"נחשף הבלוף"? פיליפ מוריס הגישה ל-FDA בקשה להכיר בסיגריה החדשה שלה אייקוס כמוצר טבק לכל דבר

הבקשה הוגשה במקביל לבקשת החברה להכיר באייקוס כמוצר "מופחת סיכון", עליה מסתמך ליצמן בהחלטתו לאפשר שיווק חופשי של המוצר ■ ההסתדרות הרפואית: "על משרד הבריאות להחיל החוקים החלים על כל מוצרי הטבק"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיגריית אייקוס
סיגריית אייקוסצילום: בלומברג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

משנה כיוון: ענקית הטבק פיליפ מוריס הגישה ביום שישי בלילה בקשה ל-FDA להתחיל לשווק בארצות הברית את הסיגריה החדשה שלה אייקוס, המבוססת על חימום ולא על שריפה, תחת סיווג של מוצר טבק רגיל, כלומר - שיחולו עליה כל ההגבלות על פרסום ושיווק ואזהרות בריאות כפי שקיימות לגבי כל סיגריה רגילה. בקשה זו היא שלב הכרחי לפני התחלת שיווק האייקוס בארצות הברית, שכן ללא קבלת היתר כזה מה-FDA לא ניתן להתחיל למכור מוצר טבק בארה"ב.

הבקשה הוגשה בתהליך מקביל - ולא כתחליף - לבקשה המקורית שהגישה החברה להכיר באותו מוצר עצמו גם כמוצר "מופחת סיכון". כך, למעשה, ביד אחת טוענת החברה כי מדובר במוצר טבק מופחת סיכון, וביד השניה - כי מדובר במוצר טבק לכל דבר. יתכן כי יש בכך גם משום הכרה של פיליפ מוריס בכך שה- FDA לא צפוי לאשר לה להגדיר את אייקוס כמוצר מופחת סיכון.

הצעד של פיליפ מוריס משליך ישירות על החלטתו של שר הבריאות יעקב ליצמן לאפשר שיווק חופשי של אייקוס בישראל, ללא כל מגבלות, שכן ליצמן נתלה בהחלטת ה- FDA ואמר כי הרגולציה על המוצר בישראל תושפע מהחלטת ה- FDA אם להכיר באייקוס כמוצר מופחת נזק. זאת, בניגוד גמור לעמדת הדרג המקצועי והמשפטי במשרד הבריאות והיועץ המשפטי לממשלה שקבעו כי יש לראות באייקוס "מוצק טבק" ולהחיל עליו את המגבלות שחלות כיום על סיגריות רגילות. מחר (א') אמורה המדינה להגיש את תגובתה לעתירה לבג"צ שהגישה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת כנגד החלטתו של ליצמן.

עד כה ליצמן מתעקש לחזור על עמדתו שמותר לשווק את האייקוס בישראל ללא כל מגבלה עד להחלטת ה- FDA. גורמים שונים במערכת הבריאות סבורים כי עתה, לאחר שפיליפ מוריס הגישה את הבקשה החדשה, קיבל ליצמן את ה"סולם" שבאמצעותו הוא יכול לחזור בו מההחלטה לפטור את פיליפ מוריס מכל מגבלה.

"נחשף הבלוף", אומרים באיגוד רופאי הציבור של ההסתדרות הרפואית, "הגשת הבקשה של פיליפ מוריס ל-FDA להכיר באייקוס כמוצר טבק רגיל מוכיחה כי גם לדעתם מדובר במוצר טבק. ההגשה נותנת סולם לשר הבריאות לרדת מהעץ ולקבוע כי גם בישראל האייקוס הוא מוצר טבק רגיל ויש להחיל עליו מיידית את אותם חוקים החלים על כל מוצרי הטבק בישראל. איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית מקווה שמשרד הבריאות יודיע ביום ראשון בתשובה לבגצ כי האייקוס יוכר מיידית כמוצר טבק רגיל בישראל וכך תיפסק ההפקרות בחשיפת ילדים ובני נוער בישראל למוצר טבק חדש ממכר ומסוכן לבריאות הציבור".

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת שהגישה את העתירה, אמר כי "המהלך שומט את הקרקע מתחת לתירוץ האחרון של שר הבריאות, אולם הניצחון בסוגיה זו עדין רחוק. אני מקווה שהשר לא ישתמש בהתפתחות האחרונה כדי למשוך זמן ולא נסתפק בפחות מהחלטה חד-משמעית מהסוג שהשר לא יוכל להפוך שוב מאוחר יותר".

מפיליפ מוריס בע"מ נמסר: "בניגוד לישראל, בארה"ב נדרש אישור מוקדם לשיווק כל מוצרי הטבק החדשים, אשר בשל הגדרתם בחוק באופן שונה מהדין הישראלי, כוללים גם את IQOS. הבקשה שהגישה פיליפ מוריס אינטרנשיונל בסוף השבוע היא תנאי מוקדם לפני שיווק IQOS. במקביל, הגישה פיליפ מוריס אינטרנשיונל בדצמבר 2016 בקשה להכיר במוצר כמופחת סיכון, אשר נבחנת כעת. החוק בארצות הברית שונה לחלוטין ואין קשר בין הליכים אלה, לבין חוק הפרסומת הישראלי ופרשנות תחולתו על IQOS".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "הנושא מצוי עתה בעתירות שהוגשו לבית המשפט העליון. עמדת המדינה תובא בפני בית המשפט".

איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית מסרו בתגובה: "החברה מודה כי מדובר במוצר טבק חדש וכי אין קשר בין ההליכים בישראל להליכים בארצות הברית וראוי שכך גם תענה לבג"ץ. בישראל יש רק פרשנות אחת, כפי שקבעו גם היועצים המשפטיים וגורמי המקצוע המוסמכים, והיא שהאייקוס היא מוצר טבק. ההפצה של האייקוס בישראל, כולל לבני נוער, תוך התעלמות מהחקיקה הקיימת על מוצרי טבק היא בלתי חוקית ובלתי מוסרית וגרמה נזק בלתי הפיך לבריאות הציבור בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב