המדינה התחייבה להשוות את המס על אייקוס לסיגריות - אך כחלון מתחמק

רשות המסים: "כפי שהודענו לבג"ץ, נוסח הצו בעניין הסיגריות של פיליפ מוריס הועבר לאישור משרד המשפטים. לכשיתקבל האישור, הצו יקודם"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיגריית אייקוס
סיגריית אייקוסצילום: בלומברג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

שר האוצר, משה כחלון, לא מתחמק רק מהשוואת המס לגלגול למס על סיגריות רגילות, אלא מתמהמה גם בחתימה על הצו שמשווה את מס הקנייה על הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס, אייקוס, למס המוטל על סיגריות רגילות. כחלון אף נמנע מלהשיב לשאלת TheMarker מתי יחתום על הצו, אף שהמדינה התחייבה כבר לפני כמעט חודש בפני בית המשפט העליון כי תחיל על אייקוס מס זהה לזה שחל על סיגריות רגילות.

אייקוס היא סיגריה המכילה טבק, אך השימוש בה מבוסס על חימום ולא על בעירה, ועד כה לא חל עליה מס כלל. ענקית הטבק פיליפ מוריס משווקת את המוצר בישראל ומשקיעה מאמצים וכספים רבים בהחדרתו לשוק המקומי, שעד כה נעשתה ללא כל מגבלות רגולטוריות וללא מיסוי — בהוראתו של שר הבריאות, יעקב ליצמן. ואולם לבסוף נאלץ ליצמן לסגת מהחלטה זו בעקבות עתירה שהגישה התנועה לדמוקרטיה מתקדמת לבג"ץ.

מאז, שינתה פיליפ מוריס את חפיסות הסיגריות והוסיפה להן אזהרות הזהות לאלה שקיימות על סיגריות רגילות, אך נושא המיסוי נותר תלוי ועומד. בתגובה לעתירה נוספת שהגישה חברת טבק מתחרה, דובק, הודיעה המדינה כי תשווה את המס על אייקוס למס הרגיל על סיגריות. בתשובת המדינה לבג"ץ נקבע כי "בהיעדר מידע מדעי מספק בכל הנוגע ל–HEETS (היטס, מקלוני הטבק של אייקוס) ורמת הסיכון שלו לבריאות, ההתייחסות אל המוצר צריכה להיות כמו לסיגריות. לפיכך, עמדת רשות המסים היא כי נכון לעת הזאת, יש להחיל מס קנייה זהה על המוצרים האמורים". עוד נמסר בתשובת המדינה כי ברשות המסים כבר הוכנו צווים מתאימים, כי "בכוונת הרשות לפעול לקידומם" וכי שר האוצר יידרש לחתום על הצווים.

TheMarker פנה למשרד האוצר בשאלה מדוע עד כה לא נחתמו הצווים — ובתגובה הופנינו מגורם אחד לשני תוך התחמקות מתשובה קונקרטית.

במשרד הפנו אותנו לרשות המסים ולשר האוצר. מרשות המסים נמסר כי "כפי שהודענו לבג"ץ, נוסח הצו בעניין הסיגריות של פיליפ מוריס הועבר לאישור משרד המשפטים. לכשיתקבל האישור, הצו יקודם". ממשרד המשפטים נמסר רק כי "הנושא מצוי בטיפול בשלבים מתקדמים". ואילו כחלון, לאחר שנמנע מלהשיב במשך כמה ימים, סירב להתייחס והפנה אותנו לרשות המסים.

כיום המס על סיגריות רגילות הוא 80% ממחיר המוצר. מחיר חפיסה עם 20 מקלוני טבק למילוי מכשיר אייקוס הוא 33–35 שקל, בדומה לסיגריות מרלבורו, שגם הן מתוצרת פיליפ מוריס, אך בעוד שעבור חפיסת מרלבורו נגבה מס של 80% — מקלוני הטבק היטס פטורים ממס. ברגע שכחלון יחתום על הצווים להשוואת המיסוי, תידרש החברה לספוג את עלות המס — ולחלופין להעלות את מחיר המוצר לצרכן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט