מיליארד שקל בשנה: למה טבק לגלגול ימשיך להיות זול יותר מסיגריות?

במכתב מפורט ששלח לשר האוצר, מסביר שר הבריאות כי הסיגריות המגולגלות מסוכנות לא פחות מסיגריות רגילות, המעשנים עוברים לגלגול במקום להפסיק לעשן - והמדינה הפסידה מיליארד שקל ממיסוי ■ במערכת הבריאות מעריכים: כחלון חושש מפני זעם המשתמשים בטבק לגלגול

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלגול סיגריה
גלגול סיגריה
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מדוע מתעקש שר האוצר, משה כחלון, לא להשוות את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות רגילות?

לפני כשבועיים שיגר שר הבריאות, יעקב ליצמן, מכתב יוצא דופן לכחלון, שנחשף כאן לראשונה, ובו ליצמן מנמק באריכות מדוע יש מקום להשוות באופן מיידי את המס הנמוך המוטל על טבק לגלגול למס הגבוה המוטל על סיגריות רגילות. בסיום המכתב מבקש ליצמן מכחלון "לתקן את עיוות המס בהקדם האפשרי ולהשוות את המס המוטל על טבק לגלגול לזה המקובל לסיגריות, גם אם באופן מדורג ובפריסה קבועה מראש".

עם זאת, כחלון עומד בסירובו לתקן את עיוות המס ולהשוות את המס. בסביבתו אמרו ל–TheMarker כי "אין בכוונתו להעלות מסים בשום תחום" — תשובה זהה לזו שמסר בהזדמנויות אחרות בעבר.

כחלון דבק בעמדה זו בניגוד לדעת כל הגורמים הנוגעים בדבר, ובראשם רשות המסים, שהיא בשר מבשרו של משרד האוצר שבראשותו. כבר במסגרת אישור תקציב המדינה והתוכנית הכלכלית ל–2013–2014 הוחלט להעלות את המס על טבק לגלגול עצמי מרמתו כיום, שהיא 450 שקל לק"ג, ל–800 שקל לק"ג — כלומר העלאה של כ–80%, שתצמצם משמעותית את החיסכון למעשנים במעבר לטבק לגלגול. עם זאת, יישום צעד זה דרש הוצאת צו של שר האוצר, וזה לא הוצא עד היום.

יעקב ליצמןצילום: חן דמארי

במכתבו של ליצמן, הוא חוזר על העובדות הידועות: המדינה לא מיישמת במלואה את החלטת הממשלה להשוות את המס המוטל על טבק לגלגול לזה המוטל על סיגריות, וכתוצאה מכך הטבק לגלגול זול בהרבה לעומת סיגריות רגילות — הוצאה של שליש ואף פחות מכך. עובדה זו דוחפת מעשנים רבים לטבק לגלגול, במקום להפסקת עישון.

"כל עוד יש חלופות זולות וזמינות כגון טבק לגלגול, מעשנים רבים יבחרו בחלופות אלה במקום לשקול ברצינות הפסקת עישון מוחלטת", כתב ליצמן לכחלון. שר הבריאות חזר על הנתונים הידועים היטב לכל העוסקים בתחום בשנים האחרונות: מאז 2010 חלה ירידה של 24% ביבוא סיגריות רגילות, ובמקביל עלייה של לא פחות מ–6,200% ביבוא טבק לגלגול. "מגמה זו נמשכת גם השנה, עם עלייה של 9% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד", כותב ליצמן. המעשנים מצביעים ברגליים ועוברים לגלגל טבק — והמדינה מפסידה הכנסות כתוצאה מרמת מיסוי נמוכה יותר.

לפי מכתבו של ליצמן ונתונים שמקובלים על כל העוסקים בתחום, המדינה איבדה בשנים האחרונות כמיליארד שקל בהכנסות ממסים בעקבות עיוות המס שגרם למעשנים לשלם פחות — אבל לא לעשן פחות.

"הסיכון לנזק בריאותי גבוה יותר"

החלק המעניין ביותר במכתבו של ליצמן נוגע להתייחסות לנזקים הבריאותיים של טבק לגלגול. פעמים רבות מתייחסים לסיגריות מגולגלות כאל מופחתות סיכון לעומת סיגריות רגילות — דבר שעשויה להיות לו השפעה על מדיניות המס. במכתבו, שמבוסס על מומחי משרד הבריאות, ביטל ליצמן את האפשרות הזאת: "מעבר מעשנים לגלגול סיגריות אינו משרת כל תועלת בריאותית. ההבדלים, ככל שקיימים, זניחים ואינם משמעותיים מבחינת ההשפעה המזיקה על מערכות הגוף".

ליצמן כתב כי "צמח הטבק עצמו מכיל חומרים ותרכובות שונים, כולל חומרים מסוכנים שנספגו בצמח במהלך הגדילה והגיעו מהקרקע ו/או מהדשן, ובתהליך השריפה חלקם הופכים למסרטנים ומסוכנים מבחינה ביולוגית, כאשר בתהליך ייצור הסיגריות ועיבוד הטבק מוספים חומרים מסוכנים נוספים שלא נמצאים בטבק באופן טבעי או בטבק לגלגול. ההבדל הוא לא בין מוצר בריא למוצר לא בריא, אלא בין שני מוצרים מסוכנים, מסרטנים וממכרים, שאחד מכיל תוספת רעלים בהשוואה לשני".

ליצמן מוסיף כי אופן עישון הסיגריה המגולגלת שונה בהשוואה לסיגריה רגילה, ואולי אף מסוכן יותר: "בשל היעדר תוספי בעירה, המגלגל נאלץ לקחת יותר שאיפות למניעת כיבוי הסיגריה ושאיפות אלה חזקות אף יותר, במטרה לעודד את הבעירה. כתוצאה מכך, כמות השאיפות, ריכוז הרעלים וזמן החזקת העשן בריאות המעשן גבוהים יותר — ולכן גם הסיכון לנזק בריאותי גבוה יותר".

באי־השוואת המס על טבק לגלגול יש משום "פגיעה במימוש פוטנציאל מדיניות המיסוי לשם הפחתת צריכת סיגריות, עידוד הגמילה מעישון בעיקר בקרב מעמד סוציו־אקונומי נמוך, הפחתת התחלת עישון בבני נוער — וירידה משמעותית בהכנסות המדינה ממיסוי מוצרי טבק, שנועד להביא לידי ביטוי את העלויות הפנימיות והחיצוניות של העישון למערכת הבריאות ולחברה בכלל", מסכם ליצמן.

במערכת הבריאות סבורים כי הסיבה המרכזית לסירובו של כחלון לטפל במס על טבק היא חששו מפני זעמם של המשתמשים בטבק לגלגול, שעלולים "להתנקם" בו בקלפי על העלאת עלויות העישון.

8,000 ישראלים מתים בשנה מנזקי עישון

לפי דו"ח משרד הבריאות שפורסם באחרונה, שיעור המעשנים בישראל היה אשתקד 22.5% — עלייה לעומת השנים הקודמות — כלומר 1.2 מיליון ישראלים מעשנים. על פי ההערכות, קרוב ל–8,000 ישראלים מתים בשנה כתוצאה מנזקי העישון. העלות המוערכת למשק כתוצאה מהשפעות העישון היא 12.7 מיליארד שקל ב–2016 בגין תמותה מעישון פסיבי, הפסד תפוקה בשל אובדן כושר עבודה וימי מחלה, ועלויות ישירות ועקיפות למערכת הבריאות.

לפי ארגון הבריאות העולמי, מיסוי הוא הכלי החשוב ביותר במלחמה בעישון. כלל האצבע הוא שעלייה של 10% במחיר הטבק מובילה לירידה של 4% בצריכה. הארגון ממליץ למזער את ההפרשים במחירים בין מותגי סיגריות באמצעות המס, וזאת בדיוק במטרה למנוע מצבים כמו זה שקורה בישראל — שבהם עוברים המעשנים מצורת עישון אחת לאחרת. נכון להיום, אומדן המסים הממוצע לחפיסת סיגריות הוא כ–80% ממחירה לצרכן, כולל מע"מ, לעומת כ–57.3% מהמחיר לצרכן בטבק לגלגול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"