תביעה ייצוגית: סיגריית אייקוס מסוכנת יותר מכפי שנטען בפרסומים

לתביעה, בסך 6 מיליארד שקל, מצורפת חוות דעת של טוקסיקולוג, שלפיה השלכות השימוש במוצר חמורות הרבה יותר מבסיגריה המסורתית ■ פיליפ מוריס: "אייקוס עדיף על סיגריה רגילה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
סיגריית אייקוס
סיגריית אייקוסצילום: בלומברג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

בתביעה ייצוגית שהוגשה באחרונה נגד ענקית הטבק פיליפ מוריס בישראל, נטען כי הסיגריה החדשה של החברה, אייקוס — שפועלת באמצעות חימום ולא בעירה, ולפי הצהרת החברה מתיימרת להיות בטוחה יותר לשימוש — מסוכנת בהרבה מכפי שטוענת החברה בפרסומיה.

לטענת התובע, אדיר נתן, פיליפ מוריס מבצעת הטעיה חמורה של הצרכנים בכך שהיא מוכרת ומשווקת להם את האייקוס כמוצר המהווה "אלטרנטיבה טובה יותר מאשר המשך עישון" וכ"מוצר בריא יותר ומופחת סיכון". לטענתו, החברה יוצרת מצג שווא כאילו אייקוס בריאה יותר מסיגריה רגילה, ומסתירה את התכונות האמיתיות של המוצר ואת הנזקים שעלולים להיגרם משימוש בו.

נתן רכש את המוצר בתחילת 2017, לאחר שנחשף לפרסומים כי מדובר במוצר מופחת סיכון. לפי כתב התביעה, הוא "סבל מתסמינים חריגים עקב שימושים בודדים במוצר, ובהם לחץ בחזה, צמרמורת, בחילות ועוד". נתן פנה לד"ר דריו ורטניק, טוקסיקולוג מומחה בעל תואר שני בכימיה אנליטית ותואר שלישי במדעי כימיה אנליטית ממכון ויצמן, לקבלת חוות דעת על האייקוס.

חוות הדעת: סיכון בריאותי חמור

ורטניק בדק את המוצר וקבע כי מדובר במוצר ש"השלכות השימוש בו חמורות הרבה יותר משימוש בסיגריה המסורתית", והוא בעל "השפעה מסוכנת ביותר על בריאות המשתמשים בו".

לפי חוות הדעת, מכיוון שהאייקוס פועלת בטמפרטורה של עד 300 מעלות צלזיוס — וחומרי הדברה אינם נשרפים בחום כזה, אלא מתנדפים ונשאפים על ידי המשתמש לריאותיו — נוצר סיכון בריאותי חמור למשתמש. עוד נטען בחוות הדעת כי "שיטת אייקוס לעישון אינה אידוי, אלא תהליך של זיקוק בקיטור. ההשלכות הנובעות מכך מחייבות בדיקות מקיפות שלא נעשו". בנוסף, נטען כי "יש ליקויים בדיווח על הערכת סיכונים בנוגע לחשיפה לחומר בשם HMT באייקוס, שעלול לגרום להחזרה של פורמלדהיד שמתפרק בתוך מערכת הנשימה של המשתמש".

עוד נטען בתביעה כי החברה מציגה נתונים מטעים לגבי כמות הזפת והפיח במוצר, שהיא למעשה כפולה מזו שקיימת בסיגריה רגילה. נטען גם כי החברה מוסיפה לאייקוס חומרים כמו גליצרין, שגורמים לספיגה מוגברת של ניקוטין — בניגוד לפסיקות בתי המשפט בעולם שאסרו זאת.

התובע טוען כי פיליפ מוריס "הטעתה אותו, תוך פגיעה בזכותו הבסיסית להחליט מה ייכנס ויישאף לפיו, לריאותיו ולגופו וממה יימנע", וכי בכך ייתכן ונגרמו לו נזקים בריאותיים שאותם לא ניתן לאמוד. התביעה — על סך 30 אלף שקל בתביעה אישית ו–6 מיליארד שקל בתביעה ייצוגית — הוגשה באמצעות עו"ד שי יטיב ממשרד עו"ד שי וינברג.

מפיליפ מוריס נמסר בתגובה: "הטענה כי IQOS מסוכן יותר מאשר עישון סיגריות היא חסרת בסיס, מטעה ושגויה. התובע פנה לבית המשפט לאחר שניסיונותיו לקבל כספים מהחברה בתירוצים שונים כשלו. IQOS מחמם את הטבק ולא שורף אותו, ובכך מייצר אדי טבק, אשר בהם יש רמות נמוכות ב–90% בממוצע של כימיקלים מזיקים ובעלי פוטנציאל להזיק ביחס לעשן הסיגריות.

"בהתבסס על כל המחקרים המדעיים שברשותנו, מעבר מלא ל–IQOS עשוי להציג פחות סיכון לנזק לעומת המשך עישון סיגריות, ולכן IQOS הוא בחירה טובה יותר מעישון. בניגוד לנטען, נערכו בדיקות מקיפות על אדי הטבק שנידפים מה–IQOS ולא זוהו בהם חומרים 'חדשים' שלא נמצאים גם בעשן סיגריה. החברה מקדמת בברכה כל הזדמנות לאישור המדע העומד בבסיס המוצר על ידי גורמים עצמאים. אנו דוחים את כל הטענות של אדיר נתן ונגיב להן בבית המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"