מנכ"ל הכללית: "פתיחת אסותא אשדוד בבת אחת - קטסטרופה חסרת תקדים"

בית החולים החדש צפוי להשפיע על ההכנסות ומצבת כוח האדם של בתי החולים הסמוכים ■ בית החולים הממשלתי ברזילי והכללית, בשם בית החולים קפלן, דורשים מהמדינה סיוע ופיצויים ■ מנהל ברזילי: "המדינה היתה זאת שלא נערכה. ידעו שנדרשות אחיות - ולא עשו כלום"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
בי"ח אסותא באשדוד
בי"ח אסותא באשדודצילום: אייל טואג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הפתיחה המתקרבת של בית החולים אסותא אשדוד, המתוכננת לנובמבר הקרוב, ידועה זה זמן רב, אולם נראה שבשטח — ובעיקר בבתי החולים שסובבים את אסותא אשדוד— התחילו רק באחרונה להפנים את עוצמת האירוע.

עיקר הלחץ נובע משני סוגי נזקים שעלולים להיגרם לבתי חולים אחרים: אובדן כוח אדם, כלומר אחיות ורופאים שיעברו לבית החולים החדש שזקוק ל–250 רופאים ולכ–500 אחיות; ואובדן חולים, וכתוצאה מכך ירידה בהכנסות.

השבוע פורסם ב–TheMarker כי נציבות שירות המדינה, בשיתוף עם משרד הבריאות, סיפקה כמה כלים לבתי החולים שמתמודדים עם עזיבה מסיבית של אחיות ורופאים לטובת אסותא אשדוד, ובהם האפשרות למנות עובדים לתפקידים בכירים יותר, הפעלת מסלולי קידום לאחיות ורופאים כדי להשאירם בבית החולים ורשות לגייס אחיות מעבר לתקן הקיים, כדי לא להישאר במצב של חוסר לאחר עזיבת אחיות לאסותא.

באופן כזה, המדינה ביד אחת מעודדת את בנייתו של בית חולים חדש ומבטיח באשדוד, שזקוק למאות אנשי צוות רפואי, וביד השנייה מנסה לסייע לבתי החולים המתחרים לשמור על הצוותים הרפואיים שאמורים להיות המאגר של אסותא — במעין משחק סכום אפס. היום יתקיים דיון בנושא בוועדת הבריאות של הכנסת, בהשתתפות שר הבריאות, יעקב ליצמן.

"הפער בתשתיות אסטרונומי"

"הפתיחה של אסותא היתה צפויה, אך בנובמבר ייפתחו שם בבת אחת 300 מיטות. לא היה לזה אח ורע בהיסטוריה של מערכת הבריאות. במקום לפתוח באופן מדורג, פותחים בבת אחת. זו קטסטרופה מבחינה כלכלית ומבחינת כוח אדם", אמר ל–TheMarker נועז בר ניר, מנכ"ל שירותי בריאות כללית הנכנס.

נועז בר ניר, מנכ"ל הכלליתצילום: יובל חן

בר ניר מודאג במיוחד מהשפעת הפתיחה של אסותא אשדוד על בית החולים קפלן שבבעלות הכללית, השוכן ברחובות הסמוכה. הוא דורש מהמדינה פיצוי על הנזק הכלכלי והניהולי שייגרם לו. "יצרו פה סיטואציה שלא נראתה כמותה בישראל לפחות 40 שנה — בית חולים חדש נבנה מול שני בתי חולים שמצב התשתיות שלהם אינו הכי טוב. לברזילי יש כיס עמוק — ממשלת ישראל שתממן את הגירעון. ומי יממן את הגירעון של קפלן? מבוטחי הכללית".

בר ניר הוסיף כי "תושבי אשדוד מהווים 22% מהמטופלים בקפלן, ואני מעריך שלמרות האיכות הרפואית הגבוהה של קפלן, גם יישובים כמו יבנה וגן יבנה יעדיפו את בית החולים באשדוד כי הוא קרוב יותר והמתקנים שבו יהיו טובים יותר. הפער בתשתיות הוא אסטרונומי. התשתיות בקפלן רעועות". להערכת הכללית, המעבר המסיבי של מטופלים לאסותא אשדוד יגרור ירידה של 25%–35% בהכנסות של קפלן — שתסתכם באובדן הכנסות של 200 מיליון שקל בשנה.

בר ניר גם טוען להעדפה לא הוגנת מצד המדינה לאסותא אשדוד: "משרד הבריאות נתן עד מיליון שקל למיטה בקפלן, והנה, לבית החולים אסותא באשדוד נתנו בממוצע 3 מיליון שקל למיטה". הדרישות שמעלה הכללית כוללות, בין היתר, פיצוי של 200 מיליון שקל לשנה (סכום שיפחת עם הגידול באוכלוסיית האזור); תקציבי פיתוח להשוואת התנאים בקפלן לאלה שקיימים באסותא; תקציבים להכשרת רופאים ואחיות נוספים; והגדרת אסותא "בית חולים ציבורי" כדי ששהאחראי עליו יהיה הממונה על השכר באוצר. בצורה כזאת, לא יוכלו באסותא אשדוד לפתות רופאים ואחיות בהצעות כספיות נדיבות יותר מאלה שמציעים להם שאר בתי החולים הציבוריים.

הפתיחה של אסותא אשדוד היא ממש לא הפתעה. למה רק עכשיו אתם מעלים את הדרישות האלה?

בר ניר: "כולם חיכו לדעת מתי זה יקרה כדי לאמוד נזקים. אני כבר שבועיים מקיים דיונים בנושא הזה כדי להחליט איך פותרים את הבעיה".

גם ד"ר חזי לוי, מנהל בית החולים ברזילי באשקלון, נשמע נסער: "נכון לעכשיו אנו יודעים על חמישה רופאים בכירים, שני עובדים פארא־רפואיים בכירים וארבע אחיות שכבר סיכמו על מעבר לאשדוד. אחיות רבות מסתובבות עם הצעות ושוקלות את המעבר.

פרופ' חזי לוי, המנכ"ל המיועד הבא של משרד הבריאותצילום: מוטי מילרוד

"ייצוב של מצבת כוח האדם, כולל אחיות ורופאים, בבית חולים שנמצא בפריפריה זו אינה משימה פשוטה. קשה לי להתחרות עם ההצעות שמגיעות מבית החולים אסותא. הם מציעים לצוות הרפואי סביבת עבודה מודרנית, בינוי מודרני, מחשוב ומידע שהם שיא הטכנולוגיה — דברים שעדיין לא הגענו אליהם, ולא נוכל להגיע אליהם בעתיד הקרוב בגלל קשיי תקציב ומימון. הממשלה אינה ממהרת לתת לנו את מה שנתנה לאסותא".

לוי, שדורש מהמדינה תקנים נוספים למנהלי יחידות ולמנהלי שירות, טוען כי "המדינה היתה זאת שלא נערכה. אנו מדברים על זה כבר שלוש שנים, למשל בעניין הכשרת אחיות. ידענו שנפתח בית חולים ונדרשות אחיות חדרי ניתוח, לידה, מיון, טיפול נמרץ — ולא עשו כלום. עכשיו מחפשים אחיות ומאיפה לוקחים? אחיות משרתות מבתי החולים הקיימים".

לוי מבקש גם שיסייעו לו לייצר הזדמנויות של התקדמות עבור העובדים: "כרגע, מעצם העובדה שפותחים בית חולים חדש, מציעים הרבה משרות ניהוליות גם בתחום הסיעוד וגם בתחום הרפואה, וזה מושך אנשים שאיני יכול להציע להם הצעה נגדית כי המשרות הניהוליות אצלי מאוישות. על כל הזזת כיסא אני צריך אישור, לא נותנים לי אפשרות להתחרות על אנשים שגדלו פה".

לוי מציין כי "הנציבות אמנם מתחילה לבוא לקראתנו, אך לצערי זה לא מספיק. צריך לראות כיצד מחזקים את בתי החולים הקיימים ומייצרים שוויון הזדמנויות. יש כאן בית חולים שמשרת חצי מיליון מתושבי הדרום בחירום ותחת אש. עזרו לי לא להרוס את מה שבנינו בעמל רב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית