צה"ל מפסיק לעשן? הרמטכ"ל החליט - נפסיק למכור סיגריות בבסיסים

נציג צה"ל בשדולה נגד עישון בכנסת הכריז כי בתוך כמה חודשים תיפסק מכירת הסיגריות בכוורות (שקמיות) בצה"ל - "הרמטכ"ל מדבר על צה"ל נקי מעישון"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חייל צה"ל מעשן במחסום
צילום: דן בלילטי / אי-פי
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

"הרמטכ"ל מדבר על צה"ל נקי מעישון - זו דרמה בצה"ל. זה היעד" - כך אמר היום (ג') נציג צה"ל בשדולה נגד עישון בכנסת. הנציג, אל"מ פרופ' איילון גלזברג, ראש מחלקת שירותי הרפואה וסגן קצין רפואה ראשי, הכריז כי בתוך כמה חודשים תיפסק מכירת הסיגריות בכוורות (שקמיות) בצה"ל.

"היום יש חוזה עם אנשים שזכו במכרז, אבל במכרז החדש זה כבר לא יהיה", אמר גלזברג. נכון להיום, לא רק שסיגריות נמכרות בכל הכוורות בצה"ל, אלא שלפי המכרז מדובר במוצר חובה. צה"ל, אם כן, החליט לשנות את המדיניות שלו ב-180 מעלות.

גלזברג סיפר כי "אנחנו משנים את רוח הפקודה - מ'איפה אסור לעשן', ל'לא מעשנים בשום מקום למעט איפה שניתן'. יש לנו דיונים פנימיים, מול יועצים משפטיים שמדברים על זכותם של המעשנים, בשאלה איפה מתחילים - האם בבסיסי ההכשרה ששם מתחילים לעשן. אבל יש החלטה, והיא תתחיל כנראה דווקא בבסיסים הפתוחים". בנוסף, לדבריו, "הרמטכ"ל החליט שממקדים הכשרה נגד עישון לקורס מ"כים וקצינים כדי לעשות שינוי מלמטה".

עוד סיפר גלזברג על סקר שנערך בצה"ל, ממנו עולה כי 85% מהלא מעשנים נחשפים לעשן סיגריות - כלומר עישון כפוי. "אנחנו צריכים לעשות את המהפך פה", אמר. "אנחנו מאד מוטרדים. זה שאדם בוחר לעשן זה נורא ואיום וניתן לו את כל הכלים להפסיק. אבל אלה שבוחרים שלא לעשן ונחשפים לעישון - הם עולים לראש סדר העדיפויות שלנו".

דובר צה"ל מסר כי "כחלק מהצעדים הננקטים בצה"ל למניעת עישון בקרב המשרתים ומתוך דאגה לבריאותם, נבחנים כל העת צעדים לצמצום מספר המעשנים. בימים אלו נבחנת בצה"ל הפסקת מכירת הסיגריות בבסיסים. נציין כי המימוש צפוי להתחיל בבסיסים פתוחים, ובמקביל מבוצעת בחינה באשר לבסיסים סגורים בדגש על בסיסי הכשרה״.

האגודה למלחמה בסרטן וההסתדרות הרפואית בישראל מסרו בתגובה כי "אנו משתפים פעולה לאורך שנים עם חיל הרפואה, ומברכים את עמדת הרמטכ"ל שאימץ את עיקרי התוכנית שהוגשה על ידינו בוועדה המיוחדת למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול בכנסת, על הצעדים המשמעותיים להצלת חיים. מימוש התוכנית יוכל לשמש דוגמה גם לגופים אחרים בדרך למיגור הטבק הממכר והממית".

ח"כ תמר זנדברג (מרץ) אמרה בתגובה כי "היום הוכח כי הציבור הישראלי חזק מחברות הטבק. הלחץ הציבורי והפוליטי שהפעלנו בחודשים האחרונים נתן רוח גבית לצה"ל לקבלת ההחלטה הדרמטית, שתהווה אבן דרך חשובה ביצירת דור ללא עישון. נתניהו וליצמן צריכים ללמוד מהרמטכ"ל ולהפנים כי מיגור תופעת העישון היא אינטרס לאומי ראשון במעלה, ולכל הפחות ליישם את המלצות התוכנית הלאומית לצמצום העישון ונזקיו, שהם עצמם אישרו כבר לפני 6 שנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט