רשות המסים תמליץ להטיל על סיגריות אייקוס מס - שעשוי להכפיל את מחירן

הסיגריה החדשה פטורה כיום ממס לחלוטין, והרשות תמליץ לשר האוצר להטיל עליה אותו מס שמוטל על סיגריות רגילות - כ-80% ממחירן ■ משרד הבריאות תומך גם הוא במיסוי, הנחשב לכלי היעיל ביותר במאבק בעישון ■ פיליפ מוריס: "לא מדובר בסיגריה, המס אמור להיות שונה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
יעקב ליצמן
יעקב ליצמןצילום: אלכס קולומויסקי
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

רשות המסים תמליץ לשר האוצר, משה כחלון, להשוות את המיסוי של אייקוס, הסיגריה החדשה של חברת הטבק פיליפ מוריס, למס המוטל כיום על סיגריות רגילות - כך מסרה הרשות ל-TheMarker. אייקוס, מוצר הדגל של פיליפ מוריס, היא סיגריה המבוססת על חימום ולא על בעירה. כיום אייקוס פטורה לחלוטין ממס, מה שמקל מאוד על החברה בניסיונות ההחדרה שלה לשוק הישראלי.

כיום, המס על סיגריות רגילות הוא 80% ממחיר המוצר. מקלוני הטבק למילוי מכשיר אייקוס נקראים היטס (HEETS), ומחיר חפיסה ובה 20 היטס הוא 33–35 שקל, בדומה לסיגריות מרלבורו, גם הן מתוצרת פיליפ מוריס. אך בעוד שעל חפיסת מרלבורו יש מס של 80% - מקלוני היטס פטורים ממס.

אם אכן יוחלט להשוות את המיסוי של אייקוס למיסוי סיגריות רגילות, תידרש החברה לספוג את עלות המס - או לחלופין להעלות את מחיר המוצר לצרכן. לפי הערכות, בישראל מתים בכל שנה כ-8,000 בני אדם מנזקי עישון, ומיסוי נחשב לכלי האפקטיבי ביותר מבין הצעדים שנוקטות מדינות שונות במלחמה בעישון.

באחרונה, בעקבות עתירה שהגישה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת לבג"ץ, הודיע משרד הבריאות כי אייקוס תוגדר "מוצר טבק", על כל המשתמע מכך. זאת, בניגוד למדיניות המקורית והתמוהה של שר הבריאות, יעקב ליצמן, שהחליט לפטור את אייקוס מכל המגבלות החלות על סיגריות רגילות. בעקבות הודעת משרד הבריאות, מחויבת כעת החברה למכור את המוצר עם כל האזהרות הנלוות למוצרי טבק אחרים, והיא הוגבלה גם באופן פרסום המוצר ובמכירתו לקטינים. כמו כן, אייקוס תיחשב סיגריה רגילה גם מבחינת החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים.

שבי גטניו. "דרושה התערבות דחופה"צילום: שבי גטניו

ואולם המיסוי, שהוא הנושא הקריטי ביותר עבור פיליפ מוריס, נותר פתוח גם לאחר הודעת המשרד. באחרונה פנה שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, למשה אשר, ראש רשות המסים, ודרש את "התערבותו הדחופה" בקידום הטלת מס על אייקוס. לטענת גטניו, אף שמשרד הבריאות ובית המשפט כבר הכירו בכך שאייקוס היא מוצר טבק לכל דבר, "עדיין לא ניתנה הוראה מרשות המסים להטיל מכס ולמסות את חברת פיליפ מוריס, בעת יבוא ושיווק המוצר, כ'מוצר טבק' מסוכן לבריאות בדומה לסיגריה. זאת, בניגוד לאינטרס הציבורי, אשר בגינו נקבע מיסוי גבוה למוצרי טבק, שמטרתו לצמצם ככל הנתין את צריכת מוצרי הטבק בישראל".

לטענת גטניו, "לא ברור מה גורם להתמהמהות, מה גם שעובדה זו מביאה לא רק להקלות בלתי־סבירות בנגישות למוצר הטבק החדש, אלא גם לפגיעה בהכנסות המדינה מיבואו ושיווקו של מוצר זה".

בתגובה לפניית TheMarker אמרו ברשות המסים כי "לצורך הטלת מס קנייה על הסיגריה החדשה דרוש שינוי חקיקה. רשות המסים בוחנת את הנושא זה זמן, ועמדה בקשר עם משרד הבריאות לצורך קבלת עמדתו בנושא. בהתחשב בהחלטה שהתקבלה לאחרונה על ידם, בכוונתנו להמליץ לשר האוצר להשוות את המיסוי של אייקוס למס המוטל על סיגריות".

ברקע: עתירה של חברת טבק מתחרה

סיגריית אייקוסצילום: בלומברג

החלטת רשות המסים ושר האוצר עשויה לקבל דחיפת זירוז מעתירה שעדיין תלויה ועומדת בבג"ץ, שהוגשה על ידי חברת הטבק הישראלית דובק. בעתירה טוענת דובק כי המדינה מפלה אותה לרעה בכך שאינה מטילה מס על אייקוס של פיליפ מוריס. עתירה זו, יחד עם הלחץ הציבורי, עשויה לזרז את ההחלטה למסות את אייקוס. בנוסף, ארגון הבריאות העולמי קבע כבר כי יש להחיל על המוצר את כל הנחיות האמנה נגד סיגריות, שעליה חתומה ישראל - לרבות מדיניות המיסוי.

מפיליפ מוריס נמסר בתגובה: "היטס (HEETS) הן יחידות טבק שעיצובן, כמות הטבק בהן ומאפייניהן שונים באופן מהותי מסיגריות. בכל המדינות הן מסווגות וממוסות בשונה מסיגריות שכן לא מדובר בסיגריה, באופן דומה לגישה של המכס הישראלי עד כה. מבנה המס של כל קטגוריית מוצרים צריך להתבסס על מאפייניה. הטלת מס המתייחס לקטגוריה שונה לחלוטין תביא לעיוות במיסוי מוצרים שונים לחימום טבק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?