בדיקת TheMarker |

הבלוף של כחלון וניסנקורן על חשבון העובדים

יו"ר ההסתדרות ושר האוצר משגרים בחודשים האחרונים בזו אחר זו הודעות לעיתונות, שלפיהן עובדי קבלן בבתי החולים הממשלתיים והעירוניים נקלטו כעובדים מן המניין ■ ואולם בדיקת TheMarker מצאה כי רק כרבע מהעובדים שעליהם דווח הם אכן עובדים של בתי החולים כיום

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כחלון וניסנקורן בטקס במרכז הרפואי שיבא
כחלון וניסנקורן בטקס במרכז הרפואי שיבאצילום: אורן כהן / דוברות
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

זה כמה חודשים שאחת לשבועיים־שלושה מתקיים באחד מבתי החולים הממשלתיים או העירוניים טקס חגיגי. לא משנה אם מדובר בבית חולים גדול או קטן, במרכז או בפריפריה, בית חולים כללי או פסיכיאטרי — הריטואל חוזר על עצמו: יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ושר האוצר משה כחלון מגיעים לבית החולים לביקור מתוקשר, כשהם מלווים בהנהלת בית החולים, בבכירים בהסתדרות ולעתים גם בבכירים במשרד הבריאות (שר הבריאות יעקב ליצמן נכח באחד הטקסים) או בראש העיר — והכי חשוב, מצטלמים כשהם מוקפים בעשרות עובדי קבלן מאושרים.

הסיבה לאושר של העובדים, לרוב עובדי ועובדות ניקיון, אך גם עובדי ועובדות רנטגן, מעבדה ואחרים, היא שהם נפטרים סוף־סוף ממעמד של עובדי קבלן או עובדי תאגיד הבריאות — ומשתדרגים למעמד המיוחל של עובדי מדינה, בדיוק כמו שאר העובדים בבית החולים.

הטקסטים בהודעות לעיתונות שנשלחות בעקבות אירועים אלה דומים בדרך כלל. "כ–220 עובדי קבלן, המועסקים בתחום הניקיון בקריה הרפואית רמב"ם נקלטו היום להעסקה ישירה כעובדי מדינה, בטקס מיוחד שנערך בבית החולים בחיפה", בישרה ההודעה לעיתונות שהתפרסמה בנובמבר. "יותר מ–500 עובדי קבלן במרכז הרפואי שיבא בתל השומר הועברו להעסקה ישירה ונקלטו לשירות המדינה", היתה כותרת ההודעה שהוציאה ההסתדרות ב–23 בינואר. "יותר מ–50 עובדים במרכז הרפואי לגליל בנהריה הועברו להעסקה ישירה", נכתב בכותרת ההודעה לעיתונות במארס.

כמו כן, בינואר בישרה הכותרת כי "עשרות עובדי קרן המחקרים של בית החולים וולפסון בחולון הועברו להעסקה ישירה". בנובמבר נכתב כי "כ–170 עובדי קבלן, המועסקים בתחום הניקיון וכעובדי מעבדה וטכנאי רנטגן במרכז הרפואי הלל יפה, נקלטו היום להעסקה ישירה כעובדי מדינה". הודעות דומות יצאו לגבי בתי החולים איכילוב, אסף הרופא, שער מנשה, פוריה, זיו, בני ציון, לב השרון והמרכז לבריאות הנפש בבאר שבע.

אלא שבדיקה שערך TheMarker מול בתי החולים מצאה כי בחלק ניכר מהם לא נקלט עד היום ולו עובד קבלן אחד להעסקה ישירה. באחרים נקלטו רק חלק קטן מהעובדים שעליהם הוצהר. רק בבתי החולים איכילוב ואסף הרופא נקלט מספר עובדים קרוב לזה שעליו הוצהר בהודעות לעיתונות.

כך, בבתי החולים הממשלתיים הגדולים שיבא ורמב"ם — שבהם נקלטו לפי ההודעות יותר מ–720 עובדי ניקיון כעובדים מן המניין — לא נקלט עד כה אף עובד. 80 העובדים הראשונים אמורים להיקלט בשיבא רק בחודש הבא. מה עם כל 650 העובדים האחרים? לא ברור. גם בתי החולים נהריה, וולפסון, הלל יפה, המרכז לבריאות הנפש בבאר שבע, ובית החולים לב השרון — שלפי ההודעות לעיתונות קלטו יחד עד היום יותר מ–420 עובדים — לא קלטו עדיין אף עובד קבלן.

מהשוואה גסה שערכנו בין המספרים שעליהם הוצהר בהודעות לעיתונות של ההסתדרות לבין מספרי העובדים שנקלטו בפועל עד כה לפי הדיווחים של בתי החולים, עולה כי ההצהרות גבוהות פי ארבעה לעומת העובדים שנקלטו. בעוד ההצהרות הן על כ–2,000 עובדי קבלן שנקלטו, בפועל פחות מ–500 הם עובדי בתי החולים כיום. במלים אחרות, במציאות קודם עורכים טקסים ומברכים — ורק אחר כך מתחילים לפעול לקליטת העובדים.

"אנשים מפחדים להתלונן"

קליטה של עובדי קבלן, ודאי של עובדים רבים בבת אחת לתוך ארגון — היא תהליך ארוך, מורכב ולעתים מסובך. הדבר נכון במיוחד כשמדובר בגופים ממשלתיים עמוסי ביורוקרטיה, שפועלים גם מול נציבות שירות המדינה ומשרדי ממשלה שונים. זה לא קורה בתוך יום־יומיים.

מעבר לכך, כלל לא בטוח שכל אותם עובדים שמועסקים כיום כעובדי קבלן בבתי החולים ייקלטו בסוף להעסקה ישירה בבית החולים. בשיבא למשל, תתבצע הקליטה בכמה פעימות, וסביר להניח שתימשך על פני כמה שנים. האם כל העובדים הנוכחיים יחזיקו מעמד עד אז? לא בטוח. אף שכל זאת מובן וידוע — בהסתדרות בחרו, בשיתוף שר האוצר, להציג את קליטת העובדים כעובדה מוגמרת.

משיחות שערכנו עם עובדים מתברר כי לא רק הציבור קיבל תמונה לא מדויקת של המציאות, בלשון המעטה — אלא גם העובדים. "היתה פה הצגה יפה מאוד, ובסוף לא יצא מזה כלום. אנשים פה ממורמרים מאוד", סיפר לנו עובד ברמב"ם. "הבטיחו להם להיקלט, וזה לא קרה. זה עבר מתחת לרדאר מפני שאנשים מפחדים להתלונן. איזה עובד ייצא נגד יו"ר הוועד שלו?"

העובדים באמת היו משוכנעים שהנה עוד רגע הם נקלטים כעובדים של בית החולים?

"אם את באה לטקס מכובד, שמשתתפים בו יו"ר ההסתדרות, שרי האוצר והבריאות, מנהל בית החולים וכל המי ומי, והם נואמים, ויש מלא כיבוד — אז למה שתחשבי אחרת? כל עובדי הקבלן, במיוחד העובדים הערבים, שמחו, שרו והיו מאושרים כל כך — ובסופו של דבר חצי שנה עברה ואף אחד לא נקלט. אנשים חושבים שעבדו עליהם בעיניים".

הצצה בכמה מהציטוטים שהופיעו בהודעות לעיתונות שפירסמה ההסתדרות אחרי כל טקס חגיגי כזה, אכן מבהירה כיצד העובדים יכולים היו להתבלבל ולחשוב שהעברתם להעסקה ישירה תתרחש באופן מיידי. בטקס ברמב"ם למשל, מצוטט כחלון אומר: "לפני כשנה באתי לכאן לבקר חבר. לחדר ההשתלות נכנסה עובדת שסיפרה לי אילו תנאים אין לה.

"באותה תקופה היינו רק בתחילת המשא ומתן וידעתי שמצפה לנו תהליך ארוך ומורכב, אבל כבר אז הבטחתי לה שהנושא הזה ישתנה. היום העובדת הזאת יושבת מולי בקהל, ואני מתרגש להיות במעמד שאני יכול לעמוד מולה ולהגיד: קיימנו. מהלך הקליטה להעסקה ישירה הוא כל כך נכון וכל כך צודק, שנשארת רק שאלה אחת: למה זה לא קרה עד עכשיו? כנראה, חיכו לנו".

במארס, בטקס החתימה על קליטת עובדי הקבלן בבית החולים הפסיכיאטרי לב השרון, אמר ניסנקורן: "ביום שיצאנו לדרך היו כאלה שהתקשו להאמין שנעמוד כאן היום, אחרי שהובלנו את קליטת עובדי הקבלן בכל בתי החולים הכלליים הממשלתיים בישראל. גם מי שפיקפק ביכולת להוביל את התוכנית השאפתנית הזאת ליישום, לא יוכל יותר להכחיש את גודל ההישג. אלפי משפחות שחייהן השתנו וממשיכים להשתנות בעקבות המהלך, הן העדות החיה לשינוי חברתי אמיתי".

בהודעה לעיתונות שפירסמה ההסתדרות על קליטת עובדי הקבלן בוולפסון נכתב כי "העובדים בבית החולים הצטרפו היום ליותר מ–2,000 עובדי קבלן שנקלטו בשבועות האחרונים בבתי החולים הממשלתיים והעירוניים". אבל כאמור עד היום נקלטו מאות בודדות של עובדי קבלן בבתי החולים הממשלתיים והעירוניים.

"עד סוף החודש ייקלטו כ-200 עובדים נוספים"

שאלנו את ההסתדרות ואת ניסנקורן מדוע הכריזו על השלמת קליטת העובדים זמן רב לפני שהיא זו מתרחשת בפועל, וכן אם מדובר במהלך בחירות שנועד לסייע לניסנקורן בהתמודדות על ראשות ההסתדרות. התגובה שהתקבלה היא: "בזכות מהלכים פורצי דרך שיזמה והובילה ההסתדרות בחודשים האחרונים נקלטו בפועל יותר מ–4,350 עובדים במשק להעסקה ישירה, ושופרו תנאיהם של עשרות אלפי עובדים בתחומים מוחלשים כגון שמירה, ניקיון, הוראה ועבודה סוציאלית. כל יום נקלטים עובדים נוספים, בהתאם להתחייבות שניתנה ליו"ר ההסתדרות בהסכם ניסנקורן־כחלון לצמצום העסקה קבלנית.

"עד סוף החודש ייקלטו כ–200 עובדים נוספים בבתי החולים הממשלתיים. כל העובדים שלגביהם היתה התחייבות ייקלטו. ההסתדרות פועלת לצמצום ההליכים ומקצרת את זמני הקליטה בשירות המדינה. כך למשל, הושלמה קליטה של 150 בלניות במועצה דתית ירושלים, 150 עובדים סוציאליים ברשויות המקומיות החלשות, כל עובדי הניקיון בבית החולים אסף הרופא, איכילוב, שער מנשה, וולפסון, בני ציון, כ–300 עובדי ניקיון בקופת חולים כללית וכל עובדי הניקיון במשען.

"חבל שגורמים ציניים מנסים להקטין את גודל המהפכה החברתית. מדובר במהלך היסטורי פורץ דרך ותהליך מורכב של קליטת אלפי עובדים להעסקה ישירה. התהליך כבר חוצה את המגזר הציבורי וגם במגזר הפרטי התחילו להיקלט עובדים להעסקה ישירה".

מהמטה של ניסנקורן נמסר: "כצפוי,TheMarker מנסה באופן נואש גם ביום הבחירות לסייע למועמדת שלו לראשות ההסתדרות, שלי יחימוביץ', בכתבה שאין בינה לבין המציאות כל קשר, שסורבה בכל אמצעי התקשורת האחרים".

את כחלון שאלנו מדוע שיתף פעולה עם ההכרזות של ההסתדרות על השלמת קליטת העובדים זמן רב לפני שהיא אכן הסתיימה, ואם מדובר בניסיון לסייע לניסנקורן בהתמודדות על ראשות ההסתדרות. אבל מטעמו של שר האוצר סירבו להגיב.

מרמב"ם נמסר כי "בבית החולים עדיין לא הושלמה קליטת עובדי הקבלן. קליטת כ–280 עובדי קבלן מחייבת תקנים והצטיידות. התקנים אושרו, אבל לא אושר תקציב להצטיידות. בית החולים מתמודד בימים אלה עם דיונים לאישור תקציב 2017 מול משרדי הממשלה. אין זה סוד שכמו בתי חולים ממשלתיים אחרים אנו מתפקדים במצב גירעוני. במצב כזה, אין לנו לצערנו אפשרות לספוג את רכישת הציוד (ביגוד, עגלות, מכונות שטיפה ועוד), הנדרשת כחלק מקליטת עובדי הקבלן. אנו ממתינים לאישור משרד הבריאות לתקצוב הנושא".

משיבא נמסר כי "המרכז הרפואי נערך לקליטה של כ–400 עובדי קבלן שיועברו להעסקה במדינה. תהליך מבורך זה מחייב הערכות מורכבת, הכוללת בדיקות (של הנציבות) כמו היעדר רישום פלילי, קרבה משפחתית בתוך הארגון ועוד. ממחר מוזמנים יותר מ–80 העובדים הראשונים לתחילת הליך הקליטה, והם עתידים להיקלט כבר בחודש הבא. אנו עובדים במלוא המרץ כדי להמשיך את ההליך שאליו אנו מחויבים בהקדם האפשרי".

מהלל יפה נמסר: "בית החולים נמצא בתהליך סופי של קליטת עובדי הקבלן. מדובר בתהליך ארוך ומורכב הדורש תיאומים והתאמות עם גורמי חוץ כגון החברה הקבלנית, תהליכי אישור טפסים, חיסונים, הדרכות ועוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"