"ישראל הפכה למקרה בוחן של הידרדרות המאבק בעישון"

פרופ' מרטין מק'קי, מהמומחים המובילים בתחום בריאות הציבור, הזדעזע לגלות שישראל, שהיתה מובילה במאבק בעישון, נהפכה לדוגמה לאופן שבו המאבק עלול להשתבש ■ לכבוד "יום ללא עישון" שיתקיים היום בכנסת, הוא ועמיתיו פונים לממשלה: אי־אפשר להתייחס בשוויון נפש לגידול בשיעור המעשנים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' מרטין מק'קי
פרופ' מרטין מק'קי
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מדינת ישראל, שהיתה בעבר מובילה בקידום הבריאות, מפגרת כיום באופן ניכר אחרי מדינות רבות בנושא המאבק בעישון, והפכה שלא בטובתה למקרה בוחן (קייס סטאדי) לאנשי בריאות הציבור בעולם — זאת השורה התחתונה במכתב פתוח יוצא דופן שמפרסמים כאן ארבעה מהמומחים הגדולים בעולם בתחום בריאות הציבור.

על המכתב חתום פרופ' מרטין מק'קי הבריטי — מבכירי המומחים לבריאות הציבור בעולם, נשיא האיגוד האירופי לבריאות הציבור לשעבר ואחד החוקרים המצוטטים ביותר בתחום. אליו הצטרפו פרופ' סיימון צ'פמן האוסטרלי, מומחה עולמי המזוהה בעולם עם המאבק בטבק, מייסד כתב העת "Tobbaco Control", ומוביל יוזמת החפיסות האחידות באוסטרליה; פרופ' סטנטון גלנץ מאוניברסיטת קליפורניה, חוקר בעל שם עולמי ומהפעילים המובילים בארה"ב במאבק בעישון; ופרופ' מייק דאוב מאוסטרליה, גם הוא מעמודי התווך של המאבק העולמי בעישון, יועץ לארגון הבריאות העולמי ולמדינות וגופי בריאות ברחבי העולם.

לפי הערכות, 8,000 ישראלים מתים בשנה מנזקי הטבק, אך השנים האחרונות נחשבות שנים אבודות למאבק בעישון בישראל, מכיוון שלא ננקטו בהן צעדים שנחשבים אלמנטריים בחו"ל. ואכן, מספר המעשנים ממשיך לעלות.

היום יתקיים בכנסת יום דיונים מיוחד שיוקדש לנושא העישון, תחת הכותרת "ישראל בריאה ללא עישון". את יום הדיונים יזמו חברי הכנסת תמר זנדברג (מרצ), יעל גרמן (יש עתיד), יהודה גליק (הליכוד) ודב חנין (הרשימה המשותפת).

במסגרת יום זה יתקיימו דיונים בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושאים שונים, ואולם, דיון שהיה אמור להתקיים בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, בהשתתפות שר הבריאות יעקב ליצמן, על הדו"ח שהצביע על עלייה בשיעור המעשנים בישראל ועורר סערה לפני כחודש — לא יתקיים. הדיון בוטל ברגע האחרון, בנימוק שהוא נקבע ליום צום י"ז בתמוז, ולכן נדחה לשבוע הבא.

ניסיונות לבלום כניסה של נציגי חברות הטבק והלוביסטים לדיונים נכשלו, לאחר שראשי הוועדות סירבו למנוע את כניסתם.

"ישראל נסוגה לאחור באופן יוצא דופן"

"באופן חריג למוצרים שנמכרים באופן חוקי, סיגריות הורגות 50% מהמשתמשים בהן. זו הסיבה שממשלות העולם חתמו במשותף על אמנת תוכנית הפעולה של ארגון הבריאות העולמי בנושא המאבק לצמצום השימוש בטבק (FCTC)", כותבים המומחים. "בעשורים הקודמים, פעולות מתואמות זכו להישגים רבים והורידו את רמות העישון במדינות מתפתחות באופן דרמטי. בעקבות כך, כחוקרים של בריאות הציבור מחוץ לישראל, אנו מגיבים בתדהמה לחדשות כי שיעור העישון בקרב מבוגרים בישראל עלה ל–22.5% מהאוכלוסייה. גידול קל נרשם גם בשנה הקודמת, אבל אז קיווינו כי מדובר בחריגה זמנית. לגידול האחרון במספר המעשנים כבר אי־אפשר להתייחס באופן דומה. רצינו להבין כיצד הדבר אפשרי, ומה שגילינו היה מדאיג ביותר. הממשלה הישראלית, שהיתה בעבר מובילה בקידום הבריאות, משתרכת כיום אחרי מדינות רבות בנושא המאבק בטבק".

הם מפרטים את הנושאים שבהם ישראל מפגרת אחר העולם: "האיסור החלקי בישראל על פרסום טבק, המוגבל רק לפרסומות המכוונות לילדים, ידוע בחוסר היעילות שלו. יש עדויות ברורות לכך שרק איסור מקיף הוא אפקטיבי. ישראל דחתה את השימוש באזהרות גרפיות על קופסאות הסיגריות — שכעת נדרשות על פי חוק באיחוד האירופי ונמצאות בשימוש במדינות אחרות רבות — שהן יעילות מאוד בהפחתת העישון, בעיקר בקרב בני נוער שמתחילים לעשן. ישראל גם מטילה על טבק לגלגול מס בשיעור נמוך הרבה יותר מאשר על סיגריות רגילות, ובכך מחלישה נשק קריטי במאבק נגד העישון".

לדבריהם, "אנחנו חוזרים שוב ושוב להחלטות שנעשו על ידי שר הבריאות הנוכחי, יעקב ליצמן, שהתנגד לאיסור מקיף על מודעות לסיגריות, ושתיאר אזהרות גרפיות כ'לא אסתטיות'. כמו כן, שר האוצר, משה כחלון, מתנגד להעלאת המס על טבק לגלגול".

שר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: דוברות משרד הבריאות

מכירה בלתי־מבוקרת של אייקוס

המומחים מתייחסים גם לפרשת הסיגריות החדשות של פיליפ מוריס, אייקוס, המבוססות על חימום ולא על בערה. ליצמן הורה לאפשר מכירה חופשית של אייקוס ללא כל מגבלות מיסוי או רגולציה שחלות על סיגריות רגילות, עד להחלטת FDA בשאלה אם ניתן להגדיר את המוצר כ"מופחת סיכון". בכך, לדבריהם, "הוא מייצב את ישראל כמדינה היחידה בעולם שמרשה מכירה בלתי־מבוקרת של המוצר".

בסופו של דבר, רק בעקבות עתירה לבג"ץ הוגדרה אייקוס "מוצר טבק", והוחלט להחיל עליה את המגבלות הנוגעות לעישון סיגריות. לדברי המומחים, "זהו נושא מדאיג במיוחד, בהתחשב בכך שממשלות רבות אימצו את ההשקפה כי מוצרים אלה צריכים להיות תחת רגולציה כמו מוצרי טבק אחרים... שמנו לב כי בעוד השר מצהיר כי הוא מתנגד לעישון, הוא דחה צעדים חשובים ביותר הידועים ביעילותם להפחתת העישון".

"הציבור הישראלי הופך לעכברי מעבדה"

צילום: אורן זיו

בנוסף, מתייחסים המומחים לפגישות שקיימו בכירי משרד הבריאות, בהם ליצמן עצמו, עם נציגי פיליפ מוריס והלוביסטים שלהם: "במסגרת FCTC, סעיף 5.3 מחייב ממשלות להגן על מדיניות לבקרת טבק מגורמים מסחריים ובעלי אינטרסים אחרים בתעשיית הטבק. קראנו בשורה של דיווחים בתקשורת כי השר ליצמן וכמה מעמיתיו אולי אינם עומדים בהתחייבות הזאת. כל הפגישות שנערכו בין השר לנציגי פיליפ מוריס יהיו בניגוד להנחיות המפורשות של FCTC, שישראל חתומה עליה ואישררה אותה".

המכתב מסתיים באמירה נוקבת של המומחים, שלפיה "ההסתדרות הרפואית ואיגוד רופאי בריאות הציבור בישראל אמרו: 'כך הופך הציבור הישראלי ל'עכברי מעבדה', האמורים לעבור ניסוי מסוכן בממדים עצומים, ללא הסכמה מדעת'. אף שהם התכוונו למוצרי 'חמם ואל תבעיר' של פיליפ מוריס, מלים אלה יכולות לחול באותה מידה על מדיניות הטבק הישראלית באופן כללי. אנחנו, בוועדה הבינלאומית לבריאות הציבור, נחושים ללמוד מהניסוי שנערך בישראל, אבל אנחנו נהיה הרבה יותר שמחים אם כל כך הרבה ישראלים לא יצטרכו למות כדי שהלקח יילמד".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "ממשלת ישראל ומדינת ישראל מחויבים למלחמה בעישון, ללא קשר לשיעור המעשנים. המחויבות לא היתה נפגעת גם אם השיעור היה יורד. במהלך השנים, כולל בשנים האחרונות, פעל משרד הבריאות במגוון כלים להקטנת העישון — החל מהרחבת המגבלות על עישון במקומות ציבורים, כולל איסור מוחלט על עישון במוסדות חינוך וכלה בניסיון לקדם את התיקונים לעיוותי המס שנמצאים לפתחו של משרד האוצר. המשרד פועל גם בתחום הגמילה מעישון, ובימים אלה שוקד על תיקון החוק להגבלת שיווק ופרסום של מוצרי טבק. בנוסף, המשרד פעל להחלת הרגולציה על המוצר אייקוס, רגולציה שקיימת במדינות רבות בעולם כמו שווייץ. בכל הנוגע לפגישות עם נציגי תעשיית הטבק, חשוב להדגיש כי אין איסור באמנה להיפגש עם התעשייה. האמנה מדגישה כי אם יש צורך מקצועי ניתן להיפגש, אך יש לצמצם את מספר הפגישות למינימום הנדרש, וכן לדווח על כך. כך נהג ונוהג משרד הבריאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש