, אלא סומם" ■ מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן: "במקום להילחם נגד חברות הטבק - אנו נאבקים בשרי הבריאות והאוצר"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיגריות
סיגריותצילום: בלומברג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

"חברות הטבק מביסות את ממשלת ישראל, כדאי שנגיד את זה בקול רם" — כך אמר אתמול יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ אייל בן ראובן (המחנה הציוני), בסיומו של דיון שהתקיים במסגרת "יום ללא עישון" בכנסת.

הדיון התמקד באי־יישום התוכנית הממשלתית למניעת עישון שעליה החליטה הממשלה ב–2011. על פי התוכנית, יחול איסור מוחלט על פרסומות למוצרי טבק, חפיסות הסיגריות יכילו אזהרות גרפיות בתמונות, יוקצה תקציב להסברה נגד עישון, תוקם יחידה גדולה למלחמה בעישון במשרד הבריאות, והמס על מוצרי טבק כולל טבק לגלגול ומוצרי טבק נלווים יעלה. אולם עד היום, למעט העלאת מס על סיגריות, אף אחד מהצעדים האלה לא בוצע. דיון אחר התקיים בוועדת הכלכלה של הכנסת, בנושא איסור פרסום ושיווק של מוצרי טבק.

שר הבריאות יעקב ליצמןצילום: מוטי מילרוד

נציגי משרד הבריאות בדיונים, אנשי בריאות הציבור, נשמעו נבוכים: ד"ר אודי קלינר, סגן ראש שירותי בריאות הציבור, אמר: "אני מקבל את הביקורת. עם זאת, אולי האחריות הראשית היא של משרד הבריאות, אך לבד לא נוכל להתמודד עם זה. אנו זקוקים לעזרה של האוצר, הגנת הסביבה, החינוך, הרשויות המקומיות ורשויות האכיפה". חיים גבע הספיל, האחראי על תחום העישון במשרד הבריאות, הודה כי הצעת החוק הממשלתית שתוגש לוועדת שרים לחקיקה בעוד כשלושה חודשים אינה כוללת חפיסות אחידות או אזהרות גרפיות, וכי גם איסור הפרסום יהיה מצומצם יחסית. יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), הודיע כי לאור אי־העשייה של הממשלה, ייקח על עצמו להוביל מהלך לחקיקה שתאסור את הפרסום והשיווק של מוצרי טבק.

בישיבה בוועדה לביקורת המדינה נחשף לראשונה באופן רשמי כי משרד מבקר המדינה מקיים חקירה בנושא מחדלי המאבק בעישון בישראל. ליאורה שמעוני, מנהלת החטיבה לביקורת תחומי חברה ורווחה במשרד, אמרה כי "נושא מניעת העישון נמצא אצלנו בסדר עדיפות גבוה. החלטת הממשלה מאוד ברורה. צריך לקחת סעיף סעיף ופשוט ליישם — וזיהינו שכנראה אותה תוכנית לא מיושמת ולא ממומשת". שמעוני הבהירה כי הדו"ח יתפרסם רק במאי 2018, ויכלול לצד הכשלים גם המלצות לפעולה.

חברת הכנסת תמר זנדברג

"השאיפה: דור ללא עישון"

הדוברים, אנשי בריאות הציבור וחברי כנסת, הביעו תסכול לנוכח מה שהם רואים כאוזלת ידו של משרד הבריאות במלחמה נגד עישון: "במקום שנצעד עם ראשי משרד הבריאות והאוצר נגד חברות הטבק עתירות ההון ונספק תמיכה וגיבוי במאבק בעישון — אנו מוצאים את עצמנו נאבקים מול שר הבריאות ומול שר האוצר", אמרה מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן, מירי זיו.

חברי הכנסת לא חסכו מלים קשות ממשרד הבריאות ומשר הבריאות, יעקב ליצמן, על הפסיביות במלחמה בעישון. "ישראל נרדמה", אמרה ח"כ תמר זנדברג (מרצ), שיזמה את הדיון ואת היום כולו עם חברי הכנסת יעל גרמן (יש עתיד), יהודה גליק (הליכוד) ודב חנין. לדבריה, "עד שנות ה–80 ישראל הובילה בחקיקה ובצעדים שעשתה לצמצום העישון. לפני 30 שנה היא נכנסה לתרדמת ומאז רואים את התוצאות. זאת אינה טעות, זאת מדיניות". היא ציינה כי השאיפה שלה ושל חבריה היא ליצור "דור ללא עישון": "המדינה משדרת שאם תהיה מספיק בוגר — תוכל להרוג את עצמך. מרגע מסוים, העישון ייהפך לדבר של העולם הישן. נגדל כאן דור נקי מהמחלה הממכרת והמיותרת הזאת".

גליק תקף חזיתית את ליצמן, ואמר כי כשהתפרסם הדו"ח שמצביע על גידול במספר המעשנים בישראל, ליצמן התמקד בשאלה מי הפיץ את הדו''ח "השקרי" הזה, ואיך פירסמו את הנתונים בלי ידיעתו. "הנתונים עצמם לא עניינו אותו", ציין גליק. "שר הבריאות פועל בעקביות נגד העשייה שלנו למניעת עישון. אפילו חוק בסיסי שיאסור עישון ברכב שבו נוסעים ילדים קטנים — מי טירפד את החוק הזה? שר הבריאות".

גרמן הוסיפה: "מי שצריך לשמור עלינו נרדם בשמירה. כשהייתי שרת הבריאות וניסיתי להעביר את החלטת הממשלה לאסור את הפרסום של הסיגריות ולחייב אזהרות גרפיות, נתקלתי בהתנגדות של השר הנוכחי, שהיה אז חבר אופוזיציה, ובהתנגדות הקואליציה והאופוזיציה. האם כך נוהגים נציגי ציבור?".

צילום: אורן זיו

"ישראל נהפכה למשל ושנינה בכל העולם"

לדברי ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), "המהלך לאיסור פרסום של טבק בישראל נכשל בכנסת הקודמת בגלל קשרי הון־שלטון־עיתון קלאסיים. אחד מחברי הכנסת שפעלו לסכל את המהלך אז הוא שר הבריאות כיום. ליצמן גם נפגש בחשאי במהלך כהונתו עם נציגי חברות טבק, בניגוד לאמנה בין לאומית שעליה חתומה ישראל. המשמעות היא שבשביל להציל חיים ולמנוע עישון, עלינו לעקוף את שר הבריאות שעובד עבור תאגידי הטבק ולחוקק חרף התנגדותו".

לדברי ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית, "משרד הבריאות לא נרדם, אלא סומם". הוא הוסיף כי "ישראל נהפכה למשל ושנינה בכל העולם בכישלונה במאבק בעישון. נציגי חברות הטבק נפגשו עם המשרד כמה פעמים — וכשאנו מבקשים להיפגש עם שר האוצר, הוא אינו מוצא את הזמן".

ויכוח סוער ניצת בוועדת הכלכלה, לאחר שמנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שבי גטניו, דרש לא לאפשר למנכ"ל פיליפ מוריס בישראל, דניאל אלפן, לדבר — בטענה שהדבר דומה למתן זכות דיבור לחיזבאללה בוועדת החוץ והביטחון. כבל איפשר לאלפן לדבר, וגטניו, שניסה לקטוע את דבריו, הוצא מהאולם. אלפן דיבר בשבחי הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס, האייקוס, ונתקל בתגובות קשות מצד חברי הכנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט