"חוסר מקצועיות קיצונית": הפגישה בין נציגי פיליפ מוריס ושר הבריאות התקיימה בלי פרוטוקול ובלי שקיפות

במשרד הבריאות הודו כי הפגישה עם חברת הטבק בדצמבר האחרון בקשר לסיגריה החדשה אייקוס, התקיימה ללא כל פרוטוקול ■ לפי אמנת המסגרת לפיקוח על הטבק, המדינה מחויבת להגן על הציבור מאינטרסים של תעשיית הטבק, ומחויבת בשקיפות מלאה לגבי פגישות בין הממשל לחברות טבק

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שר הבריאות, יעקב ליצמן
שר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: אלכס קולומויסקי
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הרבה גבות הורמו באחרונה לגבי המדיניות החריגה של שר הבריאות יעקב ליצמן סביב הסיגריה החדשה של חברת פיליפ מוריס, האייקוס. ליצמן החליט על דעת עצמו ובניגוד לעמדת גורמי המקצוע במשרדו שלא להטיל כל רגולציה על הסיגריה החדשה שהחברה מחדירה בימים אלה לישראל, עד להחלטות ה–FDA (מינהל התרופות האמריקאי) בעניין, ונבלם רק לאחר שהוגשו עתירות בנושא לבית המשפט העליון.

למדיניות המקלה הזו קדמה פגישה חשאית וחריגה בדצמבר האחרון של ליצמן, יועצו הקרוב מוטי בבצ'יק וראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, עם נציגי ענקית הטבק פיליפ מוריס. הפגישה, שדבר קיומה נחשף במסגרת תחקיר ערוץ 2 על מחדלי המאבק בעישון, התקיימה מתחת לרדאר ובאופן כמעט בלתי פורמלי. דבר קיומה לא התפרסם בהודעה לעיתונות, ולמרות חריגותה של הפגישה אף לא נוהל בה פרוטוקול או סיכום מטעם המשרד. בנוסף, ל–TheMarker נודע כי בפגישה השתתף גם הלוביסט הוותיק מטעם החברה, ארז גילהר, מנכ"ל חברת הלובינג פוליסי.

ארז גילהר מחברת פוליסיצילום: אוליבייה פיטוסי

יצוין כי עצם הלגיטימיות של קיום הפגישה מוטל בספק: על פי אמנת המסגרת לפיקוח על הטבק שישראל חתומה עליה, המדינה מחויבת להגן על הציבור מאינטרסים של תעשיית הטבק. במסגרת זאת, פגישות של גורמי ממשל עם חברות טבק הן מאוד לא רצויות, ואם פגישות כאלה בכל זאת מתקיימות — יש לנהוג בשקיפות מלאה לגביהן. בפגישה המדוברת — כל הכללים האלה הופרו.

בעקבות בקשת חופש מידע שהגישה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת בסוף ינואר, הודו במשרד הבריאות כי לפגישה לא התקיים כל פרוטוקול או סיכום, וכי "נוכח הזמן שחלף מאז הפגישה, האפשרות לשחזר במועד זה סיכום של הישיבה היא בעייתית". מהמשרד נמסר רק כי "כל מהות הישיבה מה–11 בדצמבר 2016 היתה הצגת מוצר חדש (IQOS) שהחברה מתכוונת לשווק בישראל". בנוסף, המשרד לא השיב באופן מלא לגבי זהות המשתתפים מטעם פיליפ מוריס בפגישה, ולא חשף כי גם גילהר נכח בה. רק לאחר פניית TheMarker לפיליפ מוריס, התברר כי הוא נכח בפגישה.

"לא נראה הגיוני שבמשרד הבריאות ב–2017, בפגישה עם ענקית הטבק, לא נכתב לכל הפחות סיכום פגישה, במיוחד כשבפגישה היה נוכח דרג מקצועי", כתב מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שבי גטניו, למשרד הבריאות. "במידה ולא קיים סיכום פגישה או אפילו שרבוט על נייר, אבקש שתורו לאחד המשתתפים האחרים בפגישה, לדלות מזיכרונם את עיקרי הדברים שהגיעו אליהם בפגישה מול פיליפ מוריס ולשלוח לנו אותם".

בתגובה לשאלת TheMarker בעניין תוכן הפגישה, אמרו במשרד הבריאות כי מהלך הפגישה התנהל כך: "נציגי פיליפ מוריס הציגו את המוצר החדש, מסרו כי לטענתם המוצר 'מופחת סיכון' וכי בכוונתם לשווק את המוצר ככזה. הם מסרו כי המוצר משווק בכמה מדינות, וכי בכוונתם להתחיל לשווק את המוצר בישראל, בלי לנקוב בתאריך יעד. יצוין כי ניתן היה להבין כי גם בישראל יבקשו לשווק את המוצר כ'מופחת סיכון', כלומר רק לאחר קבלת אישור שהמוצר אכן כזה. אם כי הדבר לא נאמר במפורש".

שבי גטניוצילום: שבי גטניו

זאת לא הפעם הראשונה שגילהר משתתף בפגישות בין חברות מסחריות ענקיות לשר הבריאות. לפני חודשיים וחצי נחשףב–TheMarker כי גילהר אירגן והשתתף בפגישה בין מנכ"ל תנובה, אייל מליס לליצמן, כדי לנסות להשפיע על שר הבריאות להחריג את הגבינות הצהובות מחובת הסימון של "מזון מזיק". לשאלת TheMarker מה ההצדקה לנוכחותו של גילהר בפגישה בנוגע לאייקוס, נמסר מהמשרד כי "גילהר הגיע מטעם החברה. יש לשאול אותם עליו".

בהתייחס לפגישה אמר גטניו כי "לקיים פגישה עם חברת טבק, תהה הסיבה אשר תהה, זה עניין חמור כשלעצמו כנגזר מהפרשנות המקובלת לאמנת המסגרת לפיקוח על הטבק. לא לכתוב סיכום פגישה ועיקרי דברים, ולא לתעד כראוי פגישה כזו, מעיד על לכל הפחות חוסר מקצועיות קיצונית שמצריכה בדיקה והסקת מסקנות".

מפיליפ מוריס נמסר כי: "מדובר בפגישה מקצועית שתואמה באופן מסודר על רקע ההשקה הצפויה של IQOS בישראל. בפגישה הוצג המוצר, מאפייניו ועיקרי הראיות המדעיות שבידי החברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה